Mortlake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mortlake – dzielnica Londynu, w Wielkim Londynie, w gminie Richmond upon Thames, położona na południowym brzegu Tamizy. Leży 13 km od centrum Londynu. Mortlake zostało wspomniane w Domesday Book (1086) jako Mortelaga/Mortelage.

Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.

Na terenie dzielnicy znajduje się meta wyścigu wioślarskiego między uniwersytetami w Oksfordzie i Cambridge (The Boat Race).

London Borough of Richmond upon Thames – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-zachodniej części. Jest to jedyna londyńska gmina usytuowana po obu brzegach Tamizy. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Richmond upon Thames (ang. Richmond upon Thames Council).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Distance from MORTLAKE [TQ208759] (ang.). GENUKI. [dostęp 2017-03-16].
  2. Surrey (ang.). The Domesday Book online. [dostęp 2017-03-16].
Reklama