Most Eiffla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Most Eiffla (rum. Podul Eiffel) – most na rzece Prut, stanowiący przejście graniczne na granicy mołdawsko-rumuńskiej. Znajduje się na granicy mołdawskiego miasta Ungheni i rumuńskiego związku wsi Ungheni.

Wydawnictwo Episteme – polskie wydawnictwo powstałe w 2010 roku jako marka graficznego Studia Format, działającego w Lublinie od 2009 roku. Publikuje książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dyscyplin, beletrystykę oraz poezję. Znajduje się na wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Besarabia (rum. Basarabia, tur. Besarabya, ukr. Бесарабія) – kraina historyczna położona we Wschodniej Europie między Dniestrem a Prutem, będąca obecnie częścią Mołdawii i Ukrainy. Współcześnie nazwy Besarabia używa się w znaczeniu historycznym, geograficznym i kulturowym, całkowicie pozbawionym sensu politycznego. Stosuje ją jednak w swej terminologii np. Związek Wypędzonych (ziomkostwo besarabskie).

Masa mostu wynosi 355 ton.

Historia[ | edytuj kod]

W maju 1872 roku w Bukareszcie zawarte zostało porozumienie między Rosją i Rumunią w kwestii utworzenia połączenia kolejowego między Jassami a Kiszyniowem. Wiązało się to z koniecznością wybudowania mostu kolejowego nad Prutem, będącego połączeniem między Ungheni a Jassami.

Ungheni – związek 4 wsi w Rumunii, w okręgu Jassy, nad Prutem. Składa się z wsi: Bosia, Coada Stâncii, Mânzăteşti i Ungheni. Znajduje się tu przejście graniczne z Rumunią. Most nad Prutem jest jednocześnie przejściem granicznym z Mołdawią. Po drugiej stronie rzeki leży mołdawskie miasto o tej samej nazwie: Ungheni.Jassy, Iaşi (węg. Jászvásár) – miasto w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui (dorzecze Prutu); ośrodek administracyjny okręgu Jassy; 308,8 tys. mieszkańców (2009).

Z prośbą wybudowania mostu władze przedsiębiorstwa kolejowego w Besarabii zwróciły się do francuskiego inżyniera Gustave’a Eiffla. Projekt został ukończony wiosną 1876 roku i rozpoczęto prace budowlane. 21 kwietnia kolejnego roku most został oddany do użytku. Trzy dni po otwarciu, Imperium Rosyjskie wypowiedziało wojnę Imperium Osmańskiemu, co dało początek wojny rosyjsko-tureckiej. Armia rosyjska, po stronie której opowiedziała się wówczas Rumunia, przemierzyła most Eiffla w drodze na Półwysep Bałkański.

Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka, Mołdawia (ros. Молдавская Советская Социалистическая Республика, mołd. Република Советикэ Сочиалистэ Молдовеняскэ) powstała 2 sierpnia 1940 r. W jej skład weszła większość ziem przyłączonych w 1940 r. do ZSRR kosztem Królestwa Rumunii, oraz około połowy obszaru istniejącej od 1924 r. na wschodnim, należącym do ZSRR, brzegu Dniestru Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (w składzie Ukraińskiej SRR).Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Dziesięć lat po wybudowaniu mostu w Ungheni Eiffel rozpoczął prace nad projektem i budową wieży w Paryżu. Forma konstrukcji i rodzaj wykorzystanych materiałów była w obu przypadkach podobna.

6 maja 1990 roku most był miejscem akcji znanej jako „Most kwiatowy” (rum. Podul de flori), której bezpośrednim efektem było uproszczenie procedur przekroczenia granicy państwowej między Rumunią a Mołdawską Socjalistyczną Republiką Radziecką. W wydarzeniu wzięło udział ok. 1 200 000 osób. Symbolicznie, po obu stronach mostu, rozrzucone zostały kwiaty, od czego wzięła się nazwa tego wydarzenia.

Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Prut (ukr. Прут, rum. Prut; w starożytności łac. Pyretus) – rzeka w południowo-wschodniej Europie, lewy dopływ Dunaju, rzeka graniczna pomiędzy Rumunią a Mołdawią.

W czerwcu 1991 roku, jeszcze przed rozpadem ZSRR i uzyskaniem niepodległości przez Mołdawię, doszło do drugiej akcji, zwanej „drugim mostem kwiatowym”, która doprowadziła do porozumienia, wedle którego mieszkańcy Mołdawii mogli bez dokumentów przekroczyć granicę z Rumunią.

Ungheni – miasto w Republice Mołdawii; stolica rejonu Ungheni; nad Prutem; 35 tysięcy mieszkańców (2006). W mieście znajduje się przejście graniczne z Rumunią. Miastem partnerskim Ungheni jest Winston-Salem (Karolina Północna, Stany Zjednoczone). Most nad Prutem jest jednocześnie przejściem granicznym z Rumunią. Po drugiej stronie rzeki leży rumuńskie miasto o tej samej nazwie: Ungheni.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W kwietniu 2012 roku, niedługo przed 135. rocznicą inauguracji mostu, na posiedzeniu rady miejskiej mołdawskiego miasta Ungheni zapadła decyzja o nadaniu obiektowi łączącemu Mołdawię z Rumunią oficjalnej nazwy „most Eiffla” (rum. Podul Eiffel).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cristian Jardan: Podul Eiffel. Aşa a început (rum.). Expresul, 18 kwietnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
  2. Lucia Bacalu: În topul celor mai importante atracţii turistice (rum.). Expresul, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
  3. Podul lui Eiffel, ascuns de ochii turiştilor (rum.). Adevarul Holding, 31 sierpnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
  4. Podul Eiffel de la Ungheni: 135 de ani astăzi (rum.). Expresul, 24 kwietnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
  5. Marcin Kosienkowski: Spotkania polsko-mołdawskie: Księga poświęcona pamięci Profesora Janusza Solaka. Lublin: Episteme, 2013, s. 157–158. ISBN 978-83-62495-28-3. [dostęp 2018-05-20].
  6. Podul de flori (1990 - 1991) (rum.). Istoria Moldovei. [dostęp 2018-05-20].
  7. Ce are în comun podul lui Eiffel din Ungheni cu evenimentele din 7 aprilie 2009? (rum.). Expresul, 19 kwietnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
  8. E oficial! Podul Eiffel – noua denumire a podului feroviar peste Prut din Ungheni (rum.). Expresul, 20 kwietnia 2012. [dostęp 2018-05-20].
Rozpad Związku Radzieckiego – proces trwający w latach 1988-1991, podczas którego wszystkie republiki związkowe uzyskały autonomię w obrębie państwa radzieckiego, a następnie oderwały się od ZSRR i stały się niepodległymi państwami. W ten sposób Związek Radziecki zniknął z mapy świata, a za datę jego upadku oficjalnie uważa się 26 grudnia 1991 roku.Gustave Eiffel, właśc. Alexandre Gustave Eiffel [efɛl] (ur. 15 grudnia 1832 w Dijon, zm. 27 grudnia 1923 w Paryżu) – francuski inżynier, konstruktor mostów, wiaduktów, śluz i innych konstrukcji stalowych oraz żeliwnych.
Warto wiedzieć że... beta

Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
Język rumuński (dakorumuński, limba română, limba dacoromână, arch. limba rumână) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się około 24 mln osób, z czego około 17,25 mln w Rumunii, około 2,7 mln w Mołdawii (zob. język mołdawski), około 200 tysięcy w Izraelu, około 100 tysięcy w Serbii i około 400 tysięcy na Ukrainie; mniejsze skupiska użytkowników w innych krajach (Australia, Azerbejdżan, Kanada, Węgry, Kazachstan, Rosja i USA).
Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel, wym. tuʀ ɛfɛl’) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

Reklama