MultiChoice Kaleidoscope

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MultiChoice Kaleidoscope – platforma satelitarna działająca w latach 1995–1997. Była ona skierowana do mieszkańców Polski, Czech i Węgier.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Country Music Television (CMT) - muzyczna stacja telewizyjna, która została założona 5 marca 1983 roku, i specjalizuje się przeważnie w muzyce country. Właścicielem kanału jest Viacom. Emituje m.in. teledyski, nagrane koncerty, biografie gwiazd muzyki i inne.

Oferta[ | edytuj kod]

W skład platformy MultiChoice wchodziło 7 kanałów:

 • FilmNet (kanał premium);
 • Discovery Channel (popularnonaukowy);
 • The Learning Channel (edukacyjny);
 • MTV Europe (muzyczno-rozrywkowy);
 • CMT Europe (muzyczny poświęcony muzyce country);
 • QVC (tele-zakupowy);
 • The Adult Channel (erotyczny).
 • Kanały były kodowane w systemie VideoCrypt 2 i nadawane z satelitów Astra 19.2°E.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).Wizja TV – pierwsza polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Wizja TV rozpoczęła działalność wiosną 1998 r. Do czerwca 1998 r. Wizja TV wprowadziła 12 tematycznych zagranicznych programów w języku polskim do oferty sieci kablowych Polskiej Telewizji Kablowej.

  Odbiorcy pakietu z Czech mieli również możliwość dokupienia do abonamentu kanału filmowego Cable Plus Film.

  Koniec istnienia pakietu[ | edytuj kod]

  31 marca 1996 NetHold został wykupiony przez Canal+, a 5 miesięcy później obie firmy połączyły się. 13 lutego 1997 UOKiK wydał pozytywną opinię w sprawie fuzji Canal+ i NetHold, a 2 tygodnie później FilmNet został połączony z polskim oddziałem Canal+, co finalnie spowodowało likwidację pakietu MultiChoice Kaleidoscope.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Część kanałów później dołączyła do oferty platformy Wizja TV, która wystartowała półtora roku po likwidacji platformy MultiChoice.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Historia TVSAT: Multichoice Polska | NEWSFix Magazine, web.archive.org, 22 października 2014 [dostęp 2020-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-22].
  2. Nie wymieniany w materiałach promocyjnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  FilmNet – nieistniejący europejski kanał telewizyjny typu premium, który od 1 marca 1997 został zastąpiony przez Canal+.

  Reklama