• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mitte - dzielnica Berlina  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Berlin Jannowitzbrücke – przystanek kolejowy na liniach S-Bahn S3, S5, S7 i S75 oraz stacja metra berlińskiego na linii U8. Stacja została otwarta w 1928.Schillingstraße - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte na linii U5. Stacja została otwarta w 1930.

  Mitte, Berlin-Mitte – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Mitte. Od 1 października 1920 w granicach miasta. Obejmuje część historycznej dzielnicy. Leży w niej wschodnie centrum miasta z Bramą Brandenburską, aleją Unter den Linden, Uniwersytetem Humboldta, Wyspą Muzeów, wieżą telewizyjną Berliner Fernsehturm oraz licznymi budynkami rządowymi.

  Dworzec Berlin Friedrichstraße – dworzec kolejowy położony na linii kolei wiaduktowej w Berlinie, przy jej skrzyżowaniu z Friedrichstraße. Pod głównym budynkiem dworca znajdują się podziemne perony metra oraz S-Bahn. Na dworcu zatrzymują się pociągi regionalne (osobowe RB i przyspieszone RE).Bernauer Straße – stacja metra w Berlinie na linii U8, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1930 r.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Stadtviertel in Berlin-Mitte.png

  Obecna dzielnica Mitte zajmuje obszar dawnego, bliźniaczego miasta Berlin-Cölln wraz z jego przedmieściami:

  1. Cölln (Spreeinsel) (z Wyspą Muzeów [1a] i Fischerinsel [1b]),
  2. Alt-Berlin (z Nikolaiviertel [2a]): między koleją miejską a Sprewą,
  3. Friedrichswerder: między Oberwallstraße a Sprewą,
  4. Neu-Cölln: wokół Wallstraße na południowym brzegu Kupfergraben,
  5. Dorotheenstadt: między Sprewą a Behrenstraße,
  6. Friedrichstadt: na południe od Behrenstraße, na zachód od Oberwallstraße (do dzielnicy Kreuzberg),
  7. Luisenstadt: na południe od Neu-Cölln i na wschód od Friedrichstadt,
  8. Stralauer Vorstadt: na wschód od ulicy Otto-Braun-Straße, kolei miejskiej i Sprewy,
  9. obszar Alexanderplatz (Königsstadt i Alt-Berlin),
  10. Spandauer Vorstadt (z Scheunenviertel [10a]): między ulicami Torstraße, Karl-Liebknecht-Straße, koleją miejską, Sprewą i Friedrichstraße.
  11. Friedrich-Wilhelm-Stadt: między Sprewą, Friedrichstraße, Hannoverscher Straße i Invalidenstraße,
  12. Oranienburger Vorstadt: na północ od Invaliden-, Hannoverscher i Torstraße, na zachód od tunelu S-Bahn północ-południe i Bergstraße,
  13. Rosenthaler Vorstadt: na wschód od tunelu S-Bahn północ-południe i Bergstraße, na północ od Torstraße.
  Plac Poczdamski (niem. Potsdamer Platz) – jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Poczdam.Tunel północ-południe (niem. Nordsüd-S-Bahntunnel, NS-S-Bahn) - tunel średnicowy na linii S-Bahn w Berlinie, przebiegający pod centrum miasta.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stadtmitte - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte na linii U2 i U6. Stacja została otwarta w 1908.
  Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.
  Spittelmarkt - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte, na linii U2. Stacja została otwarta w 1908.
  Naturkundemuseum – stacja metra w Berlinie na linii U6 w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1923. Od 1991 do 13 grudnia 2009 stacja nosiła nazwę Zinnowitzer Straße.
  Weinmeisterstraße - stacja metra w Berlinie na linii U8, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1930.
  Alexanderplatz (niem. plac Aleksandra) – centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina. Plac został nazwany na cześć imperatora Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest w skrócie Alex. Leży w dzielnicy Mitte i codziennie odwiedzany jest przez ponad 300 000 osób.
  Unter den Linden (dosł. pol. pod lipami) − historycznie główna ulica Berlina. Nazwa nadana została w związku z licznymi lipami, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. W Berlinie istnieje również inna ulica o nazwie Lindenstraße.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.753 sek.