Miszmar ha-Sziwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miszmar ha-Sziwa (hebr.: משמר השבעה) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Na mapach: 31°48′38″N 35°02′45″E/31,810556 35,045833 Autostrada 1 (hebr.: כביש 1) – główna autostrada w Izraelu, łącząca Tel Awiw z Jerozolimą. Od Ramat Shlomo jest to droga ekspresowa, która na wysokości Bet HaArava przechodzi w drogę ekspresową 90 biegnącą wzdłuż rzeki Jordan od Jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.

Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Holon i Riszon le-Cijjon, miasteczka Azor, oraz moszawów Gannot, Chemed, Cafrijja i Bet Dagan. Na wschód od moszawu jest międzynarodowy port lotniczy im. Ben-Guriona.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotnie istniała w tym miejscu arabska wioska Bayt Dajan, która podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w kwietniu 1948 została zdobyta i zniszczona przez Izraelczyków.

Współczesny moszaw został założony w 1949 przez zdemobilizowanych izraelskich żołnierzy. Osadę nazwano na cześć siedmiu zabitych żydowskich strażników, którzy zginęli 22 stycznia 1948 obok arabskiej wioski Yasur.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
Droga ekspresowa 44 (hebr.: כביש 44) - jest drogą ekspresową w centralnej części Izraela, łączącą miasto Holon i aglomerację miejską Gusz Dan z miastami Ramla i Lod oraz rejonem Szefeli.
Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3,870,100 mieszkańców.
Gannot (hebr.: גנות; pol. Ogrody) – moszaw położony w samorządzie regionu Doliny Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
Kefar Rosz ha-Nikra (hebr. ראש הנקרה) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
Cafrijja (hebr. צפריה) – religijny moszaw położony w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Reklama