Mojave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • Mojave – pustynia (Kalifornia i Nevada, Arizona, Utah, Stany Zjednoczone)
 • Mojave – jednostka osadnicza (Kalifornia, Stany Zjednoczone)
 • Mojave – okresowa rzeka w górach San Bernardino (hrab. San Bernardino, Kalifornia, Stany Zjednoczone)
 • Mojave – plemię północnoamerykańskich Indian w Stanach Zjednoczonych
 • Zobacz też
 • Mojave Air and Space Port – kosmodrom w Mojave (Kalifornia, USA)
 • Sikorsky CH-37 Mojave – amerykański śmigłowiec transportowy (prod. Sikorsky Aircraft, 1953–)
 • macOS Mojave – 15. wydanie systemu operacyjnego macOS dla komputerów stacjonarnych
 • Kia Mohave – model samochodu osobowego (prod. Kia Motors, 2008–)
 • Nieznajomy z Mojave – amerykański film (reż. William Monahan; 2015)
 • Mohave (Mojave, Yuma, nazwa własna: Pipa Aha Macav (Ludzie znad rzeki/wody)) - plemię północnoamerykańskich Indian z południowego zachodu USA posługujące się językiem mohave z rodziny na-dene. Nie należy ich mylić z irokeskim plemieniem MohawkówmacOS Mojave (wersja 10.14) – piętnaste główne wydanie systemu operacyjnego z rodziny macOS (wcześniej OS X) firmy Apple dla komputerów typu Macintosh. Jest następcą systemu macOS High Sierra.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sikorsky Aero Engineering Company – amerykańska firma produkująca śmigłowce i samoloty (obecnie tylko śmigłowce), główny konkurent w tej branży dla firmy Bell. Założona w 1923 (pierwsza firma produkująca helikoptery na świecie) przez rosyjskiego inżyniera polskiego pochodzenia Igora Sikorskiego w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektował on w 1942 pierwszy w pełni funkcjonalny śmigłowiec jednorotorowy. Firma w 1943 stała się częścią "United Aircraft", obecnie "United Technologies Corporation". Zaopatruje ona przede wszystkim marynarkę wojenną, armię, oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Marine One – helikopter będący odpowiednikiem Air Force One. Oferta uwzględnia również odbiorców prywatnych, ale stanowi ona mniejszy procent produkcji, niż dostawy dla rządu USA i innych krajów. 18 grudnia 2006 roku SAC wykupił 100% udziałów w PZL Mielec od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
  Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.
  Nieznajomy z Mojave (tytuł oryg. Mojave) – amerykański dreszczowiec w reżyserii Williama Monahana, którego premiera odbyła się 18 kwietnia 2015 roku.
  Kia Borrego – samochód osobowy typu SUV produkowany przez markę Kia Motors. Jego debiut miał miejsce w 2007 roku na North American International Auto Show. W Ameryce północnej model nosi nazwę Kia Mohave. Ten duży SUV sprzedawany jest w Korei Południowej i w Ameryce Północnej. Nie jest sprzedawany w Europie i nie planuje się jej rozpoczęcia. Ten pięcio- lub siedmio- miejscowy SUV został zaprojektowany przez nowego designera Kii - Petera Shreyera. Borrego/Mohave powstał na bazie konceptu Kia Mesa, na nowej płycie podłogowej.
  Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mojave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Zion.
  Kia Motors – najstarsze koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe i lekkie dostawcze, należące do grupy Hyundai Kia Automotive Group.
  Góry San Bernardino (San Bernardino Mountains) - krótkie pasmo górskie na północny wschód od Los Angeles w stanie Kalifornia w USA. Pasmo rozciąga sie na długosci ok. 100 km (60 mil) na południowym krańcu pustyni Mojave. Od zachodniej strony Góry San Bernardino oddziela od Gór San Gabriel przełęcz Cajon, od strony wschodniej od pasma San Jacinto oddziela przełęcz Banning.

  Reklama