Moda na sukces

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella, emitowana na antenie CBS od 23 marca 1987. W Polsce serial miał premierę 5 września 1994 na antenie TVP1, a obecnie emitowany jest w serwisie wideo na życzenie Player oraz przez stacje telewizyjne Antena HD, Filmax i TVC. Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w historii polskiej telewizji.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

Spis treści

 • 1 Fabuła
 • 1.1 Historia rodziny Forresterów
 • 1.2 Początek i rozwój serialu
 • 1.3 Wątki poboczne
 • 1.4 Spin-off
 • 2 Historia powstania serialu
 • 3 Temat muzyczny, czołówka i napisy końcowe
 • 3.1 Temat muzyczny
 • 3.2 Czołówka
 • 3.3 Napisy końcowe
 • 4 Realizacja
 • 5 Moda na sukces w kulturze masowej
 • 6 Krytyka
 • 6.1 Wątki
 • 6.2 Zmiany w obsadzie
 • 6.3 Krytyka niemal kazirodczych związków postaci
 • 6.4 Śluby w serialu
 • 7 Oglądalność w ciągu kolejnych lat
 • 8 Związek z Żarem młodości
 • 9 Moda na sukces poza Stanami Zjednoczonymi
 • 10 Moda na sukces w Polsce
 • 10.1 Emisja serialu
 • 11 Różnica odcinków
 • 12 Tłumacze i lektorzy
 • 13 Obsada
 • 13.1 Emisja w Polsce
 • 13.1.1 Główna obsada (maj 2018)
 • 13.1.2 Występujący gościnnie
 • 13.2 Emisja w USA
 • 13.2.1 Główna obsada
 • 13.2.2 Występujący gościnnie
 • 14 Uwagi
 • 15 Przypisy
 • 16 Linki zewnętrzne
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Historia rodziny Forresterów[ | edytuj kod]

  Stephanie Douglas, kobieta o silnej woli, wywodząca się z bogatej rodziny, spotkała swojego przyszłego męża Erica Forrestera, który chciał zostać projektantem mody, na Northwestern University w Chicago, w stanie Illinois. Kiedy kobieta zaszła w ciążę, mężczyzna ożenił się z nią, choć myślał o ślubie z Elizabeth Henderson. Państwo Forrester przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie założyli „Dom mody Forrester” (Forrester Creations) oparty na talencie Erica i finansowany przez Stephanie. W trakcie zdobywania międzynarodowego prestiżu, sławy i bogactwa małżeństwu udało się wychować czwórkę dzieci w ciepłej, domowej atmosferze – najstarszego syna Ridge’a, jego brata Thorne’a i dwie młodsze siostry, Kristen i Felicię. Po latach, kiedy wszystkie dzieci były już dorosłe, odkryto, że biologicznym ojcem Ridge’a jest Massimo Marone. Stephanie i Eric mieli też córkę, Angelę. Dziewczynka zmarła w wieku 14 lat, a pani Forrester powiedziała mężowi, że Angela zmarła przy narodzinach.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.

  Początek i rozwój serialu[ | edytuj kod]

  Pierwsze odcinki serialu skupiały się na ślubie Ridge’a i Caroline Spencer, córki bogatego, bardzo wpływowego biznesmena Billa Spencera. W tym czasie Ridge był już projektantem mody i wiceprezesem Forrester Creations. Wszystkie media, od wielkich stacji telewizyjnych po tabloidy, nazywały to wydarzenie „ślubem roku w świecie mody”. Tysiące kobiet widząc zdjęcia Ridge’a zastanawiały się, kim jest kobieta, która skradła serce niedawnemu playboyowi, który deklarował, że nie spędzi reszty życia u boku jednej kobiety.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Niania (także: niańka, opiekunka lub opiekun do dziecka) – (zwykle) kobieta zawodowo trudniąca się opieką oraz wychowywaniem cudzych dzieci, które nie są z nią biologicznie spokrewnione. Przeważnie zajmuje się dziećmi należącymi do jednej rodziny i pobiera za te czynności wynagrodzenie.

