Muzeum Chata Kaszubska w Brusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Chata Kaszubska w Brusachmuzeum z siedzibą w Brusach-Jagliach (powiat chojnicki). Placówka jest gminną jednostka organizacyjną, działającą w ramach tutejszego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego.

Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Idea powołania w Brusach placówki muzealnej sięga 1980 roku, a jej autorami byli działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Realizacja pomysłu odbywała się dwuetapowo: w latach 1993-1997 m.in. pozyskano teren pod budowę i wykonano projekt budynku w stylu kaszubskim, autorstwa inż. Jana Sabiniarza z Chojnic. Do realizacji obiektu nie doszło jednak z powodów finansowych. Prace budowlane zostały wykonane dopiero w latach 2002-2004, natomiast samo muzeum otwarto w 2005 roku

Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski.Jan Karnowski, csb Jan Karnowsczi, pseud. Wôś Budzysz (ur. 16 maja 1886 w Czarnowie, zm. 2 października 1939 w Wyrzysku) – sędzia, poeta kaszubski, ideolog ruchu Młodokaszubskiego, przyczynił się do rozwoju tego ruchu.

W ramach muzealnej ekspozycji prezentowana są pamiątki, związane z historią oraz kulturą materialną Ziemi Zaborskiej. W zbiorach znajdują się m.in. dawne przedmioty codziennego użytku, zabytki techniki użytkowej. Oprócz ekspozycji stałej, w Chacie organizowane są wystawy czasowe.
W przylegającym do muzeum ogrodzie znajdują się rzeźby i ule, autorstwa artysty ludowego, Józefa Chełmowskiego.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do soboty, natomiast w niedziele i święta - po uprzednim uzgodnieniu.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Brusy - Chata Kaszubska (pol.). www.kaszubybezbarier.pl. [dostęp 2015-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  • Chata Kaszubska w Jagliach (pol.). www.ckibbrusy.pl. [dostęp 2015-05-21].
  • Reklama