Money

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Money – utwór brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd napisany przez basistę Rogera Watersa. „Money” (z ang. pieniądze) jest szóstą z kolei piosenką na płycie The Dark Side of the Moon.

Roger Keith "Syd" Barrett (ur. 6 stycznia 1946 w Cambridge, zm. 7 lipca 2006 tamże) – angielski piosenkarz, gitarzysta rockowy, malarz. Członek zespołu Pink Floyd, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli psychodelicznego rocka.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Tekst mówi o ludzkiej zachłanności i jej skutkach. Utwór utrzymany jest w klimacie jazzowo-rockowym, oprócz członków zespołu występuje tu również saksofonista, Dick Parry. Na początku utworu usłyszeć można wmiksowany dźwięk otwierania kas i darcia papieru, stworzony przez Rogera Watersa i Nicka Masona, jest najdłuższym efektem tego typu (nie uwzględniając współczesnych, cyfrowych).

Roger Waters (ur. 6 września 1943) – brytyjski progresywny muzyk i kompozytor rockowy. Gra na gitarze basowej, gitarze akustycznej, śpiewa, komponuje i pisze teksty. Najbardziej znany ze swej kariery w angielskiej grupie rockowej Pink Floyd (1965-1985).David Jon Gilmour (ur. 6 marca 1946 w Cambridge) – angielski progresywny muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor. Najbardziej znany jako długoletni członek Pink Floyd.

W 1981 roku, na potrzeby składanki A Collection of Great Dance Songs, David Gilmour nagrał nową wersję utworu grając na wszystkich instrumentach oprócz saksofonu – w nagraniu towarzyszył mu saksofonista Dick Parry.

Kompozycja[ | edytuj kod]

Roger Waters nagrał demo tego utworu, które znacznie różniło się od ostatecznej wersji z płyty.

Utwór wyróżnia się nietypowym dla muzyki rockowej metrum 7/4. Oparty jest o bluesową sekwencję akordów w tonacji h-moll. W środku utworu pojawia się solo na saksofonie, a następnie solo na gitarze, w czasie którego metrum zmienia się na 4/4.

Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.Nick Mason, właśc. Nicholas Berkeley Mason (ur. 27 stycznia 1944 w Birmingham) – perkusista rockowy, jedyny członek grupy Pink Floyd występujący w niej przez wszystkie lata istnienia grupy.

Wersja koncertowa[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy utwór został wykonany 20 stycznia 1972, jednak z powodu problemów technicznych zostały odtworzone tylko rozpoczynające ten utwór efekty dźwiękowe.

„Money” jest utworem, który był najczęściej wykonywany na koncertach – 800 razy.

Przypisy[ | edytuj kod]

Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.Richard Wright (ur. 28 lipca 1943 w Londynie, zm. 15 września 2008) – brytyjski progresywny muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych, dętych (puzon, trąbka) a także wiolonczeli i skrzypcach. Najbardziej znany z długoletnich występów z grupą Pink Floyd.
Reklama