Most Syreny w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Most Syreny – zastępczy most saperski na Wiśle w Warszawie.

Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Sztuczna ściana – obiekt przystosowany do wymagań wspinaczki (wieża ciśnień, szyb windy czy ściana budynku) albo specjalnie w tym celu zbudowany.

Opis[ | edytuj kod]

Został zbudowany w 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) w 1985 roku przez wojsko (jednostki kolejowa i drogowa) jako przeprawa zastępcza na czas remontu mostu Poniatowskiego. Uroczystość otwarcia odbyła się 17 lipca 1985 roku. Po zakończeniu remontu mostu Poniatowskiego postanowiono go pozostawić na czas remontu mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W międzyczasie ruch samochodowy w Warszawie wzrósł na tyle, że postanowiono po zakończeniu tych remontów pozostawić most Syreny w eksploatacji do czasu budowy nowej przeprawy przez Wisłę.

Most gen. Stefana Grota-Roweckiego (czasami też most Toruński, Grota-Roweckiego lub Grota) – most w Warszawie na Wiśle. Został zbudowany w latach 1977-1981 jako część Trasy Toruńskiej przez Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych nr 15 (przyczółki i podpory) i Mostostal (konstrukcja nośna i montaż). Aktualnie jest też częścią etapowej obwodnicy Warszawy.Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra.

Łączył Tamkę i Wybrzeże Szczecińskie. Były to właściwie dwa mosty o szerokości 6 metrów. Służył jako rozwiązanie prowizoryczne do 22 września 2000 roku, a 6 października tego samego roku został zastąpiony przez most Świętokrzyski.

Z przeprawy nie mogli korzystać piesi oraz obowiązywało na niej ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Po rozebraniu mostu Syreny istniały projekty wykorzystania konstrukcji do wybudowania tymczasowego mostu na zaporze, ale nie doszły one do skutku. W późniejszych latach była ona jednak wykorzystywana: najpierw w trakcie remontu wiaduktu w miejscu połączenia al. Krakowskiej i ul. Grójeckiej, a później estakady Trasy Toruńskiej blisko mostu Grota-Roweckiego. Elementy mostu tworzą przeprawę nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim.

Most Śląsko-Dąbrowski – most na Wiśle w Warszawie. Zbudowano go w latach 1947–1949 na ocalałych po II wojnie światowej filarach mostu Kierbedzia. Ze względu na zupełnie inną konstrukcję został uznany za nowy most, a nie odbudowę zniszczonego.Bzura – rzeka na Nizinach Środkowopolskich, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m.

Na praskim brzegu, na południe od mostu Świętokrzyskiego, zachowały się żelbetowe podpory mostu, częściowo wkomponowane we wzniesioną w 2017 ścianę wspinaczkową do boulderingu.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. zygmunt_ra: Most Syreny, Warszawa (pol.). fotopolska.eu. [dostęp 2020-07-02].
 2. Most Syreny nad Bzurą. Nad Wisłę nie wróci. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 2013-02-16].
 3. Dariusz Bartoszewicz: Warszawski przewodnik wiślany. Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2018, s. 72. ISBN 978-83-64308-16-1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia Mostu Syreny w serwisie fotopolska.eu (pol.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  W artykule przedstawiono zestawienia mostów w Warszawie, wyłącznie na Wiśle, pod względem różnych kryteriów. Uwzględniono zarówno już nieistniejące, obecne, jak i planowane mosty. Przeprawy nad kanałami, jeziorami, starorzeczami i mniejszymi rzekami znajdującymi się w granicach Warszawy nie zostały uwzględnione.
  Wybrzeże Szczecińskie – ulica prawobrzeżnej Warszawy prowadząca z Pragi Północ wzdłuż brzegu Wisły do wysokości Saskiej Kępy. W okresie 2010-2011 na odcinku od linii średnicowej do Mostu Poniatowskiego ulica została gruntownie wyremontowana.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.
  Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Sportowy charakter boulderingu wiąże się z częstymi, zazwyczaj niekontrolowanymi odpadnięciami od skały, stąd też podstawową metodą asekuracji jest stosowanie tzw. crashpadów, czyli przenośnych materaców oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu, zabezpieczając górną część ciała przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię. Bouldering to forma wspinaczki składającej się z niewielkiej ilości trudnych ruchów (tzw. przechwytów). Zgodnie z ogólnie przyjętą przez środowiska wspinaczy normą za boulder uznać można nawet jednoruchowe przejście danego problemu skalnego. Wspinaczka boulderowa (spolszczone formy: bulderowa, balderowa) wymaga dużej siły maksymalnej, czyli takiej, która swój najwyższy poziom wytwarza w jak najkrótszym czasie. Popularną i coraz częściej praktykowaną formą treningu, jest bouldering na sztucznej ścianie wspinaczkowej (na tzw. panelu).
  Aleja Krakowska – najważniejsza droga wylotowa prowadząca z Warszawy w kierunku Krakowa, Katowic i Wrocławia. Główna arteria dzielnicy Włochy, przedłużenie ul. Grójeckiej, fragment drogi krajowej nr 7, drogi krajowej nr 8, trasy europejskiej E67, i trasy europejskiej E77. Prowadzi od wiaduktu nad torami kolejowymi linii Warszawa-Kraków i stacją PKP Rakowiec do skrzyżowania z ul. Na Skraju – granicą Warszawy i Raszyna. Dalej posiada tę samą nazwę.

  Reklama