Motown Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Motown Records, Motown (znana także jako Tamla-Motown) – amerykańska wytwórnia muzyczna.

The Temptations – amerykańska grupa wokalna związana z gatunkiem soul. Stosuje wielogłosowe harmonie. Grupa przeszła wiele zmian personalnych i stała się odskocznią dla wielu karier solowych.Lindsay Morgan Lohan, pseudonim Linds lub LiLo (ur. 2 lipca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i wokalistka pop-rockowa.

Została założona 12 stycznia 1959 jako Tamla Records. W ciągu 30 lat działalności Berry Gordy i jego Motown Record Company (skrót od „Motor Town”) oraz bliźniacza wytwórnia Tamla wywierali wpływ na amerykańską i europejską muzykę.

Pierwsza platynowa płyta dla Motown za milionowy nakład miała miejsce w lutym 1962 roku dzięki albumowi The Miracles Shop Around. Tego samego roku w grudniu pierwsze listy przebojów podbiły The Marvelettes swoim singlem Please Mr Postman. Nagranie pochodzące z Motown było natychmiast rozpoznawane, gdy grano je w radio. Dużą rolę odegrało wykreowane przez szefa wytwórni charakterystyczne brzmienie, którego elementami była silnie wyeksponowana stopa perkusyjna poprzez 2-3 mikrofony (obecnie taki sposób nagrywania przyjął się na całym świecie), linia basu prowadzona na pierwszym planie, instrumenty klawiszowe traktowane jako instrumenty perkusyjne itp.

Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Większość wokalistów znajdowano „na ulicy”, w gettach Detroit: Smokey Robinson and The Miracles, Diana Ross and The Supremes, The Jackson 5, Marvin Gaye, The Temptations, Stevie Wonder czy The Four Tops lub Junior Walker & the All Stars. Pod czujnym okiem Gordiego wszyscy z nich stworzyli cały szereg światowych przebojów. W latach 60. Motown i Tamla szczyciły się tym, że ponad 75% wydawanych przez nich płyt zostawało hitami. Pod koniec lat 60. sprzedawały więcej płyt, niż jakakolwiek inna wytwórnia płytowa. Była to też największa firma afroamerykańska.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Aktualnie wytwórnia zajmuje się wydawnictwami takich muzyków jak Swizz Beatz, Mýa czy Lindsay Lohan. Była siedziba wytwórni w Detroit funkcjonuje jako muzeum i nadal jest w rękach rodziny Gordy.

Warto wiedzieć że... beta

The Four Tops – amerykański kwartet wokalny, śpiewający muzykę soul. Powstał w 1956 w Detroit i zaczął nagrywać w wytwórni Motown w 1964. Wyjątkowość zespołu polegała na tym, że powstawszy z grupy kolegów z jednej szkoły średniej przetrwał bez nawet jednej zmiany personalnej przez ponad czterdzieści lat, ciągle zachowując popularność wśród słuchaczy muzyki soul.
The Supremes – afroamerykańska, dziewczęca grupa wokalna śpiewająca soul, funk. Zespół powstał w Detroit w 1959 i nagrywał dla wytwórni Motown. Grupa uległa rozwiązaniu w roku 1977.
The Miracles – amerykańska grupa wokalna związana z gatunkami rytm and blues oraz soul. Powołana jako grupa towarzysząca Smokey Robinson kontynuowała występy po jego odejściu przez pierwszą połowę lat siedemdziesiątych. Grupa reaktywowała się w latach dziewięćdziesiątych jako The New Miracles.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Stevie Wonder, właśc. Stevland Hardaway Judkins (ur. 13 maja 1950 w Saginaw) – amerykański wokalista popowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).

Reklama