Monime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monime (gr. Μονίμη; zmarła w 71 p.n.e.) – szlachetnie urodzona Anatolijka, druga żona króla Pontu Mitydatesa VI Eupatora..mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.Efez (gr. Ἔφεσος Ephesos) – w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Leżało przy ujściu rzeki Kaystros (tur. Küçük Menderes – Mały Meander) do Morza Egejskiego na terenie obecnej Turcji. Jeszcze przed przybyciem kolonistów greckich osiedlały się na tym terenie ludy Karów i Lelegianów. Zamieszkiwali oni zbocza wzgórza Ayasuluk.

O Monimie najwięcej opowiadano wśród Greków, jak to król starał się o nią i przysłał jej piętnaście tysięcy złotych, a ona mu odmawiała, aż spisano umowę małżeńską, przyznano jej diadem królewski i tytuł królowej.

Plutarch: Żywoty równoległe. Żywot Lukullusa 18

Według starożytnych przekazów Monime pochodziła z Miletu lub Stratonikei leżących w Anatolii. Była córką prominentnego obywatela Filopoemena. Monime opisywano jako piękną, inteligentną kobietę obdarzoną niezwykle długimi, złocistymi włosami.

Synopa (tur. Sinop, gr. Σινώπη, łac. Sinope) – miasto w północnej Turcji, nad Morzem Czarnym, ośrodek administracyjny ilu Synopa. Port handlowy i rybacki a także kąpielisko morskie. Około 47 tys. mieszkańców. Miasto leży na pograniczu historycznych krain Paflagonii i Pontu, w prowincji Hellespont.Milet (gr. Mílētos) – miasto jońskie na wybrzeżu Karii przy ujściu rzeki Meander (obecnie Menderes), współcześnie stanowisko archeologiczne w pobliżu miejscowości Balat w Turcji.

Kiedy Mitrydates VI i jego armia zwycięsko opanowała Milet i Stratonikeę w 89 p.n.e. jej piękno i elokwencja wywarła ogromne wrażenie na królu. Zakochany król był zafascynowany jej inteligencją i śmiałością

Mitrydates VI poczynił pewne przygotowania do zaślubin Monime - zaoferował jej ojcu 1500 sztuk złota, ale ta odmówiła i zażądała więcej - podpisania kontraktu małżeńskiego, tytułu królowej i diademu królewskiego. Po tym jak przekonała króla o swoim uporze, Mitrydates VI zgodził się na jej warunki.

Mitrydates VI Eupator (ur. 132 p.n.e., zm. 63 p.n.e.) – król Pontu z dynastii Mitrydatydów, panował w latach 120-63 p.n.e., władca Bosporu od około 107 do 63 p.n.e.

Otóż ta Monima, gdy ów Bakchides tam się zjawił i oświadczył, że muszą zginąć śmiercią, jaka się każdej wyda najłatwiejsza i najmniej bolesna, natychmiast zerwała z głowy diadem, nałożyła go na szyję i tak się powiesiła. Ale diadem się przerwał od razu, a ona: „Przeklęty strzępie, nawet na to mi się nie przydasz?" Splunęła nań i odrzuciła na bok, i Bakchidesowi podstawiła głowę pod cios.

Plutarch: Żywoty równoległe. Żywot Lukullusa 18

Skrybowie królewscy przygotowali kontrakt małżeński, a król zlecił wykonanie tiary (w tamtych czasach była to długa przepaska z materiału noszona przez królów i zwycięzców olimpijskich) z purpurowej i złotej materii, oraz wyznaczył dla niej kilkanaście pałaców w Synopie w których ją zakwaterowano. Małżeństwo zawarli w 88 p.n.e. i Monime była drugą żoną Mitrydatesa VI i królową. Ofiarował jej ojcu kilkanaście talentów (kilkaset kilogramów) złota w zamian za jego zgodę na to małżeństwo i mianował go swoim namiestnikiem w Efezie. Monime urodziła swojemu mężowi jedno dziecko - córkę Atenais Filostorgos II.

Na początku ich małżeństwa miała ogromny wpływ na swojego męża, który jednak wkrótce bardzo się zmniejszył. W rezultacie małżeństwo to było nieszczęśliwe, a sama królowa była nieusatysfakcjonowana swoją pozycją i koniecznością opuszczenia rodzinnego miasta.

W 71 p.n.e. kiedy jej mąż został zmuszony do porzucenia swojego królestwa i pójścia na wygnanie, Monime została zmuszona do popełnienia śmierci w Poncie - kiedy nie była w stanie tego zrobić, żołnierz Mitrydatesa ściął jej głowę.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mayor, The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy str. 165
  2. Mayor, The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy str. 405
  3. Mayor, The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy str. 218
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2015-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-20)].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Mayor, A. The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy, Princeton University Press, 2009
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • https://web.archive.org/web/20110220182649/http://www.ancientlibrary.com/smith-bio/2220.html
  • Reklama