Mobb Deep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mobb Deep – duet raperów, w którego skład wchodzili Kejuan „Havoc” Muchita oraz Albert „Prodigy” Johnson. Obydwaj pochodzili z Queensbridge w Nowym Jorku. Grupa została założona w 1992 roku. Stali się rozpoznawalni w latach 90. XX wieku, za sprawą wydanego singla pt. „Shook Ones Pt. II”.

Havoc, właśc. Kejuan Muchita (ur. 21 maja 1974 w Nowym Jorku) – amerykański raper i producent. Współtworzy zespół Mobb Deep wraz z Prodigim.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

Współpracowali m.in. z takimi artystami jak: Nas, Method Man, Lil’ Kim, Nate Dogg, Lil Jon czy 50 Cent.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Havoc i Prodigy swoją przygodę z muzyką rozpoczęli już w roku 1986, by następnie rozpocząć edukację w „High School of Art and Design” w Nowym Jorku. Havoc przyjął rolę producenta muzycznego i jednocześnie rapera, natomiast Prodigy tylko rapera. Duet początkowo występował pod nazwą Poetical Prophets, jednak potem zmienili na Mobb Deep, gdyż ta nazwa „odzwierciedlała ich reputację na ulicy”. Gdy Havoc i Prodigy mieli po 18 lat, wydali swój debiutancki album pt. Juvenile Hell w kwietniu 1993. Kompozycja była promowana była singlem „Peer Pressure”. Album sprzedał się słabo i był ostro krytykowany. Krytycy uznali, że duet nie różni się od innych harcorowych grup, gdyż powielają ten sam temat. Pomimo tego, kilka piosenek na tej płycie zdobyło uznanie, między innymi: „Hit It from the Back”, „Locked in Spotford,” czy „Me and My Crew”.

Wiz Khalifa, właściwie Cameron Jibril Thomaz (ur. 8 września 1987 w Minot w Dakocie Północnej) – amerykański raper.The Infamous – drugi studyjny album amerykańskiego hip-hopowego Mobb Deep. Został wydany 25 kwietnia 1995 roku nakładem wytwórni Loud Records. Na albumie gościnnie występują Nas, członkowie Wu-Tang Clan - Raekwon, i Ghostface Killah, członek zespołu hip-hopowego A Tribe Called Quest - Q-Tip, oraz Big Noyd.

Droga do sukcesu[ | edytuj kod]

Dwa lata później po pierwszej płycie, w roku 1995, duet wydaje kolejny album pt. The Infamous. Deep zyskuje miano najlepszej grupy hardcore. Po premierze The Infamous, album ten stał jednym z najbardziej wpływowych Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeszcze większy sukces osiągnął singiel promujący tenże kompozycję – „Shook Ones Pt. II”. Trzeci album Hell on Earth, wydany w 1996 roku, debiutował na 6. miejscu notowania Billboard 200. Kompozycja charakteryzowała się mocnym, ulicznym rapem.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hey Luv (Anything) - drugi singel promujący album pt Infamy, amerykańskiego duetu Mobb Deep. Został wydany jesienią 2001 roku.

W 1996 roku duet pojawił się na kompilacji America Is Dying Slowly, amerykańskiej organizacji Red Hot Organization. Obok nich wystąpili tacy artyści jak: Wu-Tang Clan, Fat Joe, Coolio czy De La Soul. Dochód zebrany ze sprzedaży płyty, został przeznaczony na organizacje walczące z AIDS.

William Leonard Roberts II (ur. 28 stycznia 1976 r.), lepiej znany jako Rick Ross - amerykański raper i założyciel wytwórni Maybach Music Group. W konflikcie z raperem 50 Centem.Prodigy, właściwie Albert Johnson (ur. 2 listopada 1974) - amerykański raper, który współtworzy zespół Mobb Deep. Pra-pra-prawnuk założyciela prywatnej szkoły Morehouse College. Cierpi na anemię sierpowatą.

W 1998 r. Mobb Deep brał udział przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Blade: Wieczny łowca”. Duet wspólnie z artystą reggae – Bounty Killerem, pracował nad utworem „Deadly Zone”. Rok później ukazał się długo oczekiwany album Murda Muzik. Pomimo tego, że do Internetu wyciekło wiele (ok. 30) niewydanych utworów i licznych opóźnień związanych z premierą płyty, kompozycja zadebiutowała na 3. miejscu notowania Billboard 200. Sprzedał się w ilości ponad 1 miliona egzemplarzy i został zatwierdzony jako platyna. Album był promowany był popularnym singlem „Quiet Storm”. Niedługo potem Prodigy wydaje swoją pierwszą solową płytę H.N.I.C., nad którą współpracował z B.G. i N.O.R.E., a od strony muzycznej z The Alchemist, Rockwilderem, czy z Just Blaze.