  Jedną z tych kobiet była studentka chemii – Brooke Logan, wywodząca się z klasy średniej, mieszkająca z samotną matką Beth i rodzeństwem: Stormem, Donną i Katie w typowym amerykańskim domu w Dolinie San Fernando w Los Angeles. Ironiczny przypadek sprawił, że Beth okazała się być tą samą osobą, z którą Eric chciał się niegdyś ożenić. Z czasem, z rodziny Loganów jedynie Brooke pozostała w głównej obsadzie, a pozostali członkowie rodziny powracali gościnnie podczas kolejnych lat. Rywalizacja Caroline i Brooke o względy Ridge’a była głównym wątkiem pierwszych lat emisji Mody na sukces. Ridge ostatecznie wybrał Caroline, ale rozdzieliła ich śmierć kobiety. Brooke i Ridge wiązali się ze sobą tylko po to, by po pewnym czasie ponownie rozstać się z powodu zaistniałych okoliczności. Podobnie Eric wdawał się w romanse, ale zawsze wracał do Stephanie. Brooke również wdawała się w liczne romanse, m.in. ze swoim prawnikiem, z dwoma zięciami oraz ze szwagrem. Jej związki najczęściej kończyły się ślubami. Wyszła za mąż za ojczyma Ridge’a (uważanego wówczas za jego ojca), Erica oraz brata Ridge’a, Thorne’a. Urodziła Ericowi dwójkę dzieci. Ridge niezmiennie odnajdywał spokój, zwykle kończący się ślubem, u boku kolejnej miłości jego życia, dr Taylor Hayes.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Przez ponad dekadę, głównym wątkiem serialu była rywalizacja między Taylor i Brooke o względy Ridge’a. W 1989, Brooke straciła jego dziecko. W 1992, Taylor i Ridge wzięli ślub po raz pierwszy. Kiedy Taylor została uznana za zmarłą, w 1994, po raz pierwszy Ridge poślubił Brooke. W 1998, Taylor urodziła jego pierworodnego syna, Thomasa. Rok później, na świat przyszły bliźniaczki, Phoebe i Steffy. W 2004, Ridge i Brooke doczekali się jedynego wspólnego dziecka, Ridge’a Juniora. W 2006, Ridge dokonał ostatecznego wyboru między kobietami, kiedy zdał sobie sprawę, że bardziej zakochany jest w Brooke. Powracał do Taylor na krótko w 2009 i 2011. Kiedy Brooke nie mogła być z Ridge’em, wiązała się z różnymi mężczyznami, z którymi często zachodziła w ciążę. W 2012, ostatecznie rozeszły się również drogi Ridge’a i Brooke. Logan nawiązała romans ze swoim szwagrem, Billem Spencerem, z którym zaszła w ciążę. Brooke i Ridge powrócili do siebie na krótko w 2014, ale Ridge porzucił ją i zaręczył się z jej młodszą siostrą, Katie. Po rozstaniu z Ridge’em, Taylor zaczęła szukać pocieszenia w ramionach innych mężczyzn, ale nie mogła znaleźć szczęścia, gdyż Forrester pozostawał miłością jej życia.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Od samego początku, burzliwy konflikt między Stephanie i Brooke był kluczowy dla serialu. Między kobietami często dochodziło do ostrych wymian zdań, a nieraz również do rękoczynów. Stephanie popierała związek Ridge’a i Taylor, a Brooke uważała za oportunistkę. Ich ekranowa walka była niezaprzeczalnie jednym z głównych i najlepiej prowadzonych wątków. Z czasem, konflikt między odwiecznymi rywalkami nie przybierał już na sile. Brooke i Stephanie pogodziły się, kiedy u seniorki rodu Forresterów zdiagnozowano raka płuc. W 2012, Stephanie umarła w ramionach najstarszej Loganówny.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Od 2010 roku, w serialu zaczęło pojawiać się coraz więcej nowych, młodych postaci. Był to celowy zabieg twórców serialu, który miał na celu przyciągnięcie uwagi młodszej widowni. W 2011, powtórzono sprawdzony schemat, kiedy piękne córki Taylor i Brooke – Steffy i Hope – zakochały się w Liamie Spencerze. Walka Hope i Steffy o miłość Liama szybko stała się głównym wątkiem serialu i zdominowała fabułę w roku 2012. Dodatkowo, perypetie pozostałych postaci zeszły na drugi plan i stały się jedynie tłem do miłosnego trójkąta. Błąd ten naprawiono dopiero w 2013 roku. W serialu pojawiły się wówczas nowe postacie, ponownie wprowadzono wiele wątków, a rywalizacja Steffy i Hope zakończyła się, kiedy córka Taylor straciła dziecko Liama i wyjechała z miasta. W 2014, Hope zaszła w ciążę z bratem Liama, Wyattem. Kiedy poroniła, również wyjechała z miasta. W 2015, do serialu powróciła postać Steffy, która ponownie związała się z Liamem. W 2018, powróciła Hope, która ponownie stanęła do walki ze Steffy o serce Liama. Obecnie, obsada Mody na sukces to w większości nowi, młodzi bohaterowie.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Język islandzki (isl. íslenska) - język z grupy języków nordyckich, którym posługują się mieszkańcy Islandii. Posługuje się nim około 320 tys. osób., głównie Islandczycy w kraju i na emigracji. Zapisywany jest alfabetem łacińskim.

