Mosfilm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mosfilm (ros. Мосфильм) – największa radziecka i rosyjska wytwórnia filmowa, założona w 1920 w Moskwie.

Wołga-Wołga (ros. Волга-Волга) komedia utrzymana w tonacji musicalu z akcją na statku płynącym po rzece Wołga, oraz z muzyką i piosenkami Izaaka Dunajewskiego.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

Historia[ | edytuj kod]

Założona została w Moskwie w 1920 na bazie dwóch znacjonalizowanych, przedrewolucyjnych wytwórni filmowych – „La Societe A. Khanjonkoff & Co.” i „La Société Ermolieff-Cinéma”. Nazwę „Mosfilm” otrzymała w 1935 roku. Jej słynnym emblematem jest rzeźba „Robotnik i kołchoźnicaWiery Muchinej i Borysa Jofana, która po raz pierwszy pojawiła się w czołówce filmu Wiosna (1947) Grigorija Aleksandrowa.

Andriej Rublow – radziecki film biograficzny w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Autorami scenariusza byli Andriej Konczałowski i sam reżyser. Muzykę skomponował Wiaczesław Owczinnikow.Grigorij Wasiliewicz Aleksandrow, ros. Григорий Васильевич Александров (ur. 23 stycznia 1903 w Jekaterynburgu, zm. 16 grudnia 1983 w Moskwie) – radziecki reżyser i scenarzysta filmowy, operator, montażysta i aktor.

W okresie ZSRR zrealizowano w niej ponad 2500 filmów, z których wiele weszło do klasyki kina światowego. Po rozpadzie ZSRR wytwórnia stała się quasi-prywatnym przedsiębiorstwem (Fiedieralnoje Gosudarstwiennoje Unitarnoje Priedprijatije).

Od 1998 dyrektorem generalnym i prezesem zarządu „Mosfilmu” jest Karen Szachnazarow.

Chodząc po Moskwie (ros. Я шагаю по Москве, Ja szagaju po Moskwie) – radziecka komedia romantyczna z 1963 roku w reżyserii Gieorgija Danielija.Karen Gieorgijewicz Szachnazarow (ros. Карен Георгиевич Шахназаров, ur. 8 lipca 1952 w Krasnodarze) – rosyjski reżyser, scenarzysta, producent.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dersu Uzała (jap. デルス・ウザーラ, Derusu Uzāra) – radziecko-japoński film w reżyserii Akiry Kurosawy z 1975 r., oparty na autobiograficznych książkach Władimira Arsienjewa: Po Kraju Ussuryjskim (1921) i Dersu Uzała (wyd. 1923).
Aleksander Newski (ros. Александр Невский) – historyczny dramat wojenny z 1938 roku w reżyserii Siergieja Eisensteina i Dmitria Wasiliewa na podstawie biografii Aleksandra Newskiego. Muzykę do filmu skomponował rosyjski kompozytor Siergiej Prokofjew.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Pancernik Potiomkin (ros. Броненосец «Потёмкин», Bronienosiec Potiomkin) – radziecki film niemy nakręcony w 1925 roku przez Siergieja Eisensteina. Jest drugą częścią trylogii filmowej: pierwszą jest film z 1924 roku Strajk, trzecią zaś Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem z 1928 roku.
Stalker (ros. Сталкер) – radziecki film filozoficzno-obyczajowy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego z 1979 roku. Powstał na motywach powieści Piknik na skraju drogi autorstwa braci Strugackich. Opowiada o wyprawie przewodnika (Stalkera) i jego dwóch klientów (Profesora i Pisarza) w głąb tajemniczej Zony, w celu znalezienia komnaty gdzie spełniają się najskrytsze marzenia.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama