Mojo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mojo – magazyn muzyczny publikowany przez wydawnictwo Bauer każdego miesiąca w Wielkiej Brytanii.

I Want to Hold Your Hand – piosenka zespołu The Beatles, nagrana w 1963 roku. Przypisuje się ją duetowi: Paul McCartney i John Lennon.OK Computer – płyta brytyjskiego zespołu Radiohead, uznawana za najważniejszą w jego dorobku. Została wydana 16 czerwca 1997 roku jako trzeci z kolei longplay grupy. Dotarła do pierwszego miejsca zestawienia brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała na 21 miejscu. Album przyczynił się do zwiększenia popularności grupy i był ostatnim wydanym przez nią w Wielkiej Brytanii z opóźnieniem. Do 2007 roku płyta pokryła się trzykrotną platyną w Wielkiej Brytanii i dwukrotną w Stanach Zjednoczonych . OK Computer zawiera single "Paranoid Android", "Karma Police" oraz "No Surprises".

Pierwszy egzemplarz ukazał się 15 października 1993 roku, a na jego okładce znajdowali się Bob Dylan i John Lennon, co miało sugerować, iż magazyn poświęcony będzie wyłącznie muzyce rockowej. Wielu znanych krytyków muzycznych pisało dla Mojo, w tym m.in. Charles Shaar Murray, Greil Marcus, Nick Kent i Jon Savage. Pierwszym redaktorem naczelnym gazety był Paul Du Noyer, a do jego następców należą: Mat Snow, Paul Trynka oraz Pat Gilbert.

Peter Lewis Kingston Wentz III (ur. 5 czerwca 1979 w Wilmette, Illinois) – basista i kompozytor amerykańskiego zespołu Fall Out Boy, autor większości tekstów grupy. Tworzy też "chórki".Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

Magazyn był często krytykowany za zbyt wiele reportaży na temat klasycznych artystów rockowych, takich jak The Beatles i Bob Dylan oraz ignorowanie nowych zespołów. Jednak to właśnie Mojo jako pierwsza mainstreamowa gazeta w Wielkiej Brytanii, skupiła uwagę odbiorców na The White Stripes, który określiła jako zespół tak zapalony, jak starsi wykonawcy.

Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Jeff Buckley, właściwie Jeffrey Scott Buckley (ur. 17 listopada 1966 w Anaheim, Kalifornia; zm. 29 maja 1997 w Memphis, Tennessee) – amerykański piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów. Syn Tima Buckleya, również piosenkarza. Zmarł w wyniku utonięcia.

Mojo regularnie dołącza do magazynów płyty CD, które dotyczą artykułu lub tematu poruszanego w aktualnym wydaniu. W 2004 po raz pierwszy do gazety dołączona została Mojo Honours Lists – lista nagród przyznanych przez krytyków oraz czytelników. Od tego czasu jest ona sporządzana każdego roku.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.

Zestawienia[ | edytuj kod]

Magazyn opublikował wiele zestawień, w tym m.in. najgorszych piosenek oraz piosenek poświęconych narkotykom.

Z okazji ukazania się 150. numeru Mojo, magazyn sporządził listę Top 100 Albums of Mojo's Lifetime, albumów, które powstały od 1993 roku. Na pierwszych pięciu miejscach znalazły się:

 1. Grace - Jeff Buckley (1994)
 2. American Recordings - Johnny Cash (1994)
 3. OK Computer - Radiohead (1997)
 4. Time Out of Mind - Bob Dylan (1997)
 5. Definitely Maybe - Oasis (1994)

W 2007 magazyn sporządził listę stu nagrań, które zmieniły świat, The Top 100 Records That Changed the World. Powstała ona na podstawie głosów oddanych przez grupę gwiazd, wśród których byli m.in.: Björk, Tori Amos, Tom Waits, Brian Wilson, Pete Wentz i Steve Earle.

15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Brian Douglas Wilson (ur. 20 czerwca 1942 w Hawthorne, Kalifornia) – amerykański muzyk, znany głównie jako lider, wokalista i basista zespołu The Beach Boys. Był także głównym producentem, kompozytorem i aranżerem grupy.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia stanowią:

 1. „Tutti Frutti” - Little Richard
 2. I Want to Hold Your Hand” - The Beatles
 3. „Heartbreak Hotel” - Elvis Presley
 4. The Freewheelin’ Bob Dylan - Bob Dylan
 5. Autobahn - Kraftwerk
 6. „King of the Delta Blues Singers” - Robert Johnson
 7. The Velvet Underground and Nico - The Velvet Underground & Nico
 8. Anthology of American Folk Music (różni artyści)
 9. What'd I Say - Ray Charles
 10. God Save the Queen” - Sex Pistols

Edycje specjalne[ | edytuj kod]

Od 1993 roku ukazło się wiele specjalnych edycji Mojo, często poświęconych wyłącznie jednemu artyście lub gatunkowi muzycznemu. Jednym z najpopularniejszych była seria opowiadająca historię The Beatles. Magazyn opublikował również cztery edycje The MOJO Collection: The Greatest Albums of All Time, a także serię krótkich biografii; pierwsza ukazała się w 2002 roku i dotyczyła Neila Younga.

Ray Charles, właśc. Ray Charles Robinson (ur. 23 września 1930 w Albany, zm. 10 czerwca 2004 w Beverly Hills) – amerykański wokalista, muzyk i pianista, uważany za artystę, który ukształtował rhythm and bluesa. Charles wprowadził pełne uczuć brzmienie do muzyki country oraz popularnej, a o jego interpretacji „America the Beautiful” Ed Bradley z programu 60 Minutes powiedział: „to ostateczna wersja, amerykański hymn – klasyk, taki, jakim jest mężczyzna, który go wykonał”. Jimi Hendrix tworzył pod wpływem jego twórczości.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Mojo (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Little Richard, właśc. Richard Wayne Penniman (ur. 5 grudnia 1932 Macon) – amerykański piosenkarz, pianista, osobowość sceniczna, pastor.
  Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
  Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
  Time Out of Mind – album studyjny nagrany przez Boba Dylana w styczniu i lutym 1997 r. i wydany we wrześniu tego samego roku.
  Autobahn – czwarty album niemieckiego zespołu Kraftwerk, grającego muzykę elektroniczną. Wydany został w 1974 roku. Album był pierwszym wielkim sukcesem zespołu, zajął 5. miejsce na liście bestsellerów w USA, 4. miejsce w Anglii, 7. w Niemczech.
  The Velvet Underground & Nico – debiutancki album amerykańskiego zespołu rockowego The Velvet Underground oraz współpracującej z nim wokalistki Nico, wydany 12 marca 1967 roku nakładem Verve Records. Został nagrany podczas trasy promującej projekt Andy’ego Warhola Exploding Plastic Inevitable. Zespół zyskał rozgłos poprzez eksperymentalne występy oraz kontrowersyjne tematy utworów jak np. „Heroin”.
  Sex Pistols – zespół rockowy utworzony w 1975 roku w Londynie, który jest uważany za inicjatora ruchu punk i muzyki punkrockowej w Wielkiej Brytanii, a w następstwie rozwoju rocka alternatywnego.

  Reklama