  Wątki poboczne[ | edytuj kod]

  Od początku istnienia serialu, główną rodziną, wokół której skupia się fabuła, są Forresterowie. W pierwszych latach emisji, serial skupiał się również na klanie Loganów i Spencerów. Na przełomie 1988/1989 z serialu kolejno zniknęli Loganowie, z których na stałe pozostała jedynie Brooke. Zastąpił ich wątek konkurencyjnego domu mody „Spectra Fashions”, kierowanego przez Sally Spectrę. Sally, niezwykle charakterystyczna postać z oburzającymi strojami i sporą czerwoną fryzurą, uczestniczyła zarówno w komicznych, jak i tragicznych wątkach serialu. Towarzyszyli jej: córka Macy, głupiutka recepcjonistka Darla Einstein, projektant Clarke Garrison, syn CJ oraz wierny krawiec Saul Feinberg. Rywalizacja Sally z Forresterami oraz kłótnie Spectry ze Stephanie były jednymi z ważniejszych wątków lat 90. Firma Sally nigdy nie mogła dorównać Forresterom, a stosunki Stephanie i Sally ostatecznie ociepliły się. W 2003, firmę Sally przejęli Brooke i Ridge. Zmienili jej nazwę na Logan Designs, ale już w 2004 firma trafiła z powrotem w ręce Spectry. Stephanie i Sally zostały przyjaciółkami, a Spectra Fashions zbankrutowała w 2005. Sally pracowała nawet dla Forresterów, a ostatecznie wyjechała z kraju do Saint-Tropez. Odejście postaci Sally wiązało się ze śmiercią aktorki. W 2007, Sally sprzedaje firmę Jackie i Nickowi. Firma zmieniła nazwę na „Jackie M. Designs” i ponownie staje się konkurencją Forresterów. Sally przenosi się na Wyspy Kanaryjskie, a kiedy w 2012 Stephanie dzwoni do Spectry, okazuje się, że spędza ona beztrosko czas w towarzystwie młodych mężczyzn.

