Mogilno (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mogilnogmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim.

Gmina Strzelno – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.Gmina Mogilno-Zachód – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w woj. poznańskim/bydgoskim (dzisiejsze woj. kujawsko-pomorskie). Siedzibą władz gminy było Mogilno, które jednak nie wchodziło w jej skład (gmina miejska).

W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Do 1954 istniało miasto Mogilno i 2 gminy: Mogilno-Wschód i Mogilno-Zachód.

Siedzibą gminy jest Mogilno.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 24 944 osoby.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Mogilno ma obszar 256,11 km², w tym:

 • użytki rolne: 81%
 • użytki leśne: 5%
 • Gmina stanowi 37,89% powierzchni powiatu.

  Strzelce – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno. Dawna nazwa: Lubieszewo. W dokumentach występuje również pod innymi nazwami: Strzelcze, Lhtbessowo, Lubessowo, Lubeschewo, Luliessewo.Gmina Mogilno-Wschód – dawna gmina wiejska w latach 1934-1954 w woj. poznańskim/bydgoskim (dzisiejsze woj. kujawsko-pomorskie). Siedzibą władz gminy było Mogilno, które jednak nie wchodziło w jej skład (gmina miejska).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gębice – wieś (do 1934 miasto) w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno nad Notecią przy drodze wojewódzkiej nr 262.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kwieciszewo (niem. Blütenau) – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Rogowo – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Powiat mogileński – powiat w Polsce (w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mogilno.
  Wylatowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. We wsi jest zabytkowy kościół drewniany pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1761. Pamiątką miejskiej przeszłości (1388-1871) jest zwarta zabudowa o charakterze małomiasteczkowym w centrum miejscowości z czworobocznym placem-dawniej rynkiem pośrodku. Wokół stoją domy kalenicowe.

  Reklama