Music (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Music – pierwszy singel pochodzący z ósmego albumu Madonny o tym samym tytule. Piosenka stworzona na bazie muzyki klubowej z francuskim producentem Mirwaisem Ahmadzaï bardzo szybko stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli Madonny. Utwór stał się także dwunastym numerem jeden wokalistki w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się tam w nakładzie ponad 1,1 mln egzemplarzy.

The Confessions Tour – drugi koncertowy album amerykańskiej wokalistki Madonny wydany 26 stycznia 2007 nakładem Warner Bros. Records. DVD, którego reżyserem został Jonas Åkerlund przedstawia jeden z koncertów, który odbył się w ramach trasy Confessions Tour w 2006. Materiał zarejestrowano na Wembley Arena, podczas dwóch koncertów w Londynie. Płyta została wydana w formacie CD i DVD. Na pakiet składa się płyta DVD z całym występem oraz krążek CD z trzynastoma utworami wykonanymi na żywo. Na płycie CD nie zamieszczono kontrowersyjnej wersji przeboju piosenkarki z 1986 - Live to Tell, z powodu silnego sprzeciwu wszelkich grup religijnych. Za pierwsze wydanie odpowiada Semtex Films - firma Madonny, założona w 2006.Mirwais Ahmadzaï (ur. 23 października 1960 w Lozannie w Szwajcarii) – francuski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i DJ, podpisujący się też często jedynie jako Mirwais. Swoje nazwisko odziedziczył po afgańskim ojcu, matka była z pochodzenia Włoszką.

27 maja 2000 roku niedokończona wersja piosenki przedostała się do internetu. Madonna wytoczyła proces jednemu z największych programów do wymiany plików mp3, firmie Napster, w wyniku którego została ona zamknięta. Przedostanie się utworu do internetu przyspieszyło także premierę albumu Music, którą pierwotnie planowano na październik 2000 roku.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Podczas trasy koncertowej Confessions Tour w roku 2006 Madonna wykonywała tak zwany "mashup" tej piosenki z utworem Disco Inferno z 1976 roku wykonywanym pierwotnie przez zespół The Trammps. W takiej też formie – jako "Music Inferno" – utwór został zarejestrowany na krążku The Confessions Tour wydanym rok później i użyty został do promowania go jako singel digital download dostępny z serwisu iTunes.

Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.The Trammps – amerykański zespół disco i soul, założony w 1972 roku w Filadelfii. Formacja była jedną z pierwszych grających muzykę disco.

Podczas trasy koncertowej Sticky & Sweet Tour w roku 2008 i 2009, artystka wykonała kolejny mashup utworu. Połączyła go z "Put Your Hands Up 4 Detroit" autorstwa Fedde Le Grand.

Listy sprzedaży[ | edytuj kod]

Madonna wykonuje utwór "Music" podczas trasy koncertowej Confessions Tour.

Razem: ponad 2 500 000 egzemplarzy

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Okładka
  • Mashup albo blend (także mash up lub mash-up) – umiejętne połączenie ze sobą dwóch (lub więcej) piosenek w celu osiągnięcia nowej, spójnej kompozycji. Ich autorzy wykorzystują zazwyczaj różne gatunki muzyki, studyjne produkcje.Napster – aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie, zakup oraz pobieranie plików mp3. Pracuje na porcie 8888. Posiada wbudowany czat, który umożliwia komunikację pomiędzy jego użytkownikami. Napster działa na zasadzie udostępniania przez każdego z użytkowników plików mp3, dzięki czemu tworzy się ogromna baza utworów. Obecnie jest około 600 000 plików o łącznej objętości ponad 2500 GB. Został napisany przez 19-letniego studenta Shawna Fanninga oraz Seana Parkera, niemal natychmiast po premierze (czerwiec 1999) zdobył ogromną popularność, na początku głównie wśród studentów. Pierwotnie był darmową aplikacją, jak typowe oprogramowanie P2P. Z czasem, pod naciskiem wytwórni fonograficznych przekształcił się w obecną, płatną postać.
    Warto wiedzieć że... beta

    Fedde Le Grand (ur. 7 września 1977 w Utrechcie) – holenderski DJ i producent muzyczny. Założyciel wytwórni Flamingo Recordings.
    Dyskografia amerykańskiej piosenkarki popowej Madonny składa się z siedemdziesięciu sześciu singli oficjalnych (w tym dwóch gościnnych) i dziewięciu promocyjnych, oraz trzynastu innych nagrań (wykonywanych lub napisanych przez Madonnę). Single artystki były wydawane przez Warner Bros., w tym przez jego oddziały: Sire Records i Maverick Records.

    Reklama