• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moonraker - film


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Amazonia (port. Amazônia, hiszp. Amazonía, fr. Amazonie, hol. Amazoneregenwoud, ang. Amazonia) – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy (po portugalsku: Floresta Amazônica, po hiszpańsku: Selva Amazónica) – wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.Gondola – łódź wiosłowa, napędzana i kierowana przez wioślarza zwanego gondolierem, służąca tradycyjnie do przemieszczania się po kanałach miasta Wenecji, obecnie raczej w charakterze atrakcji turystycznej.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Moonraker – jedenasty oficjalny film o przygodach James Bonda, oparty na podstawie trzeciej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1955.

  W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz czwarty Roger Moore. 007 ma za zadanie uniemożliwić plany szalonego bogacza, Hugo Draxa, który chce zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” – grupy idealnych genetycznie ludzi ocalonych przez niego od zagłady.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Wypożyczony Brytyjczykom przez Amerykanów wahadłowiec kosmiczny Moonraker zostaje porwany, a przenoszący go Boeing zniszczony.

  James Bond kończy misję w Afryce. Znajduje się w lecącym samolocie, z którego zamierza wyskoczyć na spadochronie załoga, pozostawiając na pokładzie samego Bonda, bez spadochronu. Bond wypada bez spadochronu, jednak w powietrzu odbiera spadochron pilotowi i ląduje bezpiecznie. W powietrzu spotyka jeszcze Buźkę.

  Agent wywiadu – osoba zwerbowana przez służby specjalne obcego państwa ze względu na jej wiedzę bądź kontakty osobiste z osobami mającymi dostęp do ważnych informacji o charakterze szpiegowskim. Agenci najczęściej werbowani są dwustopniowo – jako kandydaci na tajnych współpracowników, a następnie jako tajni współpracownicy na terenie kraju macierzystego (w przypadku zwerbowania agenta na terenie obcego kraju jako tajni współpracownicy, a następnie jako rezydenci). Zadaniem agenta jest dostarczanie wszelkich zdobytych informacji służbom specjalnym, które go zwerbowały, jak również podejmowanie działań mających na celu osiągnięcia zamierzonego celu przez wywiad, dla którego pracuje.Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:

  007 otrzymuje zadanie odnalezienia porwanego wahadłowca. Oficjalnie udaje się jako gość do Kalifornii, gdzie znajduje się ośrodek produkcji wahadłowców i szkolenia ich załóg, którego właścicielem jest niejaki Hugo Drax. Tam poznaje doktor Holly Goodhead. W trakcie testu wirówki przeciążeniowej przez Bonda, człowiek Draxa Chang dokonuje nieudanej próby zabójstwa agenta. W nocy, dzięki Corinne Dufour, Bond odnajduje i otwiera sejf Draxa, a następnie fotografuje przechowywane w nim dokumenty. Następnego dnia opuszczając posiadłość Draxa unika kolejnej próby zabójstwa przez ukrytego snajpera, oddając do niego jako pierwszy strzał z dubeltówki. Drax wie, że Corinne Dufour pomogła Bondowi i wypuszcza na nią groźne psy.

  Głowa Cukru (port. Pão de Açúcar) - góra usytuowana w Rio de Janeiro w Brazylii nad Zatoką Guanabara nad Oceanem Atlantyckim. Wznosi się na wysokość 396 m n.p.m. Nazwę nadali przybyli tu koloniści z Portugalii.Lewis Gilbert (ur. 6 marca 1920 w Londynie) – brytyjski reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Twórca 3 filmów o przygodach Jamesa Bonda.

  Dokumenty znalezione w sejfie następnie kierują 007 do Wenecji, gdzie dysponuje specjalną gondolą i współpracownikiem nią kierującym. Udaje się do wytwórni szkła Venini Glass. Odkrywa, że w Wenecji jest również doktor Holly Goodhead. W trakcie podróży gondolą unika kolejnej próby likwidacji przez człowieka Draxa płynącego inną gondolą, ukrytego w trumnie. Zabija go, a przed resztą grupy Draxa ucieka uruchamiając ukrytą w gondoli funkcję poduszkowca i wjeżdżając na plac św. Marka.

  Michael Lonsdale lub Michel Lonsdale, właśc. Michael Edward Lonsdale-Crouch (ur. 24 maja 1931 w Paryżu, zm. 21 września 2020 tamże) – francuski aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny pochodzenia brytyjskiego. Zagrał w ponad 180 filmach i programach telewizyjnych. Prawdopodobnie, najbardziej znany jest jako czarny charakter szalony bogacz sir Hugo Draks, który pragnie zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” z filmu z Jamesem Bondem – Moonraker (1979) oraz z roli komisarza policji Claude’a Lebela w dreszczowcu politycznym Freda Zinnemanna Dzień Szakala (1973). Richard Kiel, właśc. Richard Dawson (ur. 13 września 1939 w Detroit, zm. 10 września 2014 we Fresno) – amerykański aktor filmowy.

