Muzeum Roskilde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główny budynek Muzeum w Roskilde

Muzeum Roskilde – instytucja publiczna w Roskilde w Danii zajmująca się badaniem historii Roskilde i gromadzeniem eksponatów dokumentujących historię miasta i okolic.

Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszą osobą, która w krótkim artykule pt. Zadanie dla Roskilde i regionu przedstawiła 29 września 1909 r. pomysł o założeniu muzeum w Roskilde, była Marie Jensen (1866-1924), redaktorka lokalnej gazety ”Roskilde Dagblad”. Do realizacji jej myśli doszło dopiero po 20 latach. Muzeum Roskilde zostało założone w 1929 r. przez lokalnych wolontariuszy, na czele których stanął ówczesny burmistrz Valdemar Nørregaard. Zebranie założycielskie odbyło się 12 listopada 1929 r. w hotelu Prindsen w Roskilde. 1 kwietnia 1931 r. otwarto pierwszą stałą ekspozycję w budynku z 1803 r. przy Sankt Olsgade 18, zwanym Liebes Gård. Początkowo, ekspozycja była rozmieszczona w sześciu salach na parterze budynku. Kolekcja muzeum powstała z darów lokalnej społeczności i w pierwszych latach istnienia muzeum osiągnęła kilka tysięcy eksponatów. Początkowo na czele muzeum stanął księgarz Andreas Flensborg, a od 1938 r. placówką kierował wolontariusz, nauczyciel lokalnego gimnazjum, Niels A. Christiansen, który położył znaczne zasługi przy porządkowaniu zbiorów i tworzeniu nowych ekspozycji. Powierzchnia wystawiennicza muzeum została powiększona w 1944 r., a wkrótce potem muzeum otrzymało dotacje państwowe. W 1950 r. zbiory muzeum powiększyły się do 10.000 eksponatów, w tym wiele cennych obiektów dla narodowej historii Danii. W latach 70. XX w. muzeum zwiększyło sztab profesjonalnych pracowników, a dotacje państwowe wpłynęły pozytywnie na funkcjonowanie instytucji. Lata 80. i 90. to okres dynamicznego rozwoju muzeum, prowadzenia prac badawczych i powiększenia instytucji o oddziały lokalne. Muzeum Roskilde dwukrotnie zaszczyciła swoją wizytą królowa Danii Małgorzata II, w 1993 r. i z okazji 1000-lecia Roskilde w 1998 r.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Małgorzata II, Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid (ur. 16 kwietnia 1940 w Kopenhadze) – królowa Danii od 14 stycznia 1972, z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Córka króla Danii Fryderyka IX (1899–1972) i królowej Ingrid (1910–2000), córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa (1882–1973).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
Gmina Hvalsø (duń. Hvalsø Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu Roskilde Amt.

Reklama