Mrozowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mrozowisko, zastoisko mrozowe – jest to powierzchnia terenu na której gromadzi się ciężkie zimne powietrze, a jego odpływ jest utrudniony, co sprzyja częstym przymrozkom. Takim miejscem może być obniżenie terenu, polana leśna. Niższa temperatura powietrza, gleby oraz częste przymrozki powodują opóźnienie wzrostu i rozwoju roślin w danym miejscu. W obszarach leśnych mrozowiska są trudne do odnowienia i zalesienia.

Przykład mrozowiska.

Lasy, pasy drzew i krzewów zmieniają układ mrozowisk na zboczach. Inną przeszkodą może być dom, nasyp drogowy lub kolejowy, wysoki płot. Jeśli spływ chłodnego powietrza zostanie zahamowany przez przeszkodę, to powstaje mrozowisko, natomiast powietrze cieplejsze przepływa ponad nią i przesuwa się dalej po zboczu.

Przymrozek radiacyjny – występuje lokalnie. Najniższe temperatury są w miejscach dokąd spływa i zatrzymuje się chłodne powietrze.

Przymrozek adwekcyjny – obejmuje większy obszar. Najniższe temperatury obserwuje się w miejscach z większą prędkością wiatru, a więc na obszarach u wylotu przecinki leśnej, na górnych partiach zboczy itd..

Zobacz też[ | edytuj kod]

przymrozek

zadrzewienia śródpolne

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mała encyklopedia leśna. Wyd. drugie zmienione. PWN. Warszawa 1980, 1991
  2. Stanisław Bac, Tytus Bartoszak, Bohdan Dobrzański, Uprawa roślin Tom 1, wyd. V, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
Reklama