Plujka burczało

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mucha plujka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Calliphora vomitoria

Plujka burczało, mucha plujka (Calliphora vomitoria) – gatunek muchówki z rodziny plujkowatych.

Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).Szczecinka (łac. seta) – włoskowata struktura, wśród zwierząt większość szczecinek występuje u bezkręgowców:

Jeden z większych przedstawicieli rodzaju plujka. Osiąga od 9 do 13 mm długości ciała i jest mocno owłosiona. Oczy czerwonobrunatne. Tył głowy, tylno-dolny narożnik rozszerzeń policzków i zapoliczki wyposażone w długie szczecinki barwy od żółtej do pomarańczowej. Rowki policzkowe barwy rudej lub czerwonej. Listewka twarzowa z rządkiem cienkich szczecinek nadwibrysowych. Owłosienie potylicy za szczecinkami zaocznymi głównie w przeważającej części jasne. Barwa krawędzi otworu gębowego, przodu rozszerzeń policzkowych i listewki twarzowej ciemna. Tułów ciemny niemetaliczny, szary z niebieskimi paskami. Łuski skrzydłowe i tułowiowe na większości powierzchni czarne, te pierwsze z włoskami na wierzchu. Za szwem poprzecznym występują dwie szczecinki międzyskrzydłowe. Skrzydła o bardzo czarnej bazykoście. Odwłok błyszcząco niebieski, słabo pokryty mikrowłoskami. Surstyli cienkie, długie i zakrzywione.

Policzek (buccae)– parzysta część twarzy człowieka. W płaszczyźnie poziomej zajmuje okolicę od kąta ust do małżowiny usznej. W płaszczyźnie strzałkowej zajmuje okolicę od łuku jarzmowego do dolnego brzegu żuchwy.Plujkowate, muchy plujki (Calliphoridae) – występująca na całym świecie rodzina muchówek obejmująca około 1100 rozpoznanych i opisanych gatunków, spośród których blisko 70 zostało odnotowanych w Polsce. Cykl rozwojowy plujek obejmuje sześć odrębnych stadiów rozwojowych:

Larwy tej muchówki rozwijają się w padlinie, czasami w ropiejących ranach żywych zwierząt. Samica składa do kilkunastu jaj o długości 1,5 mm. Larwy wylęgają się po dwóch dniach. Po około 10 dniach od złożenia jaj następuje przepoczwarczenie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Tadeusz Bakuła: Bioasekuracja w hodowli zwierząt, w przemyśle paszowym i spożywczym. Olsztyn: Wydawnictwo UMW, 2014, s. 30-31. ISBN 978-83-7299-909-2.
 2. Terry Whitworth. Keys to genera and species of blow flies (Diptera: Calliphoridae) of America north of Mexico. „Proceedings of The Entomological Society of Washington”. 108 (3), s. 689-725, 2006. 
 3. Krzysztof Szpila: Key for identification of European and Mediterranean blowflies (Diptera, Calliphoridae) of forensic importance Adult flies. [dostęp 2016-06-18].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Władysław Strojny, 1981, Nasze zwierzęta, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, ​ISBN 83-09-00045-6​.
 • Henryk Sandner, (1976) "Zwierzęta Świata: Owady", PWN Warszawa.
 • Łuseczka skrzydłowa, łuska skrzydłowa, łuska górna (łac. disticalypter, squamula alaris, antisquama; ang. upper calypter, outer squama) – struktura anatomiczna charakterystyczna dla muchówek.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Warto wiedzieć że... beta

  Encyclopedia of Life (w skrócie EOL, Encyklopedia Życia) – współtworzona przez wielu fachowców, anglojęzyczna, internetowa bezpłatna encyklopedia, której zadaniem jest zebranie informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach. Encyklopedia rozpoczęła swoje działanie 26 lutego 2008 r. z 30 000 hasłami. Olbrzymie zainteresowanie (11,5 mln trafień w ciągu 5,5 godz.) spowodowało przeciążenie serwisu i konieczne było przez kilka dni ograniczenie jego funkcjonalności.
  Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
  Szczecinki międzyskrzydłowe (łac. chaetae interalares) – rodzaj szczecinek występujący na tułowiu niektórych muchówek.
  Kość potyliczna (łac. os occipitale) – w skład kości potylicznej wchodzą: część podstawna, dwie części boczne i łuska potyliczna. Jest to kość czaszki, w której podstawnej części znajduje się otwór potyliczny wielki, łączący jamę mózgoczaszki z kanałem kręgowym kręgosłupa. Struktura kości potylicznej jest chropowata.
  Wibrysy (łac. vibrissae, l. poj. vibrissa) – rodzaj szczecinek zmysłowych (macrochaeteae) występujący u niektórych muchówek.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.
  Muchówki, dwuskrzydłe (Diptera) – rząd owadów. Charakteryzuje się jedną parą skrzydeł. Druga para skrzydeł uległa uwstecznieniu i występuje w postaci przezmianek (halteres). Skrzydła są cienkie, błoniaste oraz przezroczyste.

  Reklama