  San Juan Capistrano - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Orange. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau, w roku 2010 miasto San Juan Capistrano miało 34 593 mieszkańców. Miasto zbudowane jest wokół misji San Juan Capistrano, a znane jest również z corocznej migracji jaskółek (Petrochelidon pyrrhonota) z Argentyny.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  W 1994, z serialu zniknęli Spencerowie, a fabuła skupiła się wokół nowych postaci. Dopiero w 2001, wprowadzono wątek rodziny Marone’ów, który stopniowo wyparł rodzinę Spectry i jej przyjaciół. Massimo Marone, głowa rodziny i miliarder zajmujący się żeglugą, wychowywał się i spotykał w czasie studiów ze Stephanie. Spędzili ze sobą tylko jedną noc, niedługo przed tym, gdy Stephanie pierwszy raz przespała się z Erikiem. Po ponad czterdziestu latach testy wykazały, że Massimo jest biologicznym ojcem Ridge’a. W 2003, w serialu pojawili się Dominick „Nick” Payne oraz jego matka, Jacqueline „Jackie” Payne. Okazała się ona byłą kochanką Massima, a Nick, jeden z kapitanów „Marone Industries”, jego synem. W przeciwieństwie do Ridge’a, Nick zmienił swoje nazwisko na Marone. W 2006, Massimo opuścił Los Angeles, a w 2012, z serialu zniknęli Nick, Jackie oraz jej mąż, Owen Knight.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Barbados – państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, zajmujące wyspę o tej samej nazwie, położoną w archipelagu Małych Antyli, na Oceanie Atlantyckim. Najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Powierzchnia kraju wynosi 430 km², a liczba ludności – 294 560 (2020). Stolicą i największym miastem jest Bridgetown.

  Od 2006, do serialu na stałe przywrócono rodzinę Loganów. W tym roku wrócili Stephen, Donna oraz Storm. W 2007 do serialu powróciła Katie, a rok później Beth. W 2008, Storm popełnił samobójstwo, a w 2010, Beth utopiła się w basenie Forresterów. W 2011 z serialu zniknął Stephen, więc serial skupił się na perypetiach sióstr Logan.

  Guiding Light (Świetlny przewodnik, The Guiding Light przed 1975, GL) - amerykański serial radiowy/telewizyjny, nadawany od 25 stycznia 1937 do 29 czerwca 1956 w radiu, a od 30 czerwca 1952 do 18 września 2009 w telewizji. Była to jedna z pierwszych oper mydlanych w historii srebrnego ekranu i najdłużej emitowany serial na świecie. Wyemitowano 15.762 odcinki, a wliczając radiowe - ponad 18.000.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  Od 2009, serial ponownie skupił uwagę na klanie Spencerów, wypierając rodzinę Marone’ów. Gościnnie zaczęła pojawiać się siostra bliźniaczka Caroline, Karen. Na stałe zagościł również syna Billa Spencera, Bill Junior, który poślubił Katie Logan. W 2010 odnalazł on swojego nieślubnego i dorosłego syna, Liama. W 2012, w serialu pojawiła się córka Karen, Caroline. W tym samym roku, na świat przyszedł syn Billa i Katie, Will. W 2013, w serialu pojawił się drugi nieślubny syn Billa, Wyatt, wraz z matką, Quinn Fuller.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W 2017, z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Mody na sukces, postanowiono przywrócić do serialu wątek rodziny Spectra. Okazuje się, że Sally Spectra ma siostrę, Shirley, która wychowywała swoją wnuczkę, Sally. Na prośbę sędziwej Sally, Shirley i jej wnuczka postanawiają wskrzesić dom mody Spectra Fashions i przywrócić jego dawną świetność. Panie zatrudniają krawca, Saula, będącego wnukiem zmarłego Saula. Na stanowisko sekretarki wybierają Darlitę. Do nowej ekipy Spectry dołącza również młodsza siostra Sally, Coco. Wątek nowego klanu Spectry został jednak zakończony zaledwie po roku.

