Modlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modlin – prawobrzeżna część Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim. Składa się z oficjalnych części miasta: Modlin Stary i Modlin-Twierdza. Znajduje się tu też modlińskie lotnisko.

Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.Nowy Dwór Mazowiecki – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Położony jest 34 km od centrum Warszawy.

Historia[ | edytuj kod]

Wieś Moglno należała do starostwa zakroczymskiego w 1617 roku.

Do 1952 Modlin był osadą przy ujściu Narwi do Wisły. W latach 1952-54 siedziba gminy Modlin. W 1961 roku w większości włączony w granice gminy miejskiej Nowy Dwór Mazowiecki. W 1977 twierdza została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy.

Teren dawnego Modlina podzielony jest na dwa osiedla miasta Nowego Dworu Mazowieckiego:

Port Lotniczy Warszawa/Modlin (kod IATA: WMI, kod ICAO: EPMO) – międzynarodowy port lotniczy w Nowym Dworze Mazowieckim, drugi dla aglomeracji warszawskiej, zlokalizowany około 35 km na północny zachód od granicy śródmieścia Warszawy. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich, loty krajowe i rejsy czarterowe. Obecnie na lotnisku operuje jedna linia lotnicza – Ryanair, realizująca regularne połączenia do 49 europejskich miast. Lotnisko od V 2014 roku posiada drugą kategorię systemu nawigacji ILS. Nikołaj Jakowlewicz Miaskowski, ros. Николай Яковлевич Мясковский (ur. 20 kwietnia 1881 w Twierdzy Modlin, zm. 8 sierpnia 1950 w Moskwie) – kompozytor rosyjski, twórca 27 symfonii.
 • Osiedle nr 6 – Modlin-Twierdza na terenie którego znajduje się centralna część Twierdzy Modlin, jednej z największych w Polsce;
 • Osiedle nr 7 – Modlin Stary – Przez osiedle przebiega linia kolejowa nr 9 (Warszawa WschodniaGdańsk Główny), na której znajduje się stacja kolejowa Modlin.
 • W 2012 roku, w miejscu lotniska wojskowego powstał cywilny port lotniczy Warszawa-Modlin obsługujący przewoźników niskokosztowych. Lotnisko to ma służyć jako drugi port lotniczy dla aglomeracji warszawskiej i północno-wschodniej części Polski. Zgodnie z miejscową tradycją, mając na uwadze dawny wojskowy charakter lotniska Modlin, port lotniczy Warszawa-Modlin administracyjnie znajduje się w Osiedlu nr 6 – Modlin-Twierdza.

  Na mapach: 55°45′23″N 37°36′15″E/55,756389 37,604167 Moskiewskie Konserwatorium Państwowe imienia Piotra Iljicza Czajkowskiego (ros. Московская государственная консерватория имени П. И. Чайковского) – wyższa uczelnia muzyczna założona w roku 1866 przez Nikołaja Rubinsteina.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Teren dawnego Modlina obejmował również osadę Modlin Nowy. W wyniku likwidacji gminy Modlin w 1961 roku teren dawnej gromady Modlin Nowy włączono do sąsiedniej gminy Pomiechówek jako sołectwo pod nazwą Nowy Modlin. Pozostałe tereny zlikwidowanej gminy, przysiółki: Gałachy i Utratę) włączono do Zakroczymia jako ulice.

  Gmina Pomiechówek (do 1952 gmina Pomiechowo) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. 40 km na północ od Warszawy. Siedzibą gminy są Brody-Parcele. Gmina jest położona nad rzeką Wkrą. Znajduje się tu zabytkowy kościół w Pomiechowie, najstarszej części Pomiechówka.Stary Modlin (dawn. Modlin Stary) – część miasta Nowego Dworu Mazowieckiego, w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim. Leży na Modlinie, czyli północno-zachodniej części Nowego Dworu, rozpościerającej się na prawym brzegu Narwi i Wisły. Do 1961 samodzielna miejscowość.

  Nikołaj Miaskowski, wybitny rosyjski kompozytor (twórca m.in. 27 symfonii) oraz profesor kompozycji Konserwatorium Moskiewskiego, urodził się w Modlinie (Nowogeorgijewsku) w 1881 roku.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Aglomeracja warszawska – silnie zurbanizowany obszar, w skład którego wchodzi Warszawa oraz liczne miasta i wsie województwa mazowieckiego. Jest to typowy przykład aglomeracji monocentrycznej z dominującą rolą ośrodka centralnego (Warszawa). Bardzo często pojęcie to jest błędnie utożsamiane wyłącznie z Warszawą w jej granicach administracyjnych.
  Twierdza Modlin – twierdza położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej.
  Nowy Modlin (d. Modlin Nowy) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Pomiechówek.

  Reklama