Mitchell (rzeka w Queenslandzie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mitchell – rzeka w Australii, w północnej części stanu Queensland, na półwyspie Jork.

Thomas Mitchell (ur. 16 maja 1792 w Craigend, zm. 5 października 1855 w Sydney) – brytyjski podróżnik i geodeta, badacz Australii. W latach 1811-1814 służył w wojskowej szkole geodezyjnej. W latach 1831-1847 zbadał wnętrze wschodniej Australii, badając rzeki Murray i Darling. W 1836 odkrył dzisiejszy stan Wiktoria, który nazwał Australią Szczęśliwą. Napisał min.:Monsun, (z grec. μουσώνες - zmienny) układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.

Źródła rzeki znajdują się na płaskowyżu Atherton, około 50 km na północny zachód od Cairns. W przeważającej części swego biegu rzeka płynie w kierunku północno-zachodnim. Ujście rzeki do Zatoki Karpentaria znajduje się nieopodal miasta Kowaynama. Jej długość wynosi 563 km. Głównymi dopływami są rzeki Lynd, Palmer i Walsh.

Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.Przepływ cieku – ilość wody, przepływającej przez poprzeczny przekrój koryta cieku wodnego (np. koryta rzeki) w jednostce czasu. Jest podawany w m³/s lub l/s. Przepływ cieku bywa określany synonimicznie mianem natężenia przepływu.

Mitchell posiada największy przepływ spośród rzek stanu Queensland. Okresowo wysycha (do 3 miesięcy w roku), w porze monsunowej natomiast wylewa.

Rzeka zbadana w 1845 roku przez Ludwiga Leichhardta, który nazwał ją na cześć podróżnika i geodety Thomasa Mitchella.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mitchell River (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2015-12-13].
  2. Mitchell, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-12-13].
Jork (ang. Cape York Peninsula) – półwysep, na którym znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Australii - przylądek Jork. Został tak nazwany przez Jamesa Cooka w 1770 roku, na cześć księcia Yorku, Edwarda Augusta. Znajduje się w stanie Queensland. Tylko ok. 140 km poprzez Cieśninę Torresa dzieli go od Nowej Gwinei. Po stronie zachodniej znajduje się Zatoka Karpentaria a od wschodniej Morze Koralowe. Powierzchnia półwyspu to ok. 137 000 km² a zamieszkuje go ok. 18 000 ludzi.Friedrich Wilhelm Ludwik Leichhardt (ur. 23 października 1813 w Sabrodt w Królestwie Prus – zm. ok. 1848 w Australii) – podróżnik i odkrywca.




Reklama