  Winsor Dewey Harmon III (ur. 22 listopada 1963 roku w Crowley, w stanie Luizjana, USA) – amerykański aktor telewizyjny i wokalista, znany głównie z opery mydlanej CBS Moda na sukces jako Thorne Forrester.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W ciągu kolejnych lat, serial poruszył wiele wątków dotyczących życia społecznego. W 1991 roku, ukazano problem bezdomności w Los Angeles, kiedy Stephanie straciła pamięć i zamieszkała na ulicy. W 1999 roku, sprawą bezdomności zajmuje się również Taylor, kiedy znajduje bezdomnego pod swoim domkiem na plaży. Do tego wątku powrócono w 2010 i 2011 roku, kiedy Stephanie odwiedza tę samą dzielnicę L.A., gdzie znajduje się najwięcej bezdomnych osób. Stephanie i Brooke pomagały wówczas przy rozdawaniu posiłków. W Święta Bożego Narodzenia 2014, Forresterowie również pomagają przy posiłkach. W 2012 roku pojawił się w serialu wątek homoseksualny – Karen Spencer po wielu latach ujawniła, że jest lesbijką i wspólnie ze swoją żoną wychowują adoptowaną córkę, Caroline. W 2015 roku poruszono wątek osób transgenderycznych. Okazało się, że Maya Avant urodziła się jako mężczyzna i dzięki operacjom i terapii hormonalnej, stała się kobietą.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Spin-off[ | edytuj kod]

  Latem 2013 Moda na sukces doczekała się spin-offu. Internetowy serial Room 8 został stworzony przez Bradleya Bella, przy współpracy z aktorami serialu – Karlą Mosley oraz Lawrence’em Saint-Vincentem. Pierwotnie serial został stworzony na potrzeby scenariusza Mody na sukces. Serial powstał jednak naprawdę i wszystkie osiem odcinków ukazano w Internecie. W Room 8 Mosley i Saint-Victor grają główne role. Room 8 nie jest powiązany z fabułą Mody na sukces.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Big Bear Lake – miasto położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w stanie Kalifornia w USA.

  Historia powstania serialu[ | edytuj kod]

  Jesienią 1986 stacja telewizyjna CBS ogłosiła, że z powodu niskiej oglądalności zostanie zdjęty z anteny serial Capitol. W tym samym czasie ogłoszono konkurs na nową operę mydlaną, która zapełnić miała zwalniane miejsce w ramówce CBS. Do tego konkursu zgłosili się m.in. William Joseph Bell i jego żona Lee Phillip Bell ze swoją nową operą mydlaną pod roboczym tytułem Rags, która opowiadała o projektantach mody (w pierwszych założeniach miała być osadzona w środowisku prawniczym). Bellowie wcześniej, tj. w 1973, stworzyli inną operę mydlaną The Young and the Restless, która już od 13 lat nadawana była w CBS. CBS zainteresował się nowym projektem Bellów, który ostatecznie zwyciężył, jednakże nakazano zmienić mu tytuł. Serial wszedł do emisji już z nowym tytułem – The Bold and the Beautiful. Produkcja rozpoczęła się pod koniec 1986, a premiera nastąpiła 23 marca 1987. Stała się bardzo popularna w ciągu pierwszych dni emisji oraz była wtedy fenomenem dla Amerykanów.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  John Thomas McCook (ur. 20 czerwca 1944 r. w miejscowości Ventura w Kalifornii w USA) – amerykański aktor telewizyjny.
  Ronald „Ronn” Montague Moss (ur. 4 marca 1952 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor telewizyjny i wokalista.
  Hunter Tylo, właśc. Deborah Jo Hunter Tylo (ur. 3 lipca 1962 w Fort Worth) – amerykańska aktorka telewizyjna i modelka.
  Patrick G. Duffy (ur. 17 marca 1949 roku w Townsend, w stanie Montana, USA) – amerykański aktor i producent telewizyjny.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Reklama