Brodka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Monika Brodka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brodka, właśc. Monika Maria Brodka (ur. 7 lutego 1988 w Żywcu) – polska piosenkarka alternatywna, kompozytorka, autorka tekstów i gitarzystka. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Folktronica lub Electrofolk – gatunek muzyczny łączący cechy muzyki folkowej i muzyki elektronicznej, często zawierający sample instrumentów akustycznych, szczególnie strunowych, i rytmów hip-hopowych.

W 2004 wydała debiutancki album studyjny pt. Album, który uzyskał status złotej płyty w Polsce, sprzedając się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. Na koncie ma cztery albumy studyjne oraz sześć Fryderyków.

Początkowo wykonująca muzykę pop artystka, ugruntowała sobie pozycję na scenie późniejszym, różnorodnym gatunkowo repertuarem. Jej utwory oscylują wokół wielu stylów muzycznych, dzięki czemu nie daje się jednoznacznie sklasyfikować i znana jest jako eksperymentatorka. Materiał piosenkarki składa się z art popu, electropopu, folktroniki, dance-popu, dance-punku, indie popu, popu psychodelicznego, indie rocka, rocka alternatywnego, rocka i pop-rocka, lecz inspirowany jest wieloma innymi nurtami; również w sztuce.

CNE (skrót od Człowiek Nowej Ery), właściwie Tomasz Kleyff (ur. 3 maja 1978 w Warszawie) – polski raper i konferansjer, a także dziennikarz, producent i prezenter telewizyjny. Tomasz Kleyff znany jest przede wszystkim z występów w duecie wraz Maciejem "WSZ" Gnatowskim. Współtworzył także formacje Gib Gibon Skład i Baku Baku Skład.Dance-punk (znany również jako discopunk, punk-funk lub dance-rock) to rodzaj muzyki będący kombinacją elektronicznej muzyki tanecznej i punk rocka.

Młodość[ | edytuj kod]

Pochodzi z Twardorzeczki, wsi koło Żywca. Wychowała się w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego.

W wieku sześciu lat podjęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w klasie językowej.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W 2003 wzięła udział w trzeciej edycji programu telewizji Polsat Idol i w styczniu 2004 wygrała jego finał, zdobywając 69% głosów telewidzów.

27 września 2004 wydała debiutancki minialbum, zatytułowany Mini Album vol. 1. Zawierający sześć piosenek minialbum promowała singlem „Ten”. 25 października wydała Mini Album vol. 2, a także długogrający album pt. Album, który zadebiutował na 8. miejscu listy OLiS w Polsce. W grudniu 2004 otrzymała nominację do nagrody Paszport „Polityki” w kategorii „Estrada”.

WSZ (skrót od Wujek Samo Zło) właściwie Maciej Gnatowski (ur. 2 lutego 1974 w Warszawie), znany również jako Osama Bin Zło – polski raper i konferansjer, a także prezenter telewizyjny. Maciej Gnatowski znany jest przede wszystkim z występów w duecie wraz Tomaszem "CNE" Kleyffem. Współtworzył także formacje Gib Gibon Skład i Baku Baku Skład.Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.

W 2005 została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach: „album roku pop”, „nowa twarz fonografii” oraz „wokalistka roku”. 10 czerwca z piosenką „Miałeś być...” wygrała konkurs premier na 42. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Została także wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii „Debiut” oraz nagrodą słuchaczy Radiowej „Jedynki”, którą był koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego. 7 września uzyskała za Album status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. W październiku nagrała piosenkę „Horoskop” razem z duetem WSZ & CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów pt. Jeszcze raz.

Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

20 listopada 2006 wydała drugi album studyjny pt. Moje piosenki. Promowała go singlami „Znam cię na pamięć”, „Miał być ślub” i „Za mało wiem”. W 2008 nagrała trzy piosenki, „Znowu przyszło mi płakać”, „Mam nowy plan” i „Piosenka z głowy”, na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu TVN BrzydUla.

Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.Twardorzeczka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Lipowa. Powierzchnia sołectwa wynosi 234 ha, a liczba ludności 1321, co daje gęstość zaludnienia równą 564,5 os./km².

20 września 2010 wydała trzeci album studyjny pt. Granda. Wydawnictwo promowała w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour. W listopadzie 2011 za sprzedaż albumu uzyskała status dwukrotnej platynowej płyty, natomiast w 2012 za promujący płytę wideoklip do utworu „Krzyżówka dnia” odebrała Fryderyka w kategorii „teledysk roku”. W 2014 album uznany został, w plebiscycie internautów ZPAV, najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii Muzyka rozrywkowa.

Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
Monika Brodka na Brodka Life Festival Oświęcim w 2013

30 maja 2012 wydała cyfrowo trzeci minialbum pt. Lax, który nagrała w Red Bull Studio w Los Angeles, a jego producentem został Bartosz Dziedzic. EP-kę promowała singlami: „Varsovie”, do którego powstał teledysk wyreżyserowany przez Antoniego Nykowskiego, i remiksem piosenki „Dancing Shoes” zrealizowanym przez zespół Kamp!. Również w 2013 została nominowana do Fryderyków 2013 w najważniejszych kategoriach: „artysta roku”, „album roku” (za Lax) oraz „utwór roku” (za „Varsovie”), a także została Kobietą Dekady „Glamour”.

Indie pop – gatunek pokrewny indie rockowi bądź jego podgatunek, koncentrujący się na czysto popowej stronie muzyki, tzn. chwytliwych melodiach i harmoniach. Wywodzi się z power popu. Jego odmianą jest twee pop. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny.MTV Unplugged – jest to zapis z koncertu o tym samym tytule artystki Moniki Brodki. Płyta ukazała się 18 stycznia 2019 roku. Wydana została w dwóch wersjach – CD i digipaku CD+DVD. W tym koncercie zespół wsparło wiele znanych muzyków takich jak: Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło. Koncert miał miejsce 12 kwietnia 2018 roku w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Podczas koncertu Brodka wykonała utwory z „Clashes”, „Grandy”,EP-ki „LAX” oraz debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Album” z 2004 roku.

13 maja 2016 we współpracy z londyńską wytwórnią PIAS i Kayax, wydany został kolejny album pt. Clashes, za którego produkcję odpowiadał Noah Georgeson. Album promowała singlami „Horses” i “My Name Is Youth” oraz „Santa Muerte” i „Up in the Hill”, do których samodzielnie wyreżyserowała teledyski. Płyta zyskała status platynowej.

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

18 maja 2018 dołączyła do grona artystów współpracujących z MTV Unplugged. Efektem współpracy był album prezentujący przekrojowy materiał piosenkarki w odsłonie unplugged, jak i seria koncertów podczas dwóch tras koncertowych. W lipcu w duecie z Agimem Dżeljiljim nagrała swoją wersję piosenki Izabeli TrojanowskiejWszystko czego dziś chcę” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Showmax Rojst. Utwór ten uzyskał nominację do Fryderyków 2018 w kategorii „Nowe wykonanie”.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Granda – trzeci album studyjny polskiej wokalistki Moniki Brodki. Wydawnictwo ukazało się 20 września 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music. W wersji specjalnej Granda została wzbogacona o dodatkową płytę DVD zawierającą film dokumentujący proces realizacji nagrań. Album dotarł do 2. miejsca listy OLiS w Polsce. 15 listopada 2011 roku płyta uzyskała status dwukrotnie platynowej.

W maju 2020, w trakcie trwania pandemii COVID-19, wzięła udział w akcji #hot16challenge2 promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego.

13 stycznia 2021 piosenkarka pojawiła się w utworze i teledysku „Żar” zespołu PRO8L3M.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu im. Mikołaja Kopernika – publiczne liceum ogólnokształcące w Żywcu, powstałe w 1904 roku.
Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama