Mostostal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamień pamiątkowy z czasów Zjednoczenia Mostostal

Mostostal – nazwa powstałego na bazie utworzonego w 1945 w Krakowie Państwowego Przedsiębiorstwa Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych „Mostostal”, branżowego organu zarządzania w PRL – w pierwszym okresie Centralnego Zarządu Konstrukcji Stalowych „Mostostal” (1951-1958), a następnie przekształconego w Zjednoczenie Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal” (1958-), z siedzibą w Warszawie.

Mostostal Warszawa S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Warszawie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wykonuje prace z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynierskiego, drogowego i ekologicznego.Mostostal Słupca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Słupcy produkujące konstrukcje stalowe na potrzeby budownictwa. Powstało 1 lutego 1970 roku jako Wytwórnia Konstrukcji Stalowych Mostostal Słupca, a produkcję podjęło w lipcu 1972. Firma wytwarza konstrukcje stalowe na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne (przede wszystkim do Niemiec i Austrii). Właścicielem Mostostalu Słupca jest holding Wechta S.A.

Zarządzeniem prezydenta Bolesława Bieruta z 22 lipca 1949 Przedsiębiorstwo Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych „Mostostal” zostało odznaczone Orderem Sztandaru Pracy I klasy za wybitne zasługi położone dla Narodu i Państwa w dziedzinie budownictwa.

Na początku lat 90. poszczególne przedsiębiorstwa zjednoczenia zostały sprywatyzowane.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Mostostal Płock SA – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Płocku, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Specjalizuje się w budowie i montażu instalacji, konstrukcji i zbiorników przemysłowych.

Przedsiębiorstwa działające obecnie[ | edytuj kod]

 • Mostostal Chojnice
 • Mostostal-Export
 • Mostostal Kraków
 • Mostostal Płock
 • Mostostal Słupca
 • Mostostal Warszawa
 • Mostostal Zabrze
 • Polimex-Mostostal
 • Mostostal Puławy
 • Mostostal Siedlce
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mostostal-Azoty SA Kędzierzyn-Koźle – dawna nazwa klubu sportowego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Polimex Mostostal Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo budowlane, generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i mieszkaniowego. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu mWIG40.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mostostal Kraków S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Krakowie, będące generalnym wykonawcą w budownictwie przemysłowym. przedsiębiorstwo specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie wykonawstwa i montażu wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, montażu urządzeń głównie dla przemysłów cementowo-wapienniczego, energetycznego, hutniczego, chemicznego. Przedsiębiorstwo posiada własną Wytwórnię Konstrukcji Stalowych.
  Mostostal Zabrze S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Zabrzu, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wraz z 5 spółkami zależnymi zajmuje się realizacją obiektów budowlanych, podwykonawstwem robót specjalistycznych, produkcją konstrukcji i materiałów budowlanych oraz usługami transportowymi.
  Bolesław Bierut, znany pod pseudonimami, tj. „Jerzy Bolesław Bielak”, „Bolesław Birkowski” oraz pseudonimami „Anatol”, „Bielak”, „Borzęcki”, „Jan Iwaniuk”, „Janowski”, „Mietek”, „Mikołaj”, „Tomasz”, „Tomasz Biały”, „Wacek”, „Wagner” (ur. 18 kwietnia 1892 w Rurach Brygidkowskich (dziś dzielnica Lublina), zm. 12 marca 1956 w Moskwie) – polski polityk, działacz komunistyczny, Przewodniczący Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszy przywódca Polski Ludowej, Prezydent RP od 1947, Przewodniczący KC PZPR od 1948, Prezes Rady Ministrów PRL od 1952, Poseł na Sejm PRL I kadencji, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR nadzorującej tzw. Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949.
  Mostostal Chojnice S.A. (obecnie: Stocznia Gdańsk S.A. Oddział Mostostal Chojnice) – polski producent konstrukcji stalowych spawanych, skręcanych, a także ich montażysta w kraju i za granicą.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama