Motif

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Motif – biblioteka graficzna służąca do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika w X Window System. Biblioteka ta pojawiła się w latach 1980 na stacjach Unixowych, jako konkurent dla OpenLook.

The Open Group – konsorcjum przemysłowe sponsorowane przez IBM, Sun, HP, Hitachi i Fujitsu, tworzące standardy de facto w dziedzinie oprogramowania, zwłaszcza interfejsów API. The Open Group powstała w 1996 r. z połączenia Open Software Foundation (OSF) i X/Open.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

Motif jest zatwierdzony jako standard o nazwie IEEE 1295. Jest on także używany jako podstawa środowiska Common Desktop Environment. Od wersji 2.1 Motif obsługuje kodowanie Unicode.

Motif wyróżnia się użyciem kanciastych, żłobionych elementów interfejsu użytkownika z efektem trójwymiarowości – pasków menu, przycisków, suwaków, pól tekstowych, itp. Stało się to modne, jak tylko w Windows 3.x pojawił się efekt 3D.

Pojawiają się argumenty, że Motif w porównaniu do GTK+ lub Qt jest przestarzały: Sun Microsystems - główny użytkownik Motifa zapowiedział, że ma zamiar wykorzystywać GTK+ (i GNOME). Motif jest jednak często wybierany dla systemów wymagających stabilności np. w przemyśle kosmicznym.

Common Desktop Environment (w skrócie CDE) - otwartoźródłowe środowisko graficzne przeznaczone dla systemów uniksowych. Zostało ono opracowane przez The Open Group, powstanie jego miało na celu ujednolicenie środowiska programistycznego działającego na wielu systemach pochodzących od różnych producentów. CDE jest podstawowym środowiskiem graficznym w wielu systemach takich jak: Solaris, HP-UX, Tru64, AIX i OpenVMS.Unicode – komputerowy zestaw znaków mający w zamierzeniu obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Definiują go dwa standardy – Unicode oraz ISO 10646. Znaki obu standardów są identyczne. Standardy te różnią się w drobnych kwestiach, m.in. Unicode określa sposób składu.

Motif został stworzony przez Open Software Foundation - aktualnie The Open Group.

Istnieje kilka implementacji Motifa:

 • Oryginalny Motif.
 • Open Motif - wydanie Motif na mniej restrykcyjnej licencji.
 • LessTif - projekt mający na celu opracowanie API Motifa na licencji LGPL.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • X Window System
 • Common Desktop Environment
 • GTK+ i GNOME
 • Qt i KDE
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Motif na Open Group
 • Strona projektu Open Motif
 • GNU Lesser General Public License, LGPL (słabsza powszechna licencja publiczna GNU), poprzednio GNU Library General Public License (powszechna licencja GNU dla bibliotek) - licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 (a następnie poprawiona w roku 1999) przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA, do września 2007 – NASDAQ: SUNW) – nieistniejąca już firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba główna znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii.
  Warto wiedzieć że... beta

  KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.
  X Window System – graficzny system komputerowy (system okien) stworzony w latach 80. w laboratoriach Massachusetts Institute of Technology (MIT), obecnie prace nadzoruje X.Org Foundation. Najnowszym wydaniem jest wersja 11, wydanie 7.6.
  GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.
  Qt - zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.

  Reklama