Region Szari Środkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Moyen-Chari)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Szari Środkowe – jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowej części kraju. Graniczy z regionami: Mandoul, Tandjilé, Szari-Bagirmi, Guéra, Salamat oraz Republiką Środkowoafrykańską. Nazwa regionu nawiązuje do rzeki Szari.

Region Mandoul – jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowej części kraju. Graniczy z regionami: Tandjilé, Logone Oriental, Moyen-Chari, oraz Republiką Środkowoafrykańską.Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

Większość mieszkańców regionu stanowi lud Sara. Podstawą utrzymania ludności jest rybołówstwo, hodowla oraz uprawa (bawełna, trzcina cukrowa).

Departamenty[ | edytuj kod]

Historia[ | edytuj kod]

W latach 2002–2008 region Moyen-Chari był jednym z 18 regionów Republiki Czadu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.
Bawełna – włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
Region Szari-Bagirmi - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowo-zachodniej części kraju.
Region Tandjilé - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju. Graniczy z regionami: Chari-Baguirmi, Mayo-Kebbi Est, Mayo-Kebbi Ouest, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandoul oraz Moyen-Chari.

Reklama