Most Waszyngtona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Waszyngtona

Most Waszyngtona (ang. George Washington Bridge) – most wiszący nad estuarium Hudsonu, łączący nowojorski okręg Manhattan z Fort Lee w stanie New Jersey. Most nosi imię pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Washingtona.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Interstate 95 (I-95) – najważniejsza amerykańska autostrada międzystanowa we wschodniej części kraju o długości 3101 kilometrów (1 927 mil). Początek znajduje się przy węźle drogowym z U.S. Route 1 w Miami na Florydzie, a kończy się w okolicach Houlton w stanie Maine przy granicy z Kanadą. Autostrada biegnie przez takie miasta jak: Nowy Jork, Filadelfia, Baltimore i Waszyngton na północy kraju oraz wzdłuż plaż takich jak Outer Banks oraz Miami Beach na południu kraju. Interstate 95 biegnie również wzdłuż odwodnic miast Boston, Raleigh, Norfolk, Virginia Beach i Charleston.

Historia[ | edytuj kod]

Most został zbudowany w latach 1927–1931 przez Othmara Ammanna, według projektu architekta Cassa Gilberta. W latach 1958–1962 most przeszedł modernizację, w ramach której pod istniejącym przęsłem dobudowano drugi poziom. Jednocześnie na manhattańskim skraju mostu zbudowany został modernistyczny terminal autobusowy autorstwa Piera Luigiego Nerviego (George Washington Bridge Bus Station).

Myto – opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem itp. Może być pobierana jako podatek centralny bądź lokalny lub też przez prywatnego właściciela obiektu.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Całkowita długość mostu wynosi 1450 m, a rozpiętość głównego przęsła 1067 m. W momencie oddania do użytku most Waszyngtona niemal dwukrotnie pobił poprzedni rekord rozpiętości przęsła, należący do Ambassador Bridge. Most pozostawał rekordzistą do 1937 roku, gdy o 213 m wyprzedził go Golden Gate. Dwa poziomy mostu zawieszone są odpowiednio 35 m i 65 m nad średnim poziomem morza. Stalowe filary mostu o konstrukcji kratownicowej sięgają 184 m n.p.m..

Pier Luigi Nervi (ur. 21 czerwca 1891 w Sondrio w Lombardii, zm. 9 stycznia 1979 w Rzymie) – włoski architekt i inżynier budownictwa, przedstawiciel modernizmu.Ambassador Bridge – most wiszący na rzece Detroit, który łączy Detroit w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych z Windsor w prowincji Ontario w Kanadzie. Jest to najbardziej ruchliwe międzynarodowe przejście graniczne w Ameryce Północnej pod względem wielkości handlu, przewożące ponad 25% całego handlu towarowego między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.

Most przeznaczony jest dla ruchu drogowego (ruch odbywa się na 14 pasach – 8 na górnym i 6 na dolnym poziomie), rowerowego oraz pieszego. Przez most przebiega autostrada międzystanowa nr 95 oraz U.S. Route 1 i U.S. Route 9

Zarządcą mostu jest Port Authority of New York and New Jersey. Pojazdy silnikowe jadące w kierunku Nowego Jorku objęte są mytem.

W 2011 roku średnia dzienna liczba pojazdów korzystających z mostu wyniosła 276 150.

Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Most Waszyngtona jest miejscem licznych samobójstw – w rekordowym 2012 roku skacząc z mostu życie odebrało sobie 18 osób, doszło także do 43 prób samobójczych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 100. posiedzeniu KSNG.
  2. History, www.panynj.gov [dostęp 2021-01-14].
  3. George Washington Bridge, Encyclopedia Britannica [dostęp 2021-01-14] (ang.).
  4. Appendix C AADT Values for Select Toll Facilities [dostęp 2021-01-14].
  5. Port Authority of New York and New Jersey George Washington Bridge, www.panynj.gov [dostęp 2021-01-14].
  6. Philip Messing, Sad GWB suicide record, New York Post, 14 stycznia 2013 [dostęp 2021-01-14] (ang.).
Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.
U. S. Route 1 to jedna z najważniejszych dróg biegnących wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Została ustanowiona w 1926 roku. Jej długość wynosi 2369 mil (3813 km). Zaczyna się w Key West w archipelagu Florida Keys, natomiast kończy w Fort Kent na północnym krańcu stanu Maine przy granicy z Kanadą. Droga głównie biegnie w sąsiedztwie z autostradą międzystanową nr 95. Łączy ze sobą większość dużych miast wschodniego wybrzeża, m.in. Miami, Waszyngton, Filadelfię, Nowy Jork i Boston.
Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ) – największy kompleks portowy na Wschodnim Wybrzeżu, trzeci co do wielkości przeładunku w USA. Położony przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, w stanach: New Jersey i Nowy Jork (w mieście Nowy Jork), po przeciwległych brzegach rzeki, która rozdziela te dwa stany. Port zajmuje powierzchnię ok. 3900 km², w promieniu ok. 40 km od Statuy Wolności w Nowym Jorku.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Reklama