Muzeum Motyli w Bochni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni – prywatne muzeum z siedzibą w Bochni. Placówka powstała na bazie kolekcji motyli, będącej własnością Jacka Kobieli. Aktualnie muzeum i kolekcją zarządza jego syn, Filip Kobiela.

Pluskwiaki (Hemiptera) — nazwa zależnie od przyjętej systematyki rzędu lub nadrzędu owadów składającego się 50 000—80 000 gatunków.Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.

Muzeum powstało w 2009 roku, natomiast najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XX wieku. Placówka reklamuje się jako „największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce”. Aktualnie w swych zbiorach posiada ponad 4 500 okazów motyli i innych stawonogów, w tym także gatunków wymarłych. Okazy pochodzą z podróży właścicieli muzeum po Europie, Afryce i obu Amerykach, a także zostały przekazane na własność lub w depozyt przez innych kolekcjonerów. Wśród darczyńców i depozytariuszy muzeum znajdują się tacy entomolodzy jak: Edward Palik (wieloletni kustosz zbioru Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie), Jerzy Turzański, Henryk Sudołowicz czy Stanisław Gruszka.
Prezentowane stawonogi pochodzą ze wszystkich kontynentów świata. Oprócz motyli, w kolekcji znajdują się również chrząszcze, straszyki (patyczaki), pluskwiaki, modliszki oraz cykady. Owady usystematyzowane są na podstawie klasyfikacji Linneusza.

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie jest prawdopodobnie najstarszą placówką badawczą Polskiej Akademii Nauk, działającą bez przerwy w tym samym miejscu.Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp jest płatny.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni ma już rok! (pol.). www.mojabochnia.pl, 2010-09-09. [dostęp 2014-09-12].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Muzeum Motyli Arthropoda (pol.). [dostęp 2014-09-12].
 • Muzeum Motyli Arthropoda (pol.). www.museo.pl. [dostęp 2014-09-12].
 • Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali) — szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali.
  Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.
  Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – jeden z najliczniejszych rzędów owadów (Insecta). Obejmuje 400–450 tys. znanych nauce gatunków. W Polsce stwierdzono około 6200 gatunków. Szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać kilku milionów. Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i strefy klimatyczne. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Bochnia – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu bocheńskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego.
  Modliszki (Mantodea) – to owady, które najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Swoją nazwę zawdzięczają pozycji, przypominającej osobę ze złożonymi rękoma do modlitwy. W południowej Polsce występuje chroniona modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Opisano ok. 2300 gatunków modliszek.
  Straszyki, patyczaki (Phasmida, Phasmatodea, Cheleutoptera) – rząd owadów obejmujący ok. 3 tysięcy gatunków owadów skrzydlatych o przeobrażeniu niezupełnym, czyli hemimetabolicznym.

  Reklama