  W nocy Bond zakrada się do fabryki szkła Venini Glass, gdzie odkrywa tajne laboratorium. W laboratorium zabiera fiolkę z płynem i przypadkowo wywołuje rozbicie innej fiolki, która uwalnia trujący gaz i uśmierca dwóch laborantów. Opuszczając fabrykę stacza walkę z Changiem. Obaj demolują zakładowe muzeum, następnie Bond odkrywa ślad prowadzący do Rio de Janeiro i zabija Changa.

  Corinne Cléry (ur. 23 marca 1950 roku) francuska aktorka, znana przede wszystkim z filmu Moonraker, gdzie zagrała rolę Corinne Dufour. Po głośnym filmie Historia O pozowała do francuskiego magazynu "Lui". W 2009 roku wystąpiła we włoskiej edycji Tańca z gwiazdami.Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.

  Bond składa w hotelu wizytę doktor Holly Goodhead, gdzie na podstawie przedmiotów będących jej własnością odkrywa, iż pracuje ona dla CIA i została umieszczona przez agencję w ośrodku Draxa. Bond informuje Holly, że ślady prowadzą do Rio de Janeiro, jednak ona kłamie, że nie zamierza tam jechać. W dzień prowadzi swoich przełożonych do tajnego laboratorium, jednak okazuje się, że laboratorium zostało zlikwidowane i nie ma po nim żadnego śladu.

  Walter Gotell (ur. 15 marca 1924 w Bonn, zm. 5 maja 1997 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy pochodzenia niemieckiego.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Bond przybywa do Rio de Janeiro, gdzie spotyka się ze swoim kontaktem, Manuelą. Manuela wskazuje Bondowi magazyny w Rio de Janeiro, których używa Drax. Przy magazynach na ich ślad wpada Buźka, jednak umykają mu. Następnie na Głowie Cukru spotyka ponownie przypadkowo doktor Holly Goodhead. Gdy opuszczają górę koleją linową, zostają zaatakowani przez Buźkę. Po pojedynku na dachu wagoników, szczęśliwie uciekają, jednak zostają uprowadzeni karetką przez sanitariuszy. Po walce wewnątrz karetki, Bond wypada z niej, a Holly przypięta pasami odjeżdża. Po przebadaniu gazu z fiolki, okazuje się że został on wyprodukowany z orchidei, pochodzącej z Amazonii. Bond wyrusza do Amazonii, gdzie prowadząc na rzece specjalną motorówkę, stacza zwycięską walkę z Buźką i ludźmi Draxa. Zostaje jednak pojmany przez Buźkę i dostarczony do bazy Draxa, gdzie łączy się ponownie z Holly i na pokładzie wahadłowca dostają się na stację kosmiczną. Tam staczają walkę z ludźmi Draxa. Buźka przyłącza się do nich, gdy dowiaduje się że zostanie unicestwiony przez Draxa. Na zakończenie Bond wypycha Draxa bez skafandra w przestrzeń kosmiczną.

  Sir Roger George Moore (ur. 14 października 1927 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy znany przede wszystkim z ról Simona Templara w serialu „Święty” (1962–1969) oraz Jamesa Bonda (w latach 1973–1985). Wcielił się tę postać siedmiokrotnie, najwięcej razy ze wszystkich "aktorów-Bondów". Popularność przyniósł mu również serial „Partnerzy” („Detektywi z wyższych sfer”, 1971–1972), gdzie występował jako lord Brett Sinclair.Orchidea – potoczna nazwa roślin z rodziny storczykowatych, w szczególności stosowana w odniesieniu do roślin o efektownych kwiatach, uprawianych w warunkach szklarniowych. Odnoszona jest do wielu gatunków i mieszańców np. z rodzaju katleja, falenopsis, cymbidium.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Roger Moore jako James Bond
 • Lois Chiles jako dr Holly Goodhead
 • Michael Lonsdale jako Hugo Drax
 • Richard Kiel jako Buźka
 • Bernard Lee jako M
 • Desmond Llewelyn jako Q
 • Geoffrey Keen jako Frederick Gray
 • Toshirō Suga jako Chang
 • Corinne Clery jako Corinne Dufour
 • Nikki van der Zyl jako Corinne Dufour (głos)
 • Lois Maxwell jako Miss Moneypenny
 • Emily Bolton jako Manuela
 • Blanche Ravalec jako Dolly
 • Irka Bochenko jako Blonde Beauty
 • Michael Marshall Colonel Scott
 • Leila Shenna jako hostessa
 • Chichinou Kaeppler jako siniorina Del Mateo
 • Jean-Pierre Castaldi jako pilot prywatnego Jeta
 • Françoise Gayat jako lady Victoria Devon
 • Walter Gotell jako generał Anatol Gogol
 • W.C. 'Chunky' Huse jako marynarz na placu Św. Marka
 • Catherine Serre jako hrabina Labinsky
 • Douglas Lambert jako dyrektor kontroli misji
 • Carlos Kurt jako strażnik przy wykrywaczu metali na lotnisku
 • Arthur Howard jako Cavendish
 • Béatrice Libert jako Madmuazel Deradier
 • Kim Fortune jako oficer RAF
 • Christina Hui jako dziewczyna Draxa
 • Marc Mazza jako technik w laboratorium
 • Lizzie Warville jako dziewczyna z Rosji
 • Nicaise Jean Louis jako dziewczyna Draxa
 • Patrick Morin jako artysta malarz na placu Św. Marka
 • Nicholas Arbez jako chłopiec Draxa
 • Marc Smith jako głos w megafonie
 • Brian Keith jako kapitan U.S. Shuttle
 • Jean Tournier jako malarz na placu Św. Marka
 • Guy Di Rigo jako bandyta z ambulasu
 • Herma Vos jako astronauta
 • Chris Dillinger jako technik Draxa
 • Michael G. Wilson jako mężczyzna za zdobioną szybą/technik NASA / mężczyzna na moście
 • Claude Carliez jako gondolier
 • Georges Beller jako technik Draxa
 • Denis Seurat jako oficer Boeinga 747
 • Johnny Traber's Troupe jako Żartowniś
 • S. Newton Anderson jako Samuel
 • Michel Berreur jako pilot łodzi w Wenecji
 • Daniel Breton jako walczący mnich/strażnik przestrzennej bazy
 • Lewis Gilbert jako mężczyzna na placu Św. Marka
 • Rika Hofmann jako modelka
 • Victor Tourjansky jako człowiek z butelką
 • Albert R. Broccoli jako mężczyzna na placu Świętego Marka
 • George Birt jako kapitan Boeninga 747
 • Anne Lonnberg jako przewodniczka po muzeum
 • Peter Howitt jako menedżer hotelu w Rio de Janeiro
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Moonraker w bazie IMDb (ang.)
 • Lois Cleveland Chiles (ur. 15 kwietnia 1947 w Houston) - amerykańska aktorka oraz była modelka najbardziej znana z roli Dr. Holly Goodhead w filmie Moonraker. W 1992 zagrała w teledysku Michaela Jacksona "Who is it ".Albert Romolo Broccoli (ur. 5 kwietnia 1909, zm. 27 czerwca 1996), pseud. "Cubby" Broccoli – włosko-amerykański producent filmowy. Wyprodukował ponad 40 filmów, jednak największą sławę przyniosła mu seria o Jamesie Bondzie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wahadłowiec kosmiczny, prom kosmiczny – rodzaj bezzałogowego lub załogowego statku kosmicznego, który może być wykorzystywany wielokrotnie i zwykle przystosowany jest do wynoszenia na orbitę i ściągania z orbity sztucznych satelitów i innych ładunków. Cechą charakterystyczną wahadłowców jest lądowanie na pasie startowym lotniska, podobnie jak samoloty, stąd używane są w stosunku do nich takie określenia jak samolot kosmiczny, rakietoplan i in. Wahadłowce mogą natomiast startować wynoszone tradycyjną rakietą nośną lub na pokładzie większego samolotu-nosiciela.
  Wirówka przeciążeniowa – urządzenie służące do wytwarzania przeciążeń. Powszechnie stosuje się ją w lotnictwie i astronautyce w celu badania ich wpływu na człowieka. Składa się ona z długiego ramienia, na końcu którego znajduje się kabina. Podczas wykonywania ruchu obrotowego na kabinę działa duża siła odśrodkowa (znacznie przewyższająca ciężar) wywołująca stan przeciążenia. Na wirówkach można uzyskiwać siły wielokrotnie przekraczające możliwości ludzkiego organizmu, rzędu kilkadziesiąt g.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.
  Lois Maxwell (ur. 14 lutego 1927 w Kitchener, Kanada, zm. 29 września 2007 w Fremantle, Australia) – kanadyjska aktorka znana z roli Panny Moneypenny z serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. W 1948 roku została uhonorowana Złotym Globem za rolę Julii Kane w filmie z 1947 roku That Hagen Girl.
  Bernard Lee (ur. 10 stycznia 1908 w Londynie, zm. 16 stycznia 1981 tamże) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli M w serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. W latach 1962-1979 wystąpił w 11 filmach z tej serii.
  Rio de Janeiro [ˈʁi.u dʒi ʒaˈnejɾu] (port. Rzeka Styczniowa) – miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na wyżynie, wśród wzgórz, m.in. znana "Głowa Cukru" - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Stolica stanu Rio de Janeiro. Od 1808 do 1821 roku faktyczna stolica Portugalii - rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tutaj przed inwazją wojsk napoleońskich. W latach 1822-1960 Rio de Janeiro było stolicą niepodległej Brazylii, zanim powstała Brasilia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.