Mississauga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mississaugamiasto w południowym Ontario, w regionie Peel, w części Golden Horseshoe oraz metropolii Toronto (GTA – Greater Toronto Area). Nazwa Mississauga pochodzi od nazwy plemienia Indiańskiego niegdyś zamieszkującego obecne tereny miasta. Mississauga graniczy od wschodu z Toronto, od północy z Brampton, od zachodu z Oakville i Milton. Południową granicę miasta tworzy wybrzeże jeziora Ontario. Mississauga jest szóstym co do wielkości miastem Kanady. Mississauga jest miastem młodym (prawa miejskie otrzymała w 1974), lecz najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem miejskim w Kanadzie. W latach 19912004 ludność miasta rosła w tempie średnio 4% rocznie. W Mississauga mieszka duża liczba Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, większość z emigracji końca XX wieku. Choć często Mississauga traktowana jest jako przedmieścia i „sypialnia” Toronto, ma ona olbrzymią bazę przemysłowa, opartą głównie na niewielkich przedsiębiorstwach, z których wiele działa na rynku wysokich technologii. Motto miasta: „Duma z naszej przeszłości, wiara w naszą przyszłość” (Pride in our past, Faith in our future)

Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga (ang. St. Maximilian Kolbe Parish) – parafia rzymskokatolicka położona, na zachód od Toronto, w Mississauga, w prowincji Ontario, Kanada.Irokezi (nazwa własna: Haudenosaunee) – liga plemion (Mohawków, Oneidów, Onandagów, Kajugów i Seneków, a od września 1722 także Tuskarorów) Indian Ameryki Północnej zamieszkujących tereny na wschód od Wielkich Jezior i na południe od Rzeki św. Wawrzyńca, czyli północną część stanów Nowy Jork, Pensylwanii i Maine, niemal cały stan Vermont oraz południowe obszary kanadyjskich prowincji Quebec i Ontario.
Ratusz miejski
Polski kościół św. Maksymiliana Kolbego
Ulica Lecha Wałęsy w dzielnicy Cooksville
Typowe siedziby drobnego przemysłu (w głębi budynek firmy Trunsduction), której właścicielem jest Stanisław Tymiński)
Centrum koptyjskie
Typowa zabudowa mieszkalna
Zabudowania starej farmy zachowane w centrum miasta

Historia[ | edytuj kod]

Zanim na tereny zajmowane współcześnie przez miasto dotarli Europejczycy, zamieszkiwane były one przez Indian blisko związanych z ligą Irokezów. W początkach XVIII wieku plemiona te zostały wyparte przez Indian Mississauga należących do algonkińskiej grupy językowej, oryginalnie wywodzących się z okolic jeziora Huron. Indianie Mississauga weszli w kontakty handlowe z Francuzami z Nowej Francji. W 1805 władze brytyjskie zakupiły od Indian obszar blisko 34 tysiące hektarów, na których współcześnie znajduje się miasto. W 1806 rozpoczęła się akcja osiedleńcza na tych terenach. Z czasem powstało szereg osiedli: Clarkson, Cooksville, Dixie, Erindale, Port Credit, Sheridan i Summerville. Administracyjnie tereny te należały do gminy miejskiej Toronto (Township of Toronto). W 1820 zakupiono kolejne obszary, które dały początek osiedlom Barbertown, Britannia, Burnhamthorpe, Derry West, Elbank, Malton Meadowvale Village, Mount Charles i Streetsville. Z większości tych osiedli utworzono w 1968 gminę miejską Town of Mississauga, która otrzymała prawa miejskie w 1974. Od tego czasu oficjalna nazwa miasta brzmi City of Mississauga. Jeszcze tego samego roku do miasta włączono także Port Credit i Streetsville.

Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

Geografia[ | edytuj kod]

Miasto leży przy wybrzeżu jeziora Ontario. Zajmuje płaską powierzchnię, lekko opadającą w stronę jeziora. Miasto przecina kilka rzek lub większych strumieni, jedna z rzek, Credit River tworzy głęboki wąwóz. Pozostałe strumienie, takie jak Etobicoke Creek, jego dopływ Little Etobicoke Creek, płyną płytkimi wąwozami lub płaskimi okolicami.

Autostrada 401 (ang. Highway 401, oficjalnie Macdonald-Cartier Freeway) – autostrada w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Przebiega od Windsor (miasta na granicy ze Stanami Zjednocznymi), przez London, Kitchener, Toronto i Kingston do granicy z prowincją Quebec niedaleko od Montrealu, gdzie łączy się z autostradą 20. Długość wynosi 825.1 km. Jest jedną z najważniejszych arterii transportowych Kanady. Jej odcinek w Toronto należy do najszerszych (9 pasów ruchu w każdą stronę, z tego 4 pasy ekspresowe i 5 równolegle biegnących, oddzielonych pasów zbiorczych) i najbardziej ruchliwych na świecie.Tomasz Radzinski (ur. 14 grudnia 1973 w Poznaniu) – kanadyjski piłkarz pochodzenia polskiego występujący na pozycji napastnika.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Warto wiedzieć że... beta

Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
Golden Horseshoe (Złota podkowa) - region geograficzny w Ontario w Kanadzie, obejmujący pas wokół zachodnich i północno-zachodnich wybrzeży jeziora Ontario. Rozciąga się od miasta Niagara Falls do Oshawa. Region zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi, przypominającemu podkowę.
Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
Ontario (ang. Lake Ontario, fr. Lac Ontario) – jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora blisko jego zachodniego końca i łączy je z jeziorem Erie. Z północno-wschodniego krańca jeziora wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca. Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.
Indianie kanadyjscy – jedna z trzech rdzennych grup ludności w Kanadzie. Dwie pozostałe to Inuici i Metysi. Indianie są z tej grupy wyróżnieni w aktach prawnych. O ile prawodawstwo kanadyjskie stosuje termin "Indianie", w publicystyce i mowie potocznej nazywa się ich Pierwszymi lub Pierwotnymi Narodami – First Nations. W istocie grupa Indian kanadyjskich jest bardzo niejednorodna. Pomiędzy poszczególnymi plemionami istnieją znaczne różnice. Jedyną cechą je łączącą jest fakt, że zamieszkiwali tereny dzisiejszej Kanady przed przybyciem Inuitów (Eskimosów) w początkach X w. oraz kolonizatorów z Europy.

Reklama