Modlin (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modlinstacja kolejowa w Nowym Dworze Mazowieckim - Osiedlu nr 7 - Modlin Stary, w województwie mazowieckim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Znajdują się tu 2 perony.

Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.Hostel – tanie miejsce tymczasowego zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu głównie liczbą miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń przeznaczonych dla gości (np. wspólna kuchnia i łazienka). Najczęstszymi gośćmi w hostelach są studenci i osoby uczące się z różnych krajów. Charakterystyczne dla hostelu jest wynajmowanie łóżka, a nie pokoju. Pierwszy hostel (schronisko młodzieżowe) otwarty został przez Richarda Schirrmanna w Niemczech w roku 1912.

W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 2000 pasażerów na dobę.

W 2007 roku opublikowano plany budowy dworca kolejowego o większej skali. Związane to było z budową lotniska cywilnego Modlin. Nieopodal ma tam również powstać stacja Lotnisko Modlin. Na stacji znajduje się wieża ciśnień i budynek dworca z początku XX wieku.

W II kwartale 2010 roku rozpoczęto prace modernizacyjne budynku dworca, które ukończyły się pod koniec 2011 roku. Budynkowi przywrócono dawny wygląd dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zainstalowano monitoring w celu zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych. Na pierwszym piętrze istnieje hostel kategorii Bed & Breakfast.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kategorie dworców kolejowych w Polsce – podział wprowadzony w 2005 roku, przez PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe, zarządcę największych dworców kolejowych w Polsce.

W pobliżu stacji znajduje się most kolejowo-drogowy na rzece Narew; łączy on osiedla Modlin Stary i Modlin Twierdzę z centralną częścią Nowego Dworu Mazowieckiego; jest częścią drogi krajowej nr 85. Od lipca 2012 roku, gdy uruchomiono Lotnisko Modlin zaczynają i kończą bieg przyspieszone pociągi Kolei Mazowieckich do Lotniska Chopina, przez Legionowo.

Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.

Modlin dzięki pobliskiemu lotnisku, ma bardzo dobre połączenie z Warszawą. Odjazd pociągów w kierunku Warszawy odbywa się średnio co 30 min. Z przystanku autobusowego umiejscowionego przed budynkiem dworca, autobusem Kolei Mazowieckich, można dojechać do portu lotniczego Modlin. Odległość pomiędzy lotniskiem a stacją to 4 km. Czas przejazdu na lotnisko to ok. 10 min. Od października 2012 roku na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi dalekobieżne m.in. do Olsztyna i Krakowa. Stacja jest położona w odległości 2 km od Twierdzy Modlin. Średnia liczba pasażerów w ciągu jednej doby wynosi ok. 5 tys.

Twierdza Modlin – twierdza położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.

Połączenia[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Olsztyn Główny – dworzec kolejowy w Olsztynie, największy w województwie warmińsko-mazurskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię B. Posiada wiele torów, budynek stacyjny, kasę biletową, 4 zadaszone perony, lokomotywownię, przejście podziemne i semafory świetlne.
Lotnisko Chopina w Warszawie (ang.: Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – największy w Polsce port lotniczy. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.
Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (kod IATA: WMI, kod ICAO: EPMO) — międzynarodowy port lotniczy w Nowym Dworze Mazowieckim, drugi dla aglomeracji warszawskiej, zlokalizowany około 40 km na północny zachód od śródmieścia Warszawy. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich, loty krajowe i rejsy czarterowe. Lotnisko posiada pierwszą kategorię systemu nawigacji ILS. Planowane połączenie kolejowe ze stacją pasażerską w podziemiach terminala nie zostało zrealizowane. Maksymalna przepustowość lotniska jest oceniana na 2–2,3 mln osób rocznie. Przez 5 pierwszych miesięcy działalności, zostało odprawionych ok. 900 tys. pasażerów.
Droga krajowa nr 85 (DK85) – droga krajowa o długości 4,774 km, leżąca na obszarze województwa mazowieckiego. Trasa ta łączy Nowy Dwór Mazowiecki (DK62) z Kazuniem (S7). Arteria jest najkrótszą drogą krajową w Polsce.

Reklama