• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modyfikowanie komputera

  Przeczytaj także...
  Wentylator – (sprężarka) to maszyna przepływowa do transportowania powietrza z otoczenia do pomieszczenia lub odwrotnie,oraz innych gazów przez urządzenia technologiczne poprzez przewody, w której przyrost ciśnienia statycznego ze strony ssawnej jest wiekszy ze strony tłocznej (nie przekracza 13 kPa), a cała energia gazu jest zawarta w jej składowej kinetycznej.Ciężki karabin maszynowy (ckm, cekaem) – szybkostrzelna broń strzelecka zespołowa, karabin maszynowy strzelający amunicją karabinową. Dużą szybkostrzelność praktyczną uzyskano dzięki zastosowaniu luf chłodzonych wodą lub szybkowymiennych luf chłodzonych powietrzem. Działanie broni najczęściej oparte na zasadzie krótkiego odrzutu lufy (np. Maxim) lub odprowadzania gazów prochowych z lufy (np. Hotchkiss). Broń strzela z ciężkiej podstawy (trójnożnej, saneczkowej, kołowej) ogniem ciągłym (długimi lub krótkimi seriami). Podstawa często umożliwia prowadzenie ognia przeciwlotniczego.
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Case modding – standardowa obudowa Cooler Master HAF912 Plus z wyciętym oknem bocznym
  Wnętrze komputera po modyfikacjach
  Ten sam komputer z założonym panelem bocznym z oknem

  Modyfikowanie komputera (ang. modding, case modding) – modyfikowanie obudowy i niektórych elementów komputera w celu poprawy jego walorów estetycznych, a czasem również funkcjonalnych. Modyfikowaniem zajmują się zazwyczaj entuzjaści sprzętu komputerowego, którzy chcą, aby wygląd ich komputera ilustrował jego moc. Zmodyfikowane obudowy często można zobaczyć na różnych LAN party, gdzie są prezentowane przez swoich właścicieli.

  Dzieło sztuki – całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno). Poza funkcją estetyczną może pełnić również inne funkcje (np. wychowawczą, poznawczą, użytkową lub religijną). Jego twórcą jest człowiek - istota wyposażona w specyficzną wrażliwość (bez autora nie ma dzieła sztuki). Produkt ten stara się ukazać za pomocą określonej konwencji (formy) pewną rzeczywistość fizyczną lub psychiczną (treść). Dzieło sztuki ustanawia szczególny wgląd w świat widzialny lub emocjonalny, który może być wynikiem namysłu filozoficznego autora lub spontaniczną reakcją chwili.LAN Party – impreza, na której przybyli uczestnicy, na podłączonych do sieci lokalnej komputerach lub konsolach zmagają się w sporcie elektronicznym, tj. konkurują w grach. Drużyny w sporcie elektronicznym nazywane są klanami, do których przynależność oznaczana jest tzw. tagiem w świecie wirtualnym, a w rzeczywistym są to zazwyczaj koszulki.

  Najczęściej spotykane modyfikacje[ | edytuj kod]

 • Okno: To zdecydowanie najpopularniejsza modyfikacja, polegająca na wstawieniu w bok obudowy (zwykle lewy) przezroczystej tafli z plexi lub akrylu, przez którą widać elementy wnętrza komputera. Wielu producentów oferuje obudowy z oknem, a nawet obudowy akrylowe, które są zupełnie przezroczyste.
 • Oświetlenie: Jest to modyfikacja polegająca na podświetlaniu wnętrza komputerowego za pomocą zimnych katod lub diod LED, czasem w inny sposób. Zimne katody czasem łączone są z kontrolerami dźwięku lub zdalnymi kontrolerami dzięki którym oświetlenie zmienia kolory lub pulsuje. Czasem diody LED montuje się w wentylatorach i innych elementach chłodzących. Oświetlenie zazwyczaj jest stosowane w parze z oknem, bez którego nie daje ono pełnego efektu.
 • Chłodzenie: Ta kategoria jest domeną ludzi zajmujących się przetaktowywaniem (podkręcaniem). Jest wiele modyfikacji, które zaliczają się do tej kategorii. Do najpopularniejszych należy wywiercenie otworu z boku obudowy, celem zamocowania wentylatora nawiewającego chłodne powietrze (spoza obudowy) prosto na procesor. Do tej modyfikacji czasem stosuje się tunele zapobiegające rozpraszaniu się powietrza na boki. Inną modyfikacją z tej dziedziny jest chłodzenie wodne zapewniające prawie bezgłośną pracę komputera, jak i znacznie lepsze właściwości chłodzące.
 • Lakierowanie: Większość obudów, szczególnie starszego typu, jest szara lub beżowa; pomalowanie ich lakierem w aerozolu nadaje im nowoczesny, stylowy wygląd. Bardziej zaawansowani modyfikatorzy stosują czasem lakiery samochodowe lub lakierowanie proszkowe.
 • Unikalne modyfikacje[ | edytuj kod]

  Niektórym nie wystarczają jednak takie modyfikacje, gdyż można je po prostu kupić – dlatego różne rzeczy wykonują własnoręcznie.

  Ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe (skrót UV) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm (niektóre źródła za ultrafiolet przyjmują zakres 100–400 nm), niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe są to fale krótsze niż promieniowanie widzialne i dłuższe niż promieniowanie rentgenowskie. Zostało odkryte niezależnie przez niemieckiego fizyka, Johanna Wilhelma Rittera, i brytyjskiego chemika, Williama Hyde’a Wollastona, w 1801 roku. Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
 • Własna obudowa: Jedni wykonują własną obudowę od podstaw; niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki. Inni wolą, aby komputer udawał jakiś inny przedmiot. Okazuje się, że komputer (jego wnętrze) można umieścić w wielu niecodziennych obudowach. Do ciekawszych projektów należą: komputer w skrzynce na amunicję do ckm, w pluszowym misiu, w modelu lotniskowca, w piernikowym miasteczku (gdzie każdy komponent znajduje się w innym domku) itp.
 • Ekstremalne chłodzenie: Rozwiązania tego typu są stosowane zwykle przy biciu rekordów podkręcania, jednak są niepraktyczne w codziennej pracy. Należą do nich chłodzenie kompresorowe, polegające na rozprężaniu gazu na chłodzony element (zwykle jest wydajniejsze niż chłodzenie wodne, jednak ze względu na konieczność ciągłej pracy kompresora jest również bardzo głośne), oraz chłodzenie ciekłym azotem, polegające na wlewaniu go do odpowiedniego naczynia stojącego bezpośrednio na chłodzonym podzespole (co jest szczególnie niepraktyczne, ponieważ wymaga ciągłego uzupełniania azotu, który szybko wyparowuje. Na dodatek jest on trudno dostępny).
 • Malowanie części: Malowanie części znajdujących się w komputerze farbą reagującą na promieniowanie UV.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • tuning komputerów
 • przetaktowywanie
 • Szkło akrylowe (szkło organiczne; inaczej pleksi, pleksiglas, metapleks) – przezroczyste tworzywo sztuczne, którego głównym składnikiem jest polimer – poli(metakrylan metylu) (PMMA). Niektóre rodzaje pleksiglasu zawierają też pewne ilości innych polimerów i kopolimerów poliakrylowych.Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zimna katoda - określenie stosowane w odniesieniu do katod nie podgrzewanych zewnętrznie. Pomimo braku podgrzewania, katoda może nadal w czasie pracy nagrzewać się do wysokich temperatur. Katody takiej konstrukcji są używane w niektórych typach lamp gazowanych (np. wyświetlaczy nixie) i próżniowych.
  Chłodzenie wodne - chłodzenie elementów mechanicznych lub elektronicznych przy użyciu układu, w którym medium transportującym ciepło jest woda. Systemy chłodzenia wodnego są stosowane m.in. w samochodach, elektrowniach i czasami w komputerach.
  Przetaktowywanie (ang. overclocking, potocznie podkręcanie) – zwiększanie szybkości pracy (zwiększeniu taktowania zegara) i wydajności sprzętu komputerowego, np. procesora, karty graficznej czy pamięci RAM za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub zmiany pewnych ustawień BIOS-u (w przypadku CPU i RAM-u). W starszych modelach płyt głównych do przetaktowywania używano zworek lub przełączników DIP. Większość zaawansowanych overclockerów nierzadko ingeruje w elektronikę sprzętu, poddając ją skomplikowanym modyfikacjom. Potoczne określenie to podkręcanie, poza nim używa się jeszcze takich skrótów jak OC, O/C oraz określenia angielskiego. Aby efektywnie podkręcić podzespoły wymagane jest utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Wyczynowi overclockerzy wykorzystują ciekły azot, suchy lód, a niekiedy ciekły hel. Przy niedużych przetaktowaniach standardowy układ chłodzący może wystarczyć, jakkolwiek przy ewentualnej awarii urządzenia (z wyjątkiem niektórych kart graficznych), użytkownik przetaktowanego sprzętu traci prawo do gwarancji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.742 sek.