MuPAD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MuPAD – komercyjny program algebry komputerowej (CAS) opracowany przez grupę badawczą MuPAD z Uniwersytetu w Paderborn pod kierunkiem profesora Benno Fuchssteiner we współpracy z SciFace Software GmbH.

MATLAB – program komputerowy będący interaktywnym środowiskiem do wykonywania obliczeń naukowych i inżynierskich, oraz do tworzenia symulacji komputerowych.Paderborn - uniwersyteckie miasto powiatowe w Niemczech, położone we wschodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Paderborn oraz rzymskokatolickiej archidiecezji. Leży przy źródłach rzeki Pader. Rozwinięty przemysł precyzyjny, skórzany i metalowy.

Składnia języka MuPAD wzorowana jest na języku Pascal i jest podobna do składni używanej w systemie Maple.

Najważniejszą różnicą między tymi programami jest obiektowość języka MuPAD. Oznacza to, że każdy obiekt (liczba, macierz, wyrażenie) wyposażony jest "sam z siebie" w metody operowania na nim. Na przykład, po zdefiniowaniu macierzy: A := matrix( [[1,2],[3,4]] )

metody obiektu A pozwalają na wykonanie operacji:

System algebry komputerowej lub komputerowy system obliczeń symbolicznych (ang. Computer Algebra System lub CAS) – to program komputerowy wspomagający obliczenia symboliczne w matematyce, fizyce i dyscyplinach technicznych.
A+A, -A, 2*A, A*A, A^-1, exp( A ), A.A, A^0, 0*A

A.A jest konkatenacją macierzy A z samą sobą.

Do momentu wypuszczenia wersji 3.2 Pro programu MuPAD, firma SciFace zezwalała na nieodpłatne wykorzystywanie nieco ograniczonej wersji programu w celach non-profit (badawczych i edukacyjnych). Ostatnio firma SciFace została wraz z prawami własności do programu MuPad wykupiona przez firmę MathWorks będącą właścicielem pakietu MATLAB i w związku z tym MuPad nie będzie już oferowany jako samodzielny produkt ale zostanie zintegrowany z Symbolic Math Toolbox rozprowadzanym przez MathWorks jako dodatek do obliczeń symbolicznych dla MATLAB-a. Funkcjonalność MuPAD Notebook została usunięta z MATLAB-a wraz z wersją R2020a.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MathWorks: MuPAD – MATLAB & Simulink (ang.). [dostęp 2020-09-21].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona grupy MuPAD
  • Reklama