MobyGames

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MobyGamesserwis internetowy gromadzący informacje o grach video. Strona zawiera rozbudowaną bazę danych współtworzoną przez zarejestrowanych użytkowników strony (po uprzedniej weryfikacji źródeł), w której znajdują się wpisy dla ponad 72 tysięcy gier na 138 różnych platform (komputery osobiste, konsole do gier, urządzenia mobilne) wraz z okładkami, zrzutami ekranu, listą autorów, recenzjami, wymaganiami technicznymi oraz linkami do oficjalnych stron, skatalogowane m.in. według gatunku, sposobu prezentacji czy czasu i miejsca akcji.

Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Automat do gry – konstrukcja służąca rozrywce, umieszczana najczęściej w salonach gier bądź też pubach lub klubach. Uruchomienie automatu następuje w momencie wrzucenia monety bądź żetonu w otwór wrzutowy, zabawa ograniczona jest zwykle pewnym wyznacznikiem narzuconym przez producenta lub właściciela automatu (np. liczba prób, przejście na wyższy poziom, zdobycie określonego celu w zadanym czasie, ukończenie gry).

Struktura bazy[ | edytuj kod]

Wszelkie dane wprowadzane są do bazy przez zarejestrowanych użytkowników, jednak zanim ukażą się online muszą zostać zweryfikowane i zaakceptowane przez administrację/wąskie grono użytkowników-ekspertów, na podstawie cytowanych źródeł. Jako źródło służą najczęściej: opakowanie gry, instrukcja obsługi, informacje prasowe tudzież ze strony producenta.

Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Wpis gry w bazie zawiera zawsze:

 • encyklopedyczny opis, streszczający fabułę i określający rodzaj rozgrywki
 • datę wydania, wydawcę, producenta
 • gatunek, określenie sposobu prezentacji
 • platformę sprzętową/systemową (na której ukazała się gra)
 • Najczęściej towarzyszą mu także:

 • skany opakowania
 • zrzuty ekranu z komentarzem
 • wymagania systemowe
 • tytuły alternatywne oraz tłumaczone na inne języki
 • listę twórców (projektanci, programiści, graficy, muzycy, aktorzy, dźwiękowcy itd.)
 • linki do strony oficjalnej oraz stron tworzonych przez fanów
 • fragmenty recenzji prasowych oraz zagregowaną punktową ocenę: MobyRank
 • klasyfikację nadaną przez system oceniania gier komputerowych (jak PEGI czy ERSB)
 • cheaty, sztuczki, easter eggs, skrócony opis przejścia
 • pozostałe informacje - nie indeksowane w bazie - mogą zostać wprowadzone jako ciekawostki (np. nagrody)
 • Do wpisów zaliczane są także kompilacje (zawierają spis zawartych gier) oraz wydania specjalne (z wyszczególnionymi dodatkami).

  Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Dodatkową funkcją usprawniającą katalogowanie tytułów są grupy. Mogą one dotyczyć serii powiązanych fabularnie (np. Gwiezdne wojny) lub zbierać gry o wspólnych cechach (np. osadzone podczas wojny w Zatoce Perskiej czy międzywojnia).

  Analogicznie do IMDb każda z osób współtworzących gry posiada swą osobną stronę, która może być rozbudowana o biogram, zdjęcie oraz linki do stron internetowych.

  MUD (Multi-User Dungeon) – akronim oznaczający komputerowe gry fabularne, które są rozgrywane przez Internet przy użyciu interfejsu tekstowego. Tzw. świat, czyli scenariusz gry i definicje postaci użytkowników, jest umieszczony na serwerze, do którego może być podłączonych wiele osób w tym samym czasie. Po połączeniu gracz steruje swoją postacią przy pomocy zestawu komend i opcji umożliwiających m.in. decydowanie, w którą stronę postać ma się udać lub jaką akcję podjąć. Program obsługujący grę na serwerze wysyła graczom słowne opisy wirtualnego świata gry zgodnie z jej scenariuszem: pomieszczeń, przedmiotów oraz postaci sterowanych przez komputer, zwanych mobami (od ang. mobile – ruchomy), NPC-ami lub po prostu potworami (monsters). Gracze mogą porozumiewać się ze sobą za pomocą odpowiednich komend, a także mówić do siebie i krzyczeć.Grywalność – termin określający ogół zasad i mechanizmów gry komputerowej, które wpływają na jakość i przyjemność z gry. Na grywalność składają się takie elementy, jak: fabuła, logiczny schemat powiązań elementów występujących w grze, zasady rozgrywki, liniowość rozgrywki itp.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cheat (ang. oszustwo) – w terminologii gier komputerowych jest sposobem na obejście ograniczeń gry poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod. Cheaty możemy podzielić na kilka kategorii:
  System oceniania gier komputerowych – system używany do klasyfikacji gier komputerowych według odpowiednich kryteriów. Większość tych systemów jest związanych z rządami odpowiednich państw, czasem będąc częścią lokalnego systemu oceniania filmów. Istnienie tych systemów podawane jest w wątpliwość ze względu na badanie, w którym "90% nastolatków potwierdza, że ich rodzice nigdy nie sprawdzali oceny gry komputerowej przed pozwoleniem im na wypożyczenie lub kupno gry".
  Recenzja (z łac. recensio oznaczającego ‘spis ludności, przegląd’, w jęz. pol. za pośrednictwem niem. Recension) – analiza i ocena dzieła artystycznego, publikacji naukowej, projektu, przewodnika, poradnika, wystawy, przedstawienia teatralnego, publikacji multimedialnej, filmu, przemówienia, meczu, mszy itp. Pełni funkcję informacyjną, wartościującą i postulatywną, nakłaniającą lub zniechęcającą.
  Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci, np. w grze Fallout znajdują się nawiązania do filmu Terminator, serialu M*A*S*H czy książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a w grze typu first-person shooter Blood nawiązanie do gry Duke Nukem 3D.
  Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).
  Crowdsourcing – proces, w ramach którego  organizacja (firma, instytucja publiczna, organizacja non-profit) przeprowadza outsourcing zadań wykonywanych tradycyjnie przez pracowników do niezidentyfikowanej, zwykle bardzo szerokiej grupy ludzi w formie open call (ang. crowd – tłum, ang. sourcing – czerpanie źródeł). Crowdsourcing umożliwia wszystkim użytkownikom Internetu partycypację w zadaniach, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów. Termin „crowdsourcing“ został po raz pierwszy zdefiniowany i użyty przez dziennikarza magazynu Wired Jeffa Howe’a w artykule Rise of Crowdsoucing z 2006 r.
  Hiperłącze (ang. hyperlink, inaczej: odnośnik, odsyłacz, link) – zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Odwołanie takie związane jest z fragmentem tekstu lub obrazem – uaktywnienie hiperłącza (kliknięcie lub nadejście odpowiedniego momentu) powoduje otwarcie dokumentu docelowego. Hiperłącza są powszechnie używane na stronach internetowych.

  Reklama