Muhammadu Buhari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muhammadu Buhari (ur. 17 grudnia 1942 w Daura w stanie Katsina) – nigeryjski generał i polityk, przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej w latach 1983-1985, prezydent Nigerii od 29 maja 2015.

Oluṣẹgun Matthew Okikiọla Arẹmu Ọbasanjọ (ur. 3 marca 1937 w Abeokuta) – emerytowany generał armii Nigerii i były dwukrotny prezydent Nigerii, w latach 1976-1979 jako przewodniczący Federalnego Rządu Wojskowego, a od 1999 do 2007 demokratycznie wybrany prezydent. Jest chrześcijaninem pochodzącym z plemienia Joruba.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Z pochodzenia jest Fulaninem. 31 grudnia 1983 Buhari w wyniku zamachu stanu usunął cywilnego prezydenta Shehu Shagariego i został nowym przywódcą kraju, jako przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej. Stanowisko to zajmował do sierpnia 1985. Został wówczas obalony przez swoich wojskowych współtowarzyszy, gdyż zamierzał przeprowadzić dochodzenie w sprawie korupcji w wojsku i Ministerstwie Obrony.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Fulanie (zwani także: Fula, Foulah, Peulh, Peul i Fulbe) – lud zamieszkujący kraje Afryki Zachodniej. Są to m.in. Burkina Faso, Kamerun, Nigeria, Mali, Mauretania, Gwinea, Gwinea Bissau, Senegal, Gambia, Liberia. Są spokrewnieni z ludem Tukulerów żyjącym współcześnie nad rzeką Senegal.

Buhari wziął udział w wyborach prezydenckich 19 kwietnia 2003, z ramienia Wszechnigeryjskiej Partii Ludowej (All Nigeria People’s Party, ANPP). Został jednak pokonany przez Olusẹguna Ọbasanjọ, który uzyskał reelekcję.

18 grudnia 2006 Buhari został kandydatem partii ANPP do wyborów generalnych w kwietniu 2007 oraz 2011. W wyborach w 2015 jako kandydat Kongresu Wszystkich Postępowców (All Progressives Congress, APC) pokonał ubiegającego się o kolejną kadencję prezydenta Goodlucka Jonathana, zdobywając 53,96% głosów. Wygrana Buhariego oznaczała, że po raz pierwszy w historii kraju opozycja w sposób demokratyczny przejmuje władzę. 29 maja 2015 został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta Nigerii. W 2019 został wybrany na drugą kadencję.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyclopædia Britannica Online – Muhammad Buhari
 • Warto wiedzieć że... beta

  Goodluck Ebele Jonathan (ur. 20 listopada 1957 w Otuoke) – nigeryjski polityk, członek rządzącej Ludowej Partii Demokratycznej, gubernator stanu Bayelsa w latach 2005-2007. Wiceprezydent Nigerii od 29 maja 2007. Od 6 maja 2010 do 29 maja 2015 prezydent Nigerii. Faktycznie wypełniał obowiązki prezydenckie już od 9 lutego 2010, zastępując ciężko chorego prezydenta Umaru Yar’Adui.
  Shehu Usman Aliyu Shagari (ur. 25 maja 1925 w Shagari w stanie Sokoto) – pochodzący z plemienia Fulbe prezydent Nigerii w latach 1979-1983. W młodości był nauczycielem, a potem członkiem Izby Reprezentantów oraz sprawował wiele kierowniczych funkcji w państwie. Odniósł zwycięstwo w wyborach prezydenckich zorganizowanych przez gen. Olusẹguna Ọbasanjọ, by po sfałszowanych przez siebie wyborach stracić ją w 1983 w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez gen. Muhammadu Buhariego.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama