Moonspell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moonspell - portugalska grupa grająca muzykę, którą klasyfikuje się jako połączenie black i gothic metalu. Powstała w roku 1989 jako Morbid God, a w roku 1992 muzycy przyjęli obecną nazwę. Podczas swojej długoletniej działalności zespół balansował pomiędzy wieloma gatunkami muzyki metalowej, niejednokrotnie umieszczając także elementy muzyki ludowej.

Waldemar Sorychta (ur. 1967 w Zabrzu) – polski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. W latach 80. XX w. wyemigrował z Chorzowa wraz z rodziną do Niemiec. Działalność artystyczną rozpoczął w 1986 w dortmundzkim zespole thrash-metalowym Despair, w którym grał na gitarze oraz produkował nagrania. W tym samym czasie pracował jako producent również poza Despair. Wśród pierwszych płyt wyprodukowanych przez Sorychtę znalazły się: debiut szwedzkiej formacji Unleashed pt. Where No Life Dwells (1991) oraz drugi album Tiamat – The Astral Sleep (1992).Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.

Na ostatnich albumach grupa odeszła od tematyki okultyzmu oraz wampiryzmu. Album The Antidote, jak i Memorial prezentuje powrót do stylistyki blackmetalowej. Utwory w większości wykonywane są w języku angielskim, ale można spotkać także fragmenty lub całe utwory w języku portugalskim.

Grupa niejednokrotnie gościła w Polsce, między innymi na katowickim festiwalu Metalmania oraz Seven Festival.

Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.Hunter Fest - festiwal rockowo-metalowy organizowany w latach 2004-2009. Zespół Hunter był gospodarzem z uwagi na to, że impreza odbywała się w rodzinnym mieście muzyków - Szczytnie, a organizacją zajmowała się Agencja, którą prowadzi Arkadiusz Michalski, ówczesny menedżer zespołu. Powodem zorganizowania festiwalu było zlikwidowanie popularnego cyklu Rock w Ruinach, odbywającego się z okazji Dni i Nocy Szczytna.

Historia[ | edytuj kod]

Fernando Ribeiro podczas koncertu w krakowskim klubie Studio 18 kwietnia 2007

Początki grupy sięgają 1989 roku, kiedy to powstała black metalowa grupa Morbid God. W 1992 grupa zmieniła nazwę na Moonspell, tego samego roku ukazało się pierwsze demo grupy pt. Morbid God Promo '92. W 1993 roku ukazało się demo pt. Anno Satanae oraz 5 way split album pt. Mortuary Vol. 1 Moonspell wraz z grupami Thormenthor, Extreme Unction, Bowelrot, Silent Scream. 24 lutego tego samego roku ukazało się demo pt. Anno Satanae. W 1994 roku nakładem Molon Lave Records ukazał się pierwszy minialbum grupy pt. Goat on Fire / Wolves From the Fog. Również w 1994 roku nakładem Adipocere Records ukazał się minialbum Under the Moonspell. 1 kwietnia 1995 roku nakładem Century Media Records ukazał się pierwszy album pt. Wolfheart. 29 lipca 1996 roku ukazał się drugi album grupy pt. Irreligious. 1 października tego samego roku ukazał się promujący album singel pt. "Opium". 29 października 1997 roku ukazał się trzeci minialbum grupy pt. 2econd Skin. 20 stycznia 1998 roku ukazał się trzeci album studyjny grupy pt. Sin/Pecado.

Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Memorial – siódma studyjna płyta portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Ukazała się 24 kwietnia 2006 roku. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty w Portugalii sprzedając się w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Nagrania dotarły do 1. miejsca portugalskiej listy sprzedaży.

W 1999 roku ukazał się singel pt. "The Butterfly Effect" promujący album o tym samym tytule, który ukazał się 13 września. W 2001 roku ukazał się singel pt. "Nocturna", który promował piąty album grupy pt. Darkness and Hope. Okładkę albumu i oprawę graficzną przygotował Wojciech Blasiak. 16 marca 2002 roku grupa wystąpiła podczas festiwalu Metalmania w Katowicach. Podczas festiwalu wystąpili ponadto tacy wykonawcy jak Paradise Lost, Saxon, Tiamat, Cannibal Corpse czy Immortal.

The Antidote – szósty studyjny album portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Płyta reklamowana, jako powrót do korzeni. Premiera miała miejsce 29 września 2003. Do płyty została dołączona książka O Antídoto. Nagrania dotarły do 4. miejsca portugalskiej listy sprzedaży. Z kolei we Francji płyta uplasowała się na 125. miejscu tamtejszej listy sprzedaży.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Ricardo Amorim podczas koncertu w krakowskim klubie Studio 18 kwietnia 2007

W 2003 roku z zespołu odszedł basista Sérgio Crestana, którego zastąpił Niclas Etelävuori. Również w 2003 roku ukazał się singel pt. "Everything Invaded", który promował album The Antidote. Album został zarejestrowany w studiu Finnvox we współpracy z producentem muzycznym Hiilim Hiilesmaą. Wkrótce potem Etelävuori odszedł z zespołu. Muzyka zastąpił Aires Pereira. W 2006 roku nakładem SPV ukazał się 3 way split album Steamhammer Promo wraz z grupami Beyond Fear i Sepultura. W 2005 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią muzyczną SPV GmbH. 21 kwietnia 2006 nakładem SPV i Steamhammer Records ukazał się singel pt. Finisterra. Wydawnictwo promowało album pt. Memorial. Nowy album grupy został zarejestrowany w Woodhouse Studios we współpracy z producentem muzycznym Waldemarem Sorychtą. W listopadzie grupa otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy wykonawca portugalski. Fernando Ribeiro o siódmym albumie grupy:

Night Eternal – dziewiąty album studyjny portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Wydawnictwo ukazało się 19 maja 2008 roku nakładem wytwórni muzycznych SPV GmbH i Steamhammer Records. Płyta dotarła do 3. miejsca portugalskiej listy przebojów. Z kolei we Francji album Night Eternal dotarł do 144. miejsca tamtejszej listy przebojów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

W pewnym sensie jest to powrót do naszych korzeni. Skłaniamy się ku temu rozwiązaniu z wielu różnych powodów. Muszę jednak zaznaczyć, że nie jest to granie w stylu Wolfheart czy Irreligious, które miały już swój czas. Skoro zmienia się świat, zmienia się również nasza muzyka i my sami. Nowe utwory są szybkie i silne, ale nie agresywne. Moonspell nigdy nie był zespołem agresywnym. Zawsze graliśmy też sporo melodii i za to właśnie lubią nas fani. W naszym brzmieniu obecne jest coś, co nazywamy księżycową atmosferą. Tego właśnie chcemy na nowym albumie, ku temu zmierzamy.

Anneke van Giersbergen (ur. 8 marca 1973 roku w Sint-Michielsgestel) - holenderska wokalistka, muzyk i kompozytorka. Van Giersbergen znana jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej The Gathering, której była członkinią w latach 1994–2007. Obecnie występuje w grupie muzycznej Agua De Annique, której jest założycielką.Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

W kwietniu 2007 roku grupa wystąpiła czterokrotnie podczas koncertów we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy. Występ Moonspell poprzedziła deathmetalowa grupa Darkside. 4 lipca 2007 roku ukazała się pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. The Great Silver Eye. Było to ostatnie wydawnictwo które ukazało się nakładem Century Media Records. 12 października tego samego roku ukazał się album pt. Under Satanae. Wydawnictwo zawiera ponownie zaaranżowane i zarejestrowane utwory, które ukazały się na minialbumie Under The Moonspell oraz demie Anno Satanae.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Darkness and Hope – piąta studyjna płyta portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Poza wieloma cięższymi utworami, utrzymuje ona delikatniejszy ton od poprzedniczki, trafiają się na niej również utwory bardziej melodyjne, jak Ghostsong czy How We Became Fire. Ciekawostką jest, że znajdująca się na okładce płyty stylizowana litera "M" (pierwsza litera nazwy grupy) - trzy równoległe ostrza zwieńczone księżycem - stanowiła przez pewien czas swoiste logo zespołu. Imaginarium wewnątrz okładki płyty są dziełem Polaka, Wojciecha Blasiaka.

