Moulin Rouge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moulin Rouge (1914)
Henri de Toulouse-Lautrec: La danse au Moulin Rouge (1890)

Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn) – music-hall i kabaret otwarty 6 października 1889 przez Josepha Ollera, właściciela paryskiej Olympii. Położony w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre w Paryżu, jest znany z wielkiej, czerwonej imitacji młyna na dachu .

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Jane Avril (ur. 31 maja 1868, zm. 16 stycznia 1943) – francuska tancerka kankana. Sławę zyskała m.in dzięki obrazom oraz plakatom z jej wizerunkiem wykonanym przez Henriego de Toulouse-Lautreca.

Kabaret od czasu powstania prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje. Tancerki często prezentują się topless, ozdobione biżuterią lub barwnymi piórami. Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana. Najbardziej znani wykonawcy z Moulin Rouge to między innymi La Goulue, Yvette Guilbert, Jane Avril, Mistinguett i Le Pétomane.

Mistinguett (Jeanne Bourgeois) (ur. 5 kwietnia 1875 w Enghien-les-Bains, zm. 5 stycznia 1956) w Bougival - francuska aktorka i piosenkarka.Yvette Guilbert (ur. 20 stycznia 1865 w Paryżu, zm. 3 lutego 1944 w Aix-en-Provence) – francuska piosenkarka kabaretowa oraz aktorka.

Wygląd i nazwa tego kabaretu jest często kopiowana przez inne kluby na świecie.

Moulin Rouge w sztuce[ | edytuj kod]

Przedstawienia, które miały miejsce w Moulin Rouge były motywem wielu obrazów Henriego de Toulouse-Lautreca.

Nazwę tego kabaretu wykorzystano w filmach:

 • Hallo! Szpicbródka (akcja filmu toczy się w warszawskiej rewii Czerwony Młyn),
 • Moulin Rouge! – musicalu z 2001 wyreżyserowanym przez Baza Luhrmanna z Ewanem McGregorem i Nicole Kidman, którego akcja toczy się w Moulin Rouge.

 • Kankan, cancan – francuski taniec z 2. połowy XIX wieku, pochodzenie niepewne. Według jednej z hipotez rozwinął się z kadryla, według innej był początkowo karykaturą tańców murzyńskich, istnieje również przypuszczenie, że do Francji przywieźli go wracający z Algieru żołnierze. Towarzyszy mu muzyka bardzo szybka, w rytmie galopu, w metrum 2/4.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacques Feschotte: Histoire du music-hall. Paryż: Presses Universitaires de France, 1965, s. 134.
  2. Grzegorz Piotrowski. Teatr piosenki. „Teksty Drugie”. 4, s. 357-379, 2014. Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN. ISSN 0867-0633 (pol.). 
  3. Moulin Rouge in Paris France. Placesinfrance. [dostęp 2012-12-11].
  4. Le Moulin Rouge – Paris (ang.). PARIS.COM. [dostęp 2012-12-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Moulin Rouge
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Baz Luhrmann (właśc. Mark Anthony Luhrmann, ur. 17 września 1962) – australijski reżyser filmowy, scenarzysta i producent filmowy. Filmy Luhrmanna wyróżnia teatralność oraz krzykliwa kolorystyka.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy – musical komediowo-kryminalny produkcji polskiej. Inspiracją dla filmu była działalność Stanisława Cichockiego, przedwojennego polskiego kasiarza (złodzieja zawartości kas pancernych).
  Montmartre - historyczny fragment Paryża, położony na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdujący się w XVIII dzielnicy miasta.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa /ɑ̃ʁi də tuluz loˈtʁɛk/ (ur. 24 listopada 1864 w Albi, zm. 9 września 1901 w Saint-André-du-Bois) – francuski malarz i grafik. Przedstawiciel postimpresjonizmu, swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.

  Reklama