Murmillo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Murmillo nad błagającym o życie retiariusem. Obraz Pollice Verso autorstwa Jeana-Léona Gérôme’a
Murmillo – współczesna rekonstrukcja

Murmillo (także mirmillo, myrmillo) – gladiator w charakterystycznym hełmie o szerokim płaskim rondzie i dużym metalowym grzebieniu na czubie. Zastąpił na arenie Samnitę w I wieku naszej ery. Murmillo często walczył z thraexem i hoplomachusem którzy zazwyczaj byli wyposażeni w grecką broń i zbroję, a zatem murmillo wyrzeźbiony jak rzymski legionista był odbiciem bitwy między starożytną Grecją a starożytnym Rzymem. Zdarzało mu się też pojedynkować z retiariusem (sieciarzem).

Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.Hoplomachus - gladiator z czasów cesarstwa rzymskiego. Zastąpił na arenie samnitę. Osłaniał się zamkniętym hełmem z wysokim grzebieniem i prostokątną tarczą. Walczył prostym mieczem typu gladius, nosił również osłonę ramienia i nagolennice. Walczył najczęściej z gladiatorem o podobnym lub o takim samym uzbrojeniu.

Ekwipunek[ | edytuj kod]

Hełm murmillo zwany Cassis Crista przypominał głowę ryby mormylos i posiadał dużą kratę z otworami chroniącą twarz gladiatora. Do hełmu wykonanego z brązu, przymocowywał pióra lub kitę z końskiego włosia, a także przyozdabiał go cynowymi lub złotymi łuskami co powodowało że pancerz w słońcu robił interesujące wrażenie na widzach. Murmillo uzbrojony był w miecz gladius którym mógł zadawać bardzo precyzyjne pchnięcia celując w brzuch i nogi. Posiadał dużą prostokątną i wytrzymałą tarczę podobną do scutum używanej przez legionistów dzięki której mógł skutecznie odpierać ciosy każdego przeciwnika. Jego opancerzeniem był ochraniacz na golenie wykonany najczęściej ze złota bądź srebra zwany ocrea oraz gruba wyściółka pod ochraniacz zapobiegająca siniakom i otarciom zwana fasciae. Lewe ramię chronił metalowym naramiennikiem, który nałożony był na ochraniacz z pikowanej tkaniny (ochraniacz pokrywał także drugą rękę aż po nadgarstek). Uzupełnieniem ekwipunku był szeroki pas.

Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.Scutum (łac. tarcza) - tarcza piechoty rzymskiej. Duża (wymiary ok. 120 cm wysokości, 100 cm szerokości, do 19 mm grubości) i lekko wypukła. Jej kształt ewoluował od owalu (Republika) do prostokąta (Cesarstwo). Jej wprowadzenie było przypisywane legendarnemu Markowi Furiuszowi Kamillusowi. Spośród wyposażenia legionistów rzymskich była najbardziej wyróżniającym się elementem i stanowiła ich główne uzbrojenie ochronne. Piechurzy podczas walki nosili ją na lewej ręce, w marszu zawieszali ją na plecach za pomocą rzemienia.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Murmillo Gladiator (ang.). Warriors and Legends. [dostęp 2020-08-26].
  2. Murmillo (ang.). Encyclopaedia Romana. [dostęp 2020-08-26].
Jean-Léon Gérôme (ur. 11 maja 1824 w Vesoul, zm. 10 stycznia 1904 w Paryżu) - francuski malarz i rzeźbiarz akademicki, neoklasycysta. Dużą część jego dzieł stanowią heroiczne stylizacje egzotyczne i historyczne, m.in. egipskie.Retiarius (łac. sieciarz) – typ gladiatora walczącego siecią i trójzębem. Jego jedyną ochroną była osłona lewego barku i ramienia wykonana z metalowych lub skórzanych pasów, czasami z naszytych na skórę łusek. Za tym naramiennikiem w razie potrzeby mógł retarius ukryć również głowę. Do walki sieciarz miał również sztylet, którym mógł dobić powalonego przeciwnika. Zazwyczaj walczył z secutorem uzbrojonym w tarczę i miecz.
Warto wiedzieć że... beta

Gladiator (łac. gladiator, l.mn. gladiatores, od gladius – miecz) – niewolnik toczący walkę na arenie, na przykład w starożytnym Rzymie.

Reklama