Mont Royal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mont Royal – wysokie na 233 m wzgórze w Montrealu i jednocześnie jego najwyżej położony punkt. Od lat siedemdziesiątych XX wieku obowiązuje w Montrealu zarządzenie ograniczające wysokość nowo powstających budowli do 233 m n.p.m., tak aby wzgórze pozostało rozpoznawalnym punktem w panoramie miasta.

Mont-Royal (ang. Mount Royal) - miasto w Kanadzie, w prowincji Québec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Jezioro Lac aux Castors

Szczyt Mont Royal jest najwyższym punktem wyspy Île de Montréal i stanowi część łańcucha dziewięciu wzgórz zwanego Collines Montérégiennes, którego nazwa pochodzi od łacińskiego Mons Regius ("Góra Królewska"; dokładnie to samo oznacza po francusku Mont Royal) i który leży między Górami Laurentyńskimi a Appalachami.

Jacques Cartier (urodzony między 7 czerwca a 23 grudnia 1491 lub ok. 1492 w Saint-Malo - zmarł 1 września 1557), francuski korsarz, podróżnik i odkrywca, znany z licznych, wczesnych odkryć na terytorium dzisiejszej Kanady.Central Park – nowojorski park będący oazą zieleni. Położony w centrum Manhattanu, między Aleją Central Park South (nazwa 59 ulicy na styku z Central Parkiem) od strony południowej a 110 ulicą od strony północnej oraz pomiędzy Piątą Aleją na wschodzie i Aleją Central Park West (przedłużenie Ósmej Alei) na zachodzie. Zajmuje 843 akry powierzchni (341 ha).

Wzgórze posiada trzy wierzchołki: Colline de la Croix (lub po prostu Mont Royal) o wysokości 233 m, Colline d'Outremont o wysokości 211 m i Colline de Westmount o wysokości 201 m.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszym Europejczykiem, który widział wzgórze był Jacques Cartier. Został na nie zaprowadzony w 1535 przez Irokezów z wioski Hochelaga (na obszarze dzisiejszego Montrealu). Pełen zachwytu nad pięknym widokiem ze szczytu miał tam zawołać „Quel mont royal!“ („Cóż za królewska góra!“).

Collines Montérégiennes (również po prostu Montérégiennes) – łańcuch liniowo ułożonych, odizolowanych od siebie wzgórz w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionach Montreal i Montérégie. Dwa skrajnie położone, naprzeciwległe wzgórza dzieli ok. 90 km.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Nazwa miasta Montreal pochodzi od "Mont Réal", nazwy wzgórza w dziś już archaicznej formie. Ta nazwa była używana nieoficjalnie na określenie miasta, które jeszcze nazywało się wówczas Ville-Marie.

Krzyż na Mont Royal

Pierwszy drewniany krzyż został postawiony w 1642 przez Maissonneuve'a (założyciela Montrealu) po południowej stronie najwyższego szczytu. Dziś na wzgórzu stoi krzyż o wysokości 40 m z roku 1924, który w nocy jest oświetlony.

RMS Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana - International Mercantile Marine (IMM)).Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
Góry Laurentyńskie (fr. Laurentides, ang. Laurentian Mountains) – łańcuch górski znajdujący się na obszarze tzw. Tarczy Kanadyjskiej w prowincji Quebec w Kanadzie. Są pozostałością po działalności lodowcowej. Rozwinięta jest turystyka, działają liczne ośrodki narciarskie jak choćby Mont-Tremblant które wzięło swą nazwę od mierzącej 960 metrów góry.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Frederick Law Olmsted (ur. 26 kwietnia 1822 w Hartford, zm. 28 sierpnia 1903 w Brookline (Massachusetts)) – amerykański architekt krajobrazu.
Paul Chomedey de Maisonneuve (ur. 15 lutego 1612 w Neuville-sur-Vanne, zm. 9 września 1676 w Paryżu) - francuski żołnierz, założyciel Montrealu.
Le Plateau-Mont-Royal (potocznie Le Plateau) - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Od północy i północnego wschodu ograniczona jest torami Kolei Transkanadyjskiej, od zachodu przez ulicę Avenue du Parc, a od południa przez ulicę rue Sherbrooke. Jest jednym z najgęściej zaludninych miejsc w Kanadzie. Dzielnica znana jest z rozwiniętego życia artystycznego i kulturalnego.
Appalachy (ang. Appalachian Mountains, fr. Appalaches) – system górski we wschodniej części Ameryki Północnej, w USA i Kanadzie.

Reklama