Hardcore rap (nazywany również hardcore hip-hop. Mylony często z rapcore) – jeden z nurtów muzyki hip-hop, którego istotą jest agresja i konfrontacja. Termin może również określać spokrewnione gatunki takie jak gangsta rap, mafiozo rap, horrorcore, rapcore, rap rock, crunk, political hip-hop oraz alternative rap.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Zmiany[ | edytuj kod]

Mobb Deep w roku 2001 wydaje swój kolejny album pt. Infamy. Singiel „Burn” z gościnnym udziałem Vita & Big Noyda był postrzegany jako odpowiedź na diss Jaya-Z w utworze „Takeover”. Zawierał on wersy skierowane w stronę Jaya. Album odszedł od ostrego, ulicznego brzmienia i zawierał utwory bardziej komercyjne takie jak np. „Hey Luv (Anything)”. Nie spodobało się to zarówno fanom, jak i krytykom, którzy nazwali tę formę jako „sprzedająca się”. Pomimo tego, że duet poszerzył swoje grono fanów, ten album źle wpłynął na obraz grupy.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2003 roku Havoc i Prodigy opuścili wytwórnię Loud Records, jednocześnie wydając mixtape pt. Free Agents: The Murda Mix Tape. Na tej kompozycji członkowie duetu nazywają siebie jako „wolnych strzelców”, którzy szukają nowej lepszej wytwórni. Jeszcze w tym samym roku Mobb Deep podpisało umowę z wytwórnią Jive Records. Rok później duet wydaje kolejną płytę pt. Amerikaz Nightmare. Kompozycja sprzedaje się słabo, przez co Havoc i Prodigy zrywają kontrakt z Jive.

Lil Jon, właściwie Jonathan Mortimer Smith (ur. 27 stycznia 1971 w Atlancie) – amerykański raper i producent muzyczny. Znany jako pionier podgatunku hip-hopu zwanego crunk, kombinacji południowego rapu z elementami muzyki bass. Członek zespołu Lil Jon & the East Side Boyz.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Od 2011 roku[ | edytuj kod]

4 kwietnia 2011 roku do Internetu wyciekła nowa piosenka duetu pt. „Dog Shit” w której wystąpił Nas. Był to ich pierwszy oficjalny utwór, odkąd Prodigy opuścił zakład karny i ich pierwszy z Nasem po prawie 10-letnim konflikcie. Produkcją zajęli się Havoc i The Alchemist. Przed wydaniem ósmego studyjnego albumu, 25 listopada 2011 roku ukazał się minialbum grupy pt. Black Cocaine.

Mixtape (mikstejp) – taśma nagrana przez didżeja, najczęściej za pomocą dwóch gramofonów i miksera. Kiedyś mikstejpy pojawiały się wyłącznie na kasetach magnetofonowych, teraz trafiają także na krążki CD. Pierwotnie mikstejpy miały ukazywać umiejętności DJ i były nagrywane podczas jednej sesji. Obecnie w większości są zaaranżowane przy użyciu komputerów.50 Cent, właściwie Curtis James Jackson III (ur. 6 lipca 1975 w Nowym Jorku) – amerykański raper, aktor i przedsiębiorca. Właściciel firmy produkującej słuchawki SMS Audio. Międzynarodową rozpoznawalność zyskał po wydaniu debiutanckiego albumu Get Rich or Die Tryin’ (w 2003 roku) oraz drugiej płyty The Massacre dwa lata później. Jako aktor zadebiutował w 2005 roku w filmie autobiograficznym pt. Get Rich or Die Tryin’. Produkcja w reżyserii Jima Sheridana zdobyła wiele pozytywnych recenzji, dzięki czemu Curtis rozpoczął karierę aktorską. Po debiucie filmowym ukazały się kolejne filmy z udziałem rapera, co znacznie przyczyniło się do wzrostu jego popularności w mediach.

W maju 2011 roku została podana informacja od Havoca, że powstanie wspólny album Nasa i Mobb Deep. Gościnnie na nowym albumie mieliby się znaleźć tacy artyści jak: Rick Ross, Lil' Kim, Wiz Khalifa & Odd Future. W 2012 roku w wywiadzie udzielonym dla polskiego portalu popkiller.pl, Nas oświadczył, że wspólna płyta jego i zespołu Mobb Deep nie powstanie.

Murda Muzik – czwarty studyjny album amerykańskiego zespołu hip-hopowego Mobb Deep. Został wydany 27 kwietnia, 1999 roku nakładem wytwórni Loud/Columbia/SME Records. Album ten jest najlepiej sprzedającym się grupy. Sprzedano 1 milion egzemplarzy i zatwierdzono jako platyna.Method Man, właściwie Clifford Smith, znany też jako Mef (ur. 2 marca 1971 w Staten Island, Nowy Jork) − amerykański raper i aktor.

Ich wspólny album zatytułowany po prostu Mobb Deep, miał zostać wydany na przełomie 2012/2013 roku. Wkrótce potem członkowie grupy postanowili zawiesić wspólną współpracę. Powodem tej decyzji były spory między nimi. W styczniu 2013 r. Prodigy wyjawił, że jest chętny odnowić współpracę z Havokiem. 22 marca 2013 r. podczas wywiadu duet pogodził się i jednocześnie potwierdził rozpoczęcie nagrywanie nowego materiału na przyszły album.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Poniżej przedstawiona została dyskografia amerykańskiego zespołu hip-hopowego Mobb Deep. Zawiera albumy studyjne, kompilacje i single. Pierwszy sukces komercyjny osiągnęli dzięki albumowi Murda Muzik wydanego w 1999 roku. Sprzedano ponad milion egzemplarzy i zatwierdzono go jako platyna. Duet sprzedał około 3 milionów nośników w Stanach Zjednoczonych.

1 kwietnia 2014 roku ukazał się ósmy studyjny album duetu Mobb Deep pt. The Infamous Mobb Deep. Pierwszy singel pt. „Taking You off Here” został wydany 31 stycznia 2014 r. Płyta zadebiutowała na 49. miejscu amerykańskiej listy notowań Billboard 200 ze sprzedażą 7100 egzemplarzy.

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Shook Ones Pt. II - singiel amerykańskiego zespołu hip-hopowego Mobb Deep. Został wydany w 1994 roku. Jest to ich najbardziej znany utwór. W 2010 r. Pitchfork Media uplasował utwór na 25. miejscu Top 200 Tracks of the 90s. Do singla powstał teledysk.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Mobb Deep.
 • Juvenile Hell (1993)
 • The Infamous (1995)
 • Hell on Earth (1996)
 • Murda Muzik (1999)
 • Infamy (2001)
 • Amerikaz Nightmare (2004)
 • Blood Money (2006)
 • The Infamous Mobb Deep (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jason Birchmeier: Mobb Deep (ang.). www.allmusic.com.
  2. Mobb Deep – Dog Shit (Feat. Nas) (prod. by The Alchemist) (ang.). adwiin-music.com. [dostęp 2011-04-04].
  3. Mobb Deep Announces EP Title (ang.). fashionably-early.com. [dostęp 2011-09-25].
  4. Havoc Talks Nas, Wiz Khalifa, Odd Future, New Album (Video) (ang.). hiphopsite.com. [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)].
  5. Mateusz Natali: "Hip hop nigdy nie umrze" (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-07-09].
  6. STEVEN J. HOROWITZ: Mobb Deep To Release Self-Titled Ninth LP Through Sony's RED Distribution (ang.). www.hiphopdx.com. [dostęp 2011-09-02].
  7. Havoc Says New Mobb Deep Album ‘In The Sights’ (ang.). hiphop-n-more.com. [dostęp 2011-03-02].
  8. ROMAN COOPER: Mobb Deep Officially Reunites, Ready To Move On From Past Beefs & Record New Music (ang.). hiphopdx.com. [dostęp 2013-03-23].
  9. ANDRES TARDIO: Hip Hop Album Sales: Week Ending 04/06/2014 (pol.). hiphopdx.com. [dostęp 2014-04-09].
  The Alchemist, właściwie Alan Daniel Mamam (ur. 25 października 1977) – amerykański producent muzyczny, raper i DJ. Najbardziej kojarzony z grupami Dilated Peoples i Mobb Deep.Odd Future, znany także jako OFWGKTA lub Wolf Gang – zespół muzyczny założony na przełomie 2006 i 2007 roku, pochodzący z Los Angeles, w Kalifornii. Grupa została założona przez rapera i producenta muzycznego, Tylera, The Cretora. Oprócz niego skład tworzą Hodgy Beats, Left Brain, Earl Sweatshirt, Domo Genesis, Mike G, Frank Ocean, Syd tha Kyd, Matt Martians, Hal Williams, Jasper Dolphin, Taco, Lucas Vercetti oraz L-Boy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.
  Nas, właściwie Nasir bin Olu Dara Jones (ur. 14 września 1973 w Nowym Jorku), znany także jako Nasty Nas lub Escobar – amerykański raper i aktor. Był członkiem zespołu The Firm. Słowo Nasir (jęz. arabski نصير) oznacza Wojownik.
  Zespół nabytego niedoboru (rzadziej upośledzenia) odporności, AIDS (ang. Acquired Immunodeficiency Syndrome lub Acquired Immune Deficiency Syndrome, SIDA łac. Syndroma Immunitatis Defectus Acquisiti) – końcowe stadium zakażenia wirusem zespołu nabytego braku odporności (HIV) charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów CD4, a więc wyniszczeniem układu immunologicznego (odpornościowego), co skutkuje zapadalnością na tzw. choroby wskaźnikowe (niektóre formy nowotworów, grzybic, nietypowe zapalenia płuc) mogące zakończyć się śmiercią pacjenta. W latach 1983–2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi; obecnie rocznie z tego powodu umiera 2 mln osób.
  Just Blaze, właściwie Justin Smith (ur. 14 stycznia 1978 w Paterson, New Jersey) – amerykański producent hip-hopowy.
  Burn - pierwszy singel promujący album pt Infamy, amerykańskiego duetu hip-hopowego Mobb Deep. Został wydany 30 października, 2001 roku.
  Joseph Antonio Buco Cartagena, pseud. Fat Joe (ur. 19 sierpnia 1970 w Nowym Jorku) – amerykański raper pochodzenia puertorykańsko-kubańskiego związany z muzyką latynoską. Nazwisko odziedziczył po matce Marie Cartagena.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama