• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mont Orgueil - Jersey  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Jerzy VJerzy Fryderyk Ernest Albert (ang. George Frederic Ernest Albert, ur. 3 czerwca 1865 w Londynie, zm. 20 stycznia 1936 w Sandringham) – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (od 1927 Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) i cesarz Indii od 6 maja 1910. W czasie I wojny światowej zmienił nazwisko na Windsor, gdyż dotychczasowe o niemieckim pochodzeniu (Coburg) źle się w Anglii kojarzyło. Za jego rządów w 1922 r. Imperium Brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 milionów km², stając się największym imperium w historii ludzkości.

  Zamek Mont Orgueil (ang. Mont Orgueil Castle, Gorey Castle; jèrriais: Mount Pride lub Haughty Mount) – zamek na wyspie Jersey w miejscowości Gorey (Saint Martin).

  Historia[ | edytuj kod]

  Zamek dawniej[ | edytuj kod]

  Miejsce, w którym istnieje zamek, w celach obronnych wykorzystywane i ufortyfikowane było na długo przed wzniesieniem w tym miejscu twierdzy.

  Budowa zamku Mont Orgueil rozpoczęła się w 1204 roku, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1212 roku.

  Saint Helier (lub St. Helier), w języku Jèrriais St Hélyi - stolica i największy port na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. Miasto jest położone na południowym wybrzeżu wyspy. Zamieszkuje je ok. 28.000 mieszkańców, co stanowi ok. 1/3 populacji wyspy. W języku francuskim nosi nazwę Saint Hélier (lub St. Hélier). W centrum miasta znajduje się wzgórze, na którym mieści się Fort Regent, oraz ok. 100 metrów od brzegu Elizabeth Castle, do którego da się dojść tylko w czasie odpływu.Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.

  Zamek przez wiele lat był głównym punktem obrony wyspy, jednak gdy udoskonalono artylerię, twierdza przestała pełnić kluczową rolę w odpieraniu ataków. Z czasem zdecydowano się na budowę nowej twierdzy obecnie znanej jako Elizabeth Castle, którą Mont Orgueil miał zostać zastąpiony. W 1600 roku planowano również wyburzenie twierdzy w Gorey, by wykorzystać uzyskany w ten sposób budulec do budowy nowego zamku w okolicach Saint Helier. Rozbiórce sprzeciwił się jednak ówczesny gubernator Jersey Walter Raleigh, który stwierdził że „strach go burzyć”. Skutkiem sprzeciwu gubernatora było nierozebranie i pozostawienie zamku w spokoju.

  Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Do XVI wieku zamek pełnił funkcję siedziby gubernatorów Jersey.

  W późniejszym czasie stary zamek zaadaptowano na więzienie. Tę rolę pełnił do końca XVII wieku, kiedy to zbudowano nowe więzienie w St. Helier.

  Podczas angielskiej wojny domowej zamek był w rękach rojalistów, jednak w 1651 roku wyspę najechały siły parlamentu, a zamek Mont Orgueil został oblężony i w końcu pod groźbą ostrzału załoga twierdzy skapitulowała.

  Po wojnie zostały przeprowadzone dokładne oględziny zamku i okazało się, że pomieszczenia w zamku są w opłakanym stanie i nie nadają się do użytku. Dwa lata później stwierdzono natomiast, że zamek jest w stanie ruiny.

  Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W późniejszym czasie zaniedbany i zniszczony zamek został wyremontowany, a jego pomieszczenia przystosowane do pełnienia funkcji wojskowych.

  W 1846 roku zamek w Gorey odwiedziła królowa Wiktoria. Również później zamek Mont Orgueil był gospodarzem kolejnych królewskich wizyt: Jerzego V w 1921 roku i Elżbiety II.

  W 1907 roku zamek w zrujnowanym stanie został przekazany mieszkańcom Jersey.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

  Od 1929 roku w zamku znajduje się muzeum i jest on dostępny dla zwiedzających.

  W czasie niemieckiej okupacji Jersey w zamku Mont Orgueil stacjonowali żołnierze Wehrmachtu, a w samym zamku dobudowano nowoczesne fortyfikacje. Fortyfikacje te starano budować się w taki sposób, by nie odbiegały wyglądem od średniowiecznego zamku.

  Pod koniec lat 90. XX wieku zamek został poddany renowacji; na ten cel zostały przeznaczone 3 miliony funtów.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

  Zamek obecnie[ | edytuj kod]

  Współcześnie zamek w Gorey jest jedną z atrakcji turystycznych wyspy. Muzeum znajdujące się w zamku zarządzane jest przez Jersey Heritage.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Zamek – według prof. Bohdana Guerquina zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy, siedziba rycerza lub placówka militarna. Zasadniczą cechę takiego zespołu stanowi zamknięty obwód obronny początkowo w postaci wałów lub konstrukcji drewniano-ziemnej, a w następnych okresach murowany.
  Saint Martin (jèrriais Saint Martîn) - miasto na wyspie Jersey (Wyspy Normandzkie); 3 800 mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłowy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gorey (Jèrriais: Gouôrray ) – niewielka miejscowość na wyspie Jersey. Znajduje się w niej mały port rybacki oraz zamek Mont Orgueil.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.03 sek.