Muttenz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muttenz – miasto i gmina w szwajcarskim kantonie Bazylea-Okręg. Ten ośrodek przemysłowy leży na wysokości 292 m n.p.m. i należy do okręgu Arlesheim. Muttenz leży na wschód od Bazylei, między Renem na północy i płaskowyżem Gempen z wieżą widokową Wartenberg na południu. Jest miastem przemysłowym (ponad 14 000 miejsc pracy) i dzieli wielki teren przemysłowy Schweizerhalle z gminami Birsfelden i Pratteln. Ponadto znajduje się tu dworzec przeładunkowy Basel SBB RB, jeden z największych w Europie. Liczba mieszkańców wynosi 17 037 (dane z 31 grudnia 2003), a powierzchnia gminy - 16,64 km², z czego 41% to lasy, 41% tereny mieszkalne, 16% tereny rolnicze a 2% nieużytki.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Birsfelden – szwajcarskie miasto na prawach gminy w kantonie Bazylea-Okręg, zamieszkiwane przez 10,313 osób (2014 r.).


Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Pratteln - miasto i gmina w północnej Szwajcarii, w niemieckojęzycznej części kraju, w kantonie Bazylea-Okręg. W 2012 roku liczyło 15 334 mieszkańców.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Gmina polityczna (od niem. Gemeinde – gmina, a także komuna (fr. commune, wł. comune, rm. vischnanca) lub społeczność) – jednostka podziału administracyjnego w Szwajcarii.

Reklama