19 maja 2008 roku wokalista Fernando Ribeiro i gitarzysta Ricardo Amorim wystąpili w porannej audycji portugalskiej rozgłośni radiowej Antena 3, podczas której muzycy wykonali utwór "Dreamless (Lucifer And Lilith)". Tego samego dnia ukazał się dziewiąty album pt. Night Eternal. Wydawnictwo zostało zarejestrowane w Antfarm Sudios w Danii we współpracy z producentem muzycznym Tue Madsenem. Gościnnie w utworze pt. "Scorpion Flower" zaśpiewała była wokalistka grupy The Gathering - Anneke van Giersbergen. W ramach promocji albumu został zrealizowany teledysk do utworu "Night Eternal" w reżyserii Ivana Colica. Cieszący się uznaniem fanów jak i krytyków muzycznych album zadebiutował na trzecim miejscu portugalskiej listy sprzedaży.

Under The Moonspell – drugi minialbum grupy Moonspell. Niektóre wydania zawierają tylko trzy utwory (bez "Allah Akbar!..." oraz bez "Chorai..."). Można też spotkać wydanie 5-utworowe, w którym na drugiej stronie znajduje się Daemonium (wydane przez Morbid Noizz).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Pod koniec czerwca grupa wystąpiła na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie. Tego samego roku ukazał się pierwszy album koncertowy grupy pt. Lusitanian Metal oraz wydawnictwo DVD o tym samym tytule. Na płycie DVD ukazał się m.in. koncert grupy zarejestrowany podczas festiwalu Metalmania w Katowicach w 2004 roku, fragmenty koncertów z okresu 1993-2004 oraz teledyski.

Samael – szwajcarska grupa metalowa założona w 1987 roku. Początkowo wykonująca black metal, później jej styl wyewoluował do metalu industrialnego. Zaliczana wraz z m.in. Mayhem czy Darkthrone do tzw. drugiej fali black metalu z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś ukazało się dziewięć albumów studyjnych grupy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

18 i 19 kwietnia 2009 roku w ramach trasy koncertowej The Darkest Tour - Filth Fest zespół wystąpił w krakowskim klubie Studio i warszawskiej Stodole poprzedzając występ grupy Cradle of Filth. W sierpniu wystąpili na festiwalu Bloodstock Open Air, a we wrześniu na portugalskim festiwalu Caos Emergente. Natomiast w październiku i listopadzie grupa wzięła udział w trasie koncertowej Night Eternal Above America Tour w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołem Samael.

Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).Niclas Etelävuori (ur. 8 listopada 1971) - fiński muzyk, kompozytor i instrumentalista, a także inżynier dźwięku. Niclas Etelävuori znany jest przede wszystkim z występów w zespole Amorphis, którego jest członkiem od 2000 roku. Wraz z zespołem nagrał siedem albumów studyjnych, a także otrzymał nagrodę fińskiego przemysłu fonograficznego Emma Gaala. W latach 1999-2010 równolegle występował w formacji Verenpisara. Wcześniej, w latach 90. występował w zespole Kyyria. Od 2002 roku wraz z innymi członkami Amorphis współtworzy projekt To Separate the Flesh from the Bones.

Muzycy[ | edytuj kod]

Moonspell podczas koncertu w krakowskim klubie Studio 18 kwietnia 2007
Oś czasu


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Gothic metal – rodzaj muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Gothic zespołu Paradise Lost. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej.
Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".
Cradle of Filth (z ang. kolebka plugastwa, IPA [/ˈkreɪdəl əf ˈfɪlθ/]) – brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza black, gothic i symfonicznego metalu. Dziennikarze muzyczni określają styl wykonywanej przez zespół muzyki jako extreme metal lub extreme gothic metal. Zespół powstał w 1991 roku w Suffolk. Do 2018 roku ukazało się dwanaście albumów studyjnych Cradle of Filth oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych przez fanów jak i krytyków muzycznych. Mimo częstych zmian personalnych w składzie, zespół utrzymał swój charakterystyczny styl.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Paradise Lost - grupa metalowa powstała w 1988 roku w Halifax w Anglii. Zespół bywa zaliczany do pionierów death doom metalu oraz metalu gotyckiego. W późniejszym okresie grupa eksperymentowała z elementami elektroniki, poddając się jednocześnie inspiracjom rockiem gotyckim. W ostatnim okresie powróciła jednak do cięższych brzmień co można usłyszeć na albumach In Requiem i Faith Divides Us - Death Unites Us.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama