Motherwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Motherwell (gael. Tobar na Màthar) – miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa North Lanarkshire. Ok. 30 tysięcy mieszkańców. Siedziba pierwszoligowego klubu piłkarskiego Motherwell F.C.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Na początku XIX wieku Motherwell było małą wioską liczącą około 600 osób. Zmieniło się to w drugiej połowie XIX wieku. Wraz z powstaniem kolei w 1848,roku do miejscowości przybyły pieniądze i przemysł. W 1881 roku, David Colville otworzył hutę. Wkrótce potem nadano Motherwell prawa miejskie, a populacja wzrosła do 13800 ludzi.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

Na początku XX wieku, miasto stało się znaczącym ośrodkiem przemysłowym, produkującym części mostów, amunicję czy też tramwaje. W 1930 roku większość produkcji stali w Szkocji odbywało się w Motherwell, i należało do rodziny Colville. W 1959 rodzina Colville została przekonana przez rząd do rozpoczęcia pracy nowych hut pod nazwą Ravenscraig. Po kilku latach, Ravenscraig produkowało więcej niż milion ton stali rocznie. Po nacjonalizacji liczba ta wzrosła do 3 milionów.

Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W połowie lat 70 hutnictwo w Motherwell zatrudniało ponad 13 tysięcy ludzi.

Po roku 1980 nastąpił drastyczny kryzys w przemyśle. Strajk w 1980 roku spowodował utratę kontraktów i rynków zbytu. Pod koniec 1980 zatrudniano zaledwie 3200 pracowników. Ravenscraig zamknięto w dniu 24 czerwca 1992 roku i zostało rozebrane w lipcu 1996 roku.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama