Mitrydates V Euergetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mitrydates V Euergetes (ur. ?, zm. 120 p.n.e.) - król Pontu z dynastii Mitrydatydów w latach 150-120 p.n.e., syn Farnakesa I lub Mitrydatesa IV Filopatora Filadelfosa, ojciec Mitrydatesa VI Eupatora.

Mitrydates IV Filopator Filadelfos (ur. ?, zm. 150 p.n.e.) - król Pontu panujący w latach 159 p.n.e. do 150 p.n.e., syn Mitrydatesa III, brat Farnakesa I.Mitrydatydzi – dynastia helleńska pochodzenia grecko-perskiego wywodząca się z perskiej dynastii Artabazydów, panująca w starożytnym Poncie w latach 302 p.n.e.-63 p.n.e. założona przez Mitrydatesa I Ktistesa.

Był sprzymierzeńcem Rzymian - udzielił im pomocy podczas III wojny punickiej i w zwalczaniu powstania Aristonikosa. Kontynuując ekspansywną politykę poprzedników, rozciągnął swe wpływy na Paflagonię i Kapadocję. Rozbudował flotę i armię lądową, czyniąc ze swego królestwa siłę liczącą się w tej części świata. Został zamordowany.

Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.Kapadocja – kraina historyczna w Tureckiej Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. według: Morby J.E. - "Dynastie świata. ...”
  2. według: Iwaszkiewicz P., Łoś W., Stępień M. - „Władcy i wodzowie starożytności. Słownik”

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Piotr Iwaszkiewicz, Wiesław Łoś, Marek Stępień, Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, Warszawa: WSiP, 1998, s. 271, ISBN 83-02-06971-X, OCLC 69568159.
  • Morby J.E. - "Dynastie świata. Przewodnik Chronologiczny i Genealogiczny", Wydawnictwo Znak, Kraków 1998, s. 72, ISBN 83-7006-781-6
  • Mitrydates VI Eupator (ur. 132 p.n.e., zm. 63 p.n.e.) – król Pontu z dynastii Mitrydatydów, panował w latach 120-63 p.n.e., władca Bosporu od około 107 do 63 p.n.e.III wojna punicka (149-146 p.n.e.) - ostatnia z wojen punickich toczona pomiędzy Republiką Rzymską a Kartaginą. Skutkiem było całkowite zniszczenie Kartaginy i wzrost potęgi Rzymu na arenie międzynarodowej.
    Reklama