Monolith Films

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monolith Films – polska firma produkcyjna i dystrybucyjna, założona w 1998 roku. Obecnie jest oficjalnym polskim dystrybutorem filmów wytwórni DreamWorks SKG, Lions Gate Entertainment, Summit Entertainment, STX i Ghibli, w przeszłości zaś m.in. 20th Century Fox, Sony Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros i Buena Vista.

DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Ach śpij kochanie – polski film kryminalny w reżyserii Krzysztofa Langa z 2017 roku. Film opowiada historię śledztwa prowadzonego przez młodego milicjanta w sprawie zbrodni dokonywanych przez Władysława Mazurkiewicza. Akcja rozgrywa się w Krakowie w latach 50. ubiegłego wieku.

Do firmy należą również następujące oddziały: Monolith Video (dystrybucja DVD/Blu-ray), Cineman (usługa VOD) oraz Victonex, prowadzące Kino Atlantic w Warszawie, a dawniej również Monolith Plus specjalizujący się w dystrybucji kina artystycznego. Od września 2013 roku Monolith realizuje program „Kino klasa”, mający na celu promocję kultury kinowej wśród najmłodszych Polaków. W ramach projektu organizowane są pokazy filmowe dla nauczycieli oraz tworzone są materiały edukacyjne powiązane z wybranymi filmami.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.Wojna żeńsko-męska – polski film komediowy w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Premiera odbyła się 25 lutego 2011. Okres zdjęciowy trwał od 25 maja do 10 lipca 2010.

Filmy wyprodukowane lub współprodukowane przez Monolith Films zdobyły liczne nagrody, w tym m.in. 9 Złotych Lwów (21 nominacji), trzy Orły (24 nominacje), Złotą Żabę (2 nominacje), 29 nominacji do Złotych Kaczek oraz antynagrodę Węża (2 nominacje; 5 kolejnych nominacji otrzymały filmy dystrybuowane przez Monolith Films). Współprodukowany przez wytwórnię film Romana Polańskiego Wenus w futrze otrzymał ponadto 6 Cezarów oraz nominację do Złotej Palmy.

20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.Studio Ghibli (jap. 株式会社スタジオジブリ, Kabushiki-kaisha Sutajio Jiburi) – japońskie studio animacyjne. W logo firmy znajduje się tytułowa postać z filmu Hayao Miyazakiego Mój sąsiad Totoro. Siedziba studia mieści się w Koganei (prefektura Tokio).

Wyprodukowane filmy[ | edytuj kod]

 • 1999: Ostatnia misja (koprodukcja)
 • 2000: 6 dni strusia (koprodukcja)
 • 2000: Enduro bojz (koprodukcja)
 • 2000: Sezon na leszcza (koprodukcja)
 • 2000: Zakochani
 • 2001: Stacja
 • 2001: Tryumf pana Kleksa (koprodukcja)
 • 2002: Haker (koprodukcja)
 • 2006: Job, czyli ostatnia szara komórka
 • 2000: Jeszcze raz
 • 2008: Ile waży koń trojański? (koprodukcja)
 • 2008: Serce na dłoni (koprodukcja)
 • 2009: Generał Nil (koprodukcja)
 • 2010: Kołysanka (koprodukcja)
 • 2010: Różyczka (koprodukcja)
 • 2011: Wojna żeńsko-męska
 • 2011: Warsaw Dark
 • 2013: Wenus w futrze / La Vénus à la fourrure (koprodukcja)
 • 2014: Kamienie na szaniec
 • 2015: Słaba płeć?
 • 2015L Sprawiedliwy
 • 2017: Ach, śpij kochanie
 • 2017: Czuwaj (koprodukcja)
 • 2017: Prawdziwa historia / D’après une histoire vraie (koprodukcja)
 • Źródło: Filmpolski.pl

  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O nas. Monolith Films. [dostęp 2018-07-21].
  2. Kino klasa. Kino klasa. [dostęp 2018-07-21].
  3. Projekt edukacyjny „Kino Klasa". Edunet.pl, 2014-11-04. [dostęp 2018-07-21].
  4. Monolith Films. filmpolski.pl. [dostęp 2018-07-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna wytwórni
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Summit Entertainment L.L.C. (wcześniej Summit Entertainment LP) - amerykańska wytwórnia filmowa oficjalnie utworzona w 1999 roku w Los Angeles w Kalifornii. Obecnie jest jednym z tak zwanych średnich przedsiębiorstw filmowych w USA obok DreamWorks, Touchstone Pictures czy New Line Cinema, jednak jako jedyna działa niezależnie względem amerykańskich gigantów medialnych, należąc do brytyjskiej E1 Entertainment. Spółka posiada dwie siedziby - w Los Angeles i w Londynie.
  Wenus w futrze (niem. Venus im Peltz) – powieść autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha oparta częściowo na elementach autobiograficznych. Powieść ta po raz pierwszy wydana została w 1870 roku na łamach czasopisma "Die Liebe". Pierwszy polski przekład wydano w 1920 roku. Nie jest znany autor tego przekładu.
  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
  Tryumf pana Kleksa – polsko-szwedzko-irlandzki film fabularny, zrealizowany jako połączenie filmu aktorskiego i animowanego z 2001 roku. Była to czwarta i zarazem ostatnia część z serii filmów o panu Kleksie, wyreżyserowana przez Krzysztofa Gradowskiego. Scenariusz powstał na motywach trzeciej powieści o panu Kleksie, autorstwa Jana Brzechwy. W przeciwieństwie do poprzednich filmów, Piotr Fronczewski w roli Kleksa zagrał tylko głosowo, ponieważ jego postać występuje wyłącznie w animowanej rysunkowo części filmu.
  Złota Kaczka – najstarsza polska nagroda filmowa przyznawana przez miesięcznik „Film” i jego czytelników od 1956 r.
  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.

  Reklama