Movember

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa mężczyzn prezentuje wąsy zapuszczone w ramach akcji Movember

Movember (zbitka angielskich słów moustache, wąsy, i November, listopad), wąsopad – coroczna, trwająca miesiąc akcja, udział w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn („zmienić oblicze męskiego zdrowia”). Strona główna wydarzenia to Movember.com.

Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.Organizacja pozarządowa – organizacja obywatelska (założona przez obywateli lub ich organizacje) działająca z własnej inicjatywy na rzecz wybranego interesu publicznego i niedziałająca dla osiągnięcia zysku. W prawie międzynarodowym, w odróżnieniu od organizacji międzyrządowych, organizacje pozarządowe grupują nie państwa lecz osoby fizyczne lub prawne, i to z reguły z różnych krajów (najczęściej przyjmuje się, że minimum z trzech). Działają w oparciu o prawo krajowe siedziby organizacji, a powstają w wyniku nie umowy międzynarodowej, ale umowy cywilnoprawnej.

Przez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji Fundacja Movember ma nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnych wykryć, diagnoz oraz efektywnych kuracji raka. Poza zachęcaniem do corocznych badań Fundacja Movember stara się przekonać mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.

Od 2004 roku Fundacja Movember organizuje akcję Movember w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 roku akcja była organizowana także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych.

W 2012 roku Global Journal zaliczył Movember do listy stu największych organizacji pozarządowych.

Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

W akcji Movember uczestniczą sportowcy, w tym zawodnicy rugby i hokeja. W 2013 roku do akcji przyłączyła się Royal New Zealand Navy.

Movember w Polsce[ | edytuj kod]

Akcja Movember w Polsce tworzona jest przez Fundację Kapitan Światełko. Rokrocznie wspiera popularność akcji i jej promowanie w mediach powoduje, że wielu mężczyzn w Polsce zapuszcza w listopadzie wąsy, zwiększając społeczną świadomość dotyczącą męskich problemów zdrowotnych. W sezonie 2012/2013 polskiej ekstraligi hokejowej do akcji przyłączyli się niektórzy zawodnicy. W 2013 roku do akcji włączyli się dziennikarze Canal+ Polska, namawiając również do udziału zawodników, trenerów i kibiców T-Mobile ekstraklasy, a w 2014 roku w akcji brali udział siatkarze klubów PlusLigi.

Od 2013 roku funkcjonuje także społeczność movemberowa.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Stewart, Chato B. (2010-11-17). "Change the FACE of Men’s Health by Growing a mustache for Prostate Cancer and Depression | Mental Health Humor". blogs.psychcentral.com.
 2. "Movember United States - About Movember". us.movember.com.
 3. "Mustaches Raise Millions for Men's Health". myfoxdc.com
 4. Movember United States - Leaderboards, us.movember.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 5. Doll, Jen (2011-11-01). "Movember: Shave Off Your Moustache (and Grow It Back) for Men's Health, Amusement - New York News - Runnin' Scared".
 6. "'Movember' gets hairy, for a cause", cnn.com
 7. "AM980 News Talk Sports From Scary To Hairy, Halloween Is Over But Movember Is Just Starting Local News". Am980.ca
 8. "Top 100 NGOs". The Global Journal
 9. Movember Madness! We look at the good, the bad and the hairy in the world of sport (ang.). dailymail.co.uk. [dostęp 2013-12-05].
 10. Aviva Premiership Rugby and Movember (ang.). premiershiprugby.com. [dostęp 2013-12-05].
 11. Best of Movember: Top moustaches of All-Time (ang.). nhl.com, 2013-11-14. [dostęp 2013-12-04].
 12. Navy rule change embraces Movember (ang.). nzherald.co.nz. [dostęp 2013-12-05].
 13. Mężczyźni walczą z rakiem - materiał na temat akcji i profilaktyce chorób onkologicznych u mężczyzn na stronach Polskiego Radia
 14. Na bok dąsy, zapuść wąsy! - materiał telewizyjny wyemitowany na antenie TVP Info
 15. "Słuchaj, stary, skąd ten wąs?" Sportowcy z zarostem namawiają. Do czego? - materiał wyemitowany na antenie TVN24
 16. Po co im te wąsy – czyli akcja „Movember”. hokej.net, 2012-12-01. [dostęp 2013-12-04].
 17. Zapuść wąsy dla jaj! – opis akcji i wywiad z jej propagatorem na oficjalnych stronach Canal+ Polska
 18. Movember Poland w Google+

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polska strona Fundacji Movember
 • Oficjalna strona Fundacji Movember
 • Reklama