Mortal Kombat (seria gier komputerowych)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mortal Kombat (seria gier))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mortal Kombat – seria gier komputerowych z gatunku bijatyk zapoczątkowana przez Eda Boona i Johna Tobiasa w roku 1992 grą Mortal Kombat. Cykl został rozpoczęty jako seria gier na automaty, konwertowanych później przez Acclaim Entertainment na konsole i komputery. Gry były wydawane przez Midway aż do bankructwa przedsiębiorstwa w roku 2009.

Ed Boon (ur. 22 lutego 1964 r. w Chicago w stanie Illinois) jest amerykańskim programistą, dizajnerem i producentem gier wideo. Współtwórca popularnej serii Mortal Kombat. Wykorzystał swój głos podkładając go pod postać Scorpiona w grach i filmach Mortal Kombat. Obecnie jest szefem studia NetherRealm Studios tworzącego kolejne części Mortal Kombat i inne gry dla Warner Bros.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Seria zasłynęła z powodu używania początkowo grafiki digitalizowanej oraz z powodu wysokiego poziomu przemocy i krwi w grze – a przede wszystkim fatality, czyli egzekucji na pokonanych przeciwnikach, co przyczyniło się do powstania Entertainment Software Rating Board.

Mortal Kombat doczekał się dwóch ekranizacji kinowych, serii telewizyjnej oraz animowanej i szeregu komiksów. Gra Mortal Kombat vs. DC Universe połączyła także uniwersum Mortal Kombat z postaciami komiksów DC Comics.

Mortal Kombat – gra komputerowa stworzona przez Eda Boona i Johna Tobiasa ze studia Midway Games, która dała początek serii bijatyk oraz kilku filmom. Acclaim Entertainment, Inc był producentem i wydawcą gier komputerowych. Gry były wydawane na różne platformy sprzętowe takie jak: Super Nintendo, Nintendo 64, PlayStation 2, Xbox, Nintendo GameCube, GameBoy Advance oraz PC.
DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.Fatality (ang. ofiara śmiertelna) – specjalny ruch kończący rozgrywkę, który występuje w serii gier komputerowych Mortal Kombat, używany przez gracza pod koniec walki. W przeciwieństwie do standardowych ciosów specjalnych, Fatality wymaga, oprócz odpowiednio szybkiego wprowadzenia sekwencji klawiszy zależnej od prowadzonej przez gracza postaci, także zachowania specyficznej odległości w stosunku do przeciwnika.
Warto wiedzieć że... beta

Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
Midway Games – firma produkująca gry komputerowe z siedzibą główną w Chicago. Firma wyprodukowała i wydała wiele tytułów, m.in. Ms. Pac-Man, Terminator 2: Judgment Day, Tron, NBA Jam i serię Mortal Kombat. W połowie lutego 2009 roku, firma ogłosiła bankructwo. W 2010 roku firma została wykupiona przez Warner Bross Entertainment zmieniając nazwę na Netherrealm Studios(nazwa własna nawiązująca do serii Mortal Kombat). Ich pierwszą wydaną grą pod opieką nowego wydawcy był reboot serii, Mortal Kombat 2011.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Bijatyka (ang. fighting game) – gatunek gier komputerowych, których treścią jest prowadzenie walk między postaciami kierowanymi przez komputer bądź człowieka. W zależności od gry postać gracza ma możliwość walki z użyciem ciosów, kopnięć i chwytów, jak również używania broni białej lub magicznych umiejętności.

Reklama