Morgawr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morgawr (w języku kornijskim morski gigant), jest wężopodobnym stworzeniem zamieszkującym rzekomo morze niedaleko zatoki Falmouth w Kornwalii. Kryptyda tam miała być widziana po raz pierwszy w 1876 r. Od tego czasu pojawiło się wiele teorii mających wyjaśnić jej prawdziwą naturę. Najczęściej stwierdzano, iż jest to oszustwo lub zła identyfikacja znanego gatunku zwierzęcia. Pojawiły się jednakże również opinie, iż jest to plezjozaur, który przetrwał do naszych czasów albo nieodkryty dotychczas gatunek foki o długiej szyi. Z powodu braku dowodów na istnienie zwierzęcia w postaci martwego osobnika, wszelkie wyjaśnienia bazują więc na relacjach świadków i niskiej jakości fotografiach.

Falmouth (korn. Aberfal) - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Kornwalia, nad Kanałem La Manche w zatoce Carrick Roads u ujścia rzeki Fal. Początek drogi krajowej A 39. Port o znaczeniu ponadlokalnym.Plezjozaury (Plesiosauria) – rząd wymarłych wodnych gadów z nadrzędu Sauropterygia – płetwojaszczurów. Plezjozaury występowały na Ziemi w okresie od około 240 do 65 milionów lat temu, a więc między triasem a kredą. Kości plezjozaurów oraz inne pozostałości znajdowano we wszystkich regionach świata. Pierwsze odkrycie paleontologiczne, świadczące o istnieniu tych zwierząt, nastąpiło w 1821 roku. Był to kompletny szkielet znaleziony przez Mary Anning w nadmorskim klifie południowej Anglii i opisany później jako Plesiosaurus dolichodeirus.

Relacje[ | edytuj kod]

Z 1876 r. pochodzi pierwsza relacja. Wspomina ona o wężu morskim, rzekomo schwytanym przez rybaków w zatoce Gerrana. W 1906 morgawr miał być widziany ze wzniesienia Land’s End, a we wrześniu 1975 w Pendennis Point dwóch świadków rzekomo zobaczyło dziwne zwierzę z „różkami” i długą szczeciniastą szyją. Stworzenie trzymało w pysku upolowanego kongera.

Język kornijski (kornwalijski, kornicki) – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którego używano aż do końca XVIII w. w Kornwalii (południowo-zachodnia Anglia).Fokowate, foki (Phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca 19 gatunków.

W lutym 1976 do redakcji czasopisma Falmouth Packet przyszedł list podpisany „Mary F.”. do którego dołączone były dwie fotografie mające przedstawiać rzekomego morgawra. W liście napisano:

„wyglądało jak słoń unoszący swoją trąbę, ale trąba była długą szyją z małą głową na końcu, taką jak u węża. Miało garby na grzbiecie, który poruszał się w śmieszny sposób... zwierzę przestraszyło mnie. Nie chciałabym przyjrzeć mu się bliżej. Nie podobał mi się sposób, w jaki pływało.”

Nigdy nie odkryto kim była tajemnicza „Mary F.”. ani nie udało się przebadać negatywów zdjęć rzekomego potwora. Pomimo tego parze badaczy tajemniczych zjawisk, Janet i Colinowi Bord udało się przeanalizować kopie fotografii. Stwierdzili, iż „wydaje się, iż te fotografie są oryginalne”.

Lipiec – siódmy miesiąc w roku, według kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni. W Polsce lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Plymouth (IPA /ˈplɪməθ/, korn. Aberplymm) – jeden z największych portów Wielkiej Brytanii, położony nad rzeką Plym i Tamar, na granicy między Kornwalią a Devonem. Port nad kanałem La Manche. W 1967 przyłączono do miasta przedmieścia Plympton i Plymstock.

W lipcu 1976 r., 25 mil na południe od Lizard Point, rybacy John Cock i George Vinnicombe rzekomo spotkali stworzenie, którego szyja „wystawała 4 stopy ponad powierzchnię wody”. Ocenili długość zwierzęcia na ok. 22 stopy. W tym samym roku, w listopadzie Tony Shiels miał sfotografować rzekome zwierzę unoszące się na powierzchni wody. Świadek zauważył niewielkie rogi na głowie stworzenia, którego długość ocenił na 15 stóp. Jego wiarygodność została jednak zakwestionowana w 1991 r, kiedy Strange Magazine opublikował zapis rozmów Shielsa z przyjacielem, Michaelem McCormick, z okresu od grudnia 1975 r. do lutego 1976 r. Według magazynu w czasie tych rozmów Shiels zwierzał się z planów sfabrykowania historii o potworze morskim grasującym w zatoce Falmouth. Sam Shiels w wywiadzie dla telewizji Fox z 1998 r. zaprzeczył, jakoby był oszustem.

Wąż morski to rzekomo istniejące zwierzę morskie przypominające lądowego węża, jeden z głównych obiektów zainteresowania kryptozoologii. Doniesienia o rzekomych obserwacjach węży morskich pochodzą z różnych stron świata i z różnych czasów (stworzenia te rzekomo były widywane przez setki lat). W swojej najnowszej pracy Bruce Champagne ocenia, iż ponad 1200 osób doniosło o swoich obserwacjach. Węże morskie miano widywać z pokładów statków, jak również z wybrzeży. Obserwować je miały zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy, pośród których czasem byli także naukowcy. Pomimo wielu doniesień brak fizycznych dowodów na istnienie tych zwierząt. Ich występowanie nie zostało oficjalnie potwierdzone i traktowane jest przez oficjalną naukę jako jedna z morskich legend.Luty – drugi miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 28, a w latach przestępnych 29 dni.

W 1987 r., na Devil's Point, w Plymouth, doświadczony nurek miał zobaczyć głowę podobną do psiej, umieszczoną na szyi wynurzającej się ok. 1 metra ponad powierzchnię wody. Później stwierdził, iż spotkał stworzenie w miejscu występowania dużej ilości kongerów. W 1999 r. w Zatoce Gerrana, John Holmes sfilmował rzekome zwierzę. Tim Farrow z firmy TJF Video Productions, który badał nagranie razem z ekspertem sądowym, orzekł iż nagranie jest „w 100% oryginalne”.

Listopad – jedenasty miesiąc w roku, według kalendarza gregoriańskiego, ma 30 dni. Listopad jest na półkuli północnej miesiącem jesiennym, a na południowej wiosennym. Nazwa miesiąca (według Brücknera) pochodzi od opadających jesienią liści (por. cz. listopad, błr. лістапад / listapad, ukr. листопад / łystopad, ; chorw. listopad „październik”). Łacińska nazwa November (‘dziewiąty miesiąc’; zobacz: kalendarz rzymski) została zapożyczona przez większość języków europejskich. Kornwalia (ang.: Cornwall [ˈkɔ:nwɔ:ɫ] / [ˈkɔrnwɔ:ɫ]; korn.: Kernow [ˈkɛ(r)nɔʊ] / [ˈkɛ(ɹ)nɔʊ]) – kraina geograficzno-historyczna i zarazem najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, położone na Półwyspie Kornwalijskim, na zachód od rzeki Tamar. Centrum administracyjnym, a także jedynym miastem o statusie city jest Truro. Kornwalia zajmuje powierzchnię 3563 km² łącznie z wyspami Scilly (administracyjnie stanowiącymi oddzielną jednostkę), położonymi 45 km od Land’s End – najbardziej na południowy zachód wysuniętego fragmentu hrabstwa. Średnia gęstość zaludnienia hrabstwa wynosi 144 osoby na kilometr kwadratowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama