Morze Balijskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morze Balijskie (indonez. Laut Bali) – morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego; bywa zaliczane w skład Morza Jawajskiego. Powierzchnia ok. 40 tys. km².

Język indonezyjski (Bahasa Indonesia) – od 1949 język urzędowy w Indonezji. Języka indonezyjskiego używa około 163 mln. osób, z czego dla 23 mln. jest to język ojczysty.Archipelag Malajski – największy archipelag na Ziemi, złożony z ok. 20 tys. wysp, między Azją Południowo-Wschodnią a Australią. Oddzielony od Azji Morzem Południowochińskim i cieśniną Malakka, a od Australii morzami: Timor i Arafura. Rozdziela Ocean Spokojny od Oceanu Indyjskiego. Obejmuje Wielkie Wyspy Sundajskie (Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (Timor, Flores, Sumbawa, Sumba), Moluki (Halmahera, Seram, Buru), Filipiny (Luzon, Mindanao, Samar, Negros) oraz szereg mniejszych, drugorzędnych archipelagów i grup wysp. Między wyspami liczne morza wewnętrzne, w tym: Jawajskie, Sulu, Moluckie, Flores i Celebes. Wzdłuż wysp biegną rowy oceaniczne: Filipiński, Banda, Timorski i Sundajski. Archipelag Malajski należy do Indonezji, Malezji, Filipin, Singapuru, Brunei, Timoru Wschodniego i Papui-Nowej Gwinei.

Granice Morza Balijskiego wyznaczają:

 • na zachodzie: Jawa;
 • na północy: wyspy Kangean;
 • na wschodzie: wyspy Satengar;
 • na południu: wyspy Bali, Lombok i Sumbawa.
 • Morze Balijskie łączy się:

 • na zachodzie przez ciąg cieśnin Madura i Surabaja oraz na północy z Morzem Jawajskim;
 • na wschodzie z Morzem Flores;
 • na południu przez cieśniny: Bali, Lombok i Alas z oceanem Indyjskim.
 • Rozwinięte rybołówstwo; pozyskiwanie soli morskiej do celów kosmetycznych i leczniczych. Dno aktywne sejsmicznie.

  Wyspy Kangean (indonez. Kepulauan Kangean) – archipelag na Morzu Jawajskim; wchodzi w skład prowincji Jawa Wschodnia. Morze Jawajskie (malajski Laut Jawa) – wewnętrzne morze indonezyjskie, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, między wyspami Sumatrą na zachodzie, Bangka, Belitung i Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Jawą na południu. Połączone z Oceanem Indyjskim cieśniną Sundajską. Na północnym zachodzie z Morzem Południowochińskim cieśninami Karimata i Gaspar. Na wschodzie łączy się z morzami Flores i Bali. Zajmuje powierzchnię 552 tys. km² (bez morza Bali i Cieśniny Makasarskiej).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Balijskie, Morze, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-06-02].
 • Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.Cieśnina Bali (indonez. Selat Bali) - cieśnina w Indonezji; łączy morze Bali z oceanem Indyjskim; oddziela wyspy Jawa i Bali; długość ok. 20 km, szerokość do 7 km; głębokość poniżej 200 m. U wybrzeży cieśniny występują rafy koralowe.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sumbawa – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspą Lombok a Flores. Jej powierzchnia wynosi 15 448 km².
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Cieśnina Lombok (indonez. Selat Lombok) - cieśnina w Indonezji; łączy morze Bali z Oceanem Indyjskim; oddziela wyspy Bali i Lombok; długość ok. 60 km, szerokość 18 - 40 km.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Cieśnina Surabaja - cieśnina w Indonezji; łączy Morze Jawajskie z cieśniną Madura; oddziela zachodnią część Madury od Jawy; długość ok. 18 km, szerokość 3 - 9 km.

  Reklama