Monwid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monwid, znany także jako Moniwid (ur. ok. 13131315, zm. 2 lutego 1348 nad Strawą) – książę litewski z dynastii Giedyminowiczów, syn wielkiego księcia Giedymina.

Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.Bitwa nad Strawą (Strewą) pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a zakonem krzyżackim miała miejsce 2 lutego 1348 roku nad rzeką Strawą (Strewą) w pobliżu Żyżmorów. Była to jedna z bitew krucjat północnych (okres walki o Żmudź).

Życiorys[ | edytuj kod]

Dawniej uchodził za najstarszego syna księcia, jednak w świetle nowszych badań uważa się, że Monwid był najmłodszym synem Giedymina. Niekiedy jest identyfikowany z księciem grodzieńskim Patrykiem, jednak mniemanie to zostało odrzucone. Latopisy litewsko-ruskie podają informację, jakoby Monwid otrzymał od ojca Karaczew i Słonim. Według innych źródeł otrzymał księstwo kiernowskie i ta informacja znalazła większe poparcie w historiografii.

Giedyminowicze - dynastia władców litewskich wywodząca się od wielkiego księcia Giedymina. Jej gałęzią była dynastia Jagiellonów, a także wiele polskich, litewskich i ruskich rodów książęcych.Grodno (biał. Гро́дна Hrodna, lub też: Го́радня, Гаро́дня; ros. Гродно, Grodno; lit. Gardinas; jid. גראָדנע, Grodne; niem. Grodno, Garten) – miasto obwodowe na Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,siedziba administracyjna obwody grodzieńskiego; 328 000 mieszkańców (2010); ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy, przystań rzeczna; uniwersytet (od 1978); siedziba Związku Polaków na Białorusi i polskiego konsulatu generalnego.

Monwid zmarł z całą pewnością przed 1352, gdyż nie został wspomniany w traktacie polsko-litewskim z tegoż roku. Zgodnie z przekazem Kroniki Macieja z Neuenburga i Kroniki czterech zakonów jerozolimskich dwóch braci "króla" litewskiego zginęło samobójczą śmiercią w bitwie nad rzeką Strawą (Bitwa nad Strawą). Jednym z braci był Narymunt Gleb, zaś drugiego z nich badacze identyfikują z Monwidem. Z powodu braku informacji źródłowych nie wiadomo, czy się ożenił i posiadał potomstwo.

Józef Ludwik Wolff (ur. 15 grudnia 1852 w Warszawie, zm. 9 sierpnia 1900 w Heidelbergu) – polski historyk, księgarz, heraldyk i genealog.Kiernów, Kierniów (lit. Kernavė) - miasteczko, nieduża miejscowość turystyczna na Wileńszczyźnie na Litwie nad Wilią. Znana z powodu odkryć archeologicznych i nazywana też Litewską Troją. Dawna stolica Litwy. Położona obecnie w okręgu wileńskim, w rejonie szyrwinckim, siedziba starostwa, ok. 40 km od Wilna.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wolff i in. 1895 ↓, s. 665.
  2. J. Tęgowski, Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań - Wrocław 1999, s. 244.
  3. J. Tęgowski, Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań - Wrocław 1999, s. 244–245.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Wydawnictwo Historyczne, Poznań - Wrocław 1999, ​ISBN 83-913563-1-0​, s. 244–245.
  • Józef Wolff: Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. Warszawa: Gebethner i Wolff, 1895, s. 698.
  • Reklama