• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minor Threat

  Przeczytaj także...
  First Demo Tape - album zespołu Minor Threat wydany w 2003 roku przez firmę Dischord Records zawierający pierwsze próbne nagrania zespołu z 1981 roku.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Brian Baker (ur. 25 lutego 1965) – jeden z założycieli Minor Threat oraz Dag Nasty. Od 1994 roku członek Bad Religion.

  Minor Threat – amerykański zespół grający hardcore/punk.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół został założony przez byłych muzyków The Teen Idles: basistę Iana MacKaye'a i perkusistę Jeffa Nelsona. MacKaye porzucił gitarę basową i został wokalistą. Składu dopełnili gitarzysta Lyle Preslar i basista Brian Baker. Zespół zadebiutował w grudniu 1980 roku otwierając koncert Bad Brains.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Glenn Danzig właśc. Glenn Allen Anzalone (ur. 23 czerwca 1955 w Lodi, stan New Jersey) – amerykański wokalista heavymetalowy, założyciel The Misfits oraz Samhain, od 1987 roku jest liderem zespołu Danzig.

  W 1981 roku zespół wydał swoje pierwsze single: Minor Threat i In My Eyes. Udał się również na tournée po wschodniej części USA. Piosenka Straight Edge (z pierwszego singla) rozsławiła filozofię straight edge, nawołującą do racjonalnego myślenia i nienadużywania alkoholu. To było coś nowego w muzyce rockowej. Z czasem ruch straight edge zaczął zyskiwać coraz więcej zwolenników. Pojawiły się również nowe zespoły z tego nurtu takie jak: SS Decontrol czy 7 Seconds. Z kolei piosenka Guilty of Being White doprowadziła do oskarżeń zespołu o rasizm, ale MacKaye twierdził, że źle zinterpretowano jego słowa. W wywiadzie opublikowanym w książce Stevena Blusha American Hardcore: A Tribal History, MacKaye stwierdził, że został obrażony przez tych, którzy doszukiwali się w jego tekstach rasizmu. Kiedy zespół nagrał płytę Out Of Step, MacKaye wstawił na nią krótkie przemówienie dotyczące słów piosenki "Out Of Step": "Don`t drink, don`t smoke, don`t fuck" mówiąc, że: This is not a set of rules.... Stało się to po tym, jak zaczęły się zdarzać wypadki ciężkich pobić osób, które miały w ręku puszkę piwa (szczególną brutalnością wykazywali się fani zespołu SS Decontrol). Minor Threat nie tolerowali takiej postawy. Sam Ian MacKaye wielokrotnie powtarzał w wywiadach, że straight edge nie oznacza, by nie pić piwa ("it doesn't mean never drink a beer..."), negując dosłowne interpretowanie słów piosenki, jednocześnie tłumacząc, że chodzi raczej o nieszkodzenie sobie i świadome postępowanie.

  Flex Your Head - składanka prezentująca wykonawców związanych z wytwórnią Dischord Records. Została wydana w styczniu 1982 roku. Wszystkie utwory nagrano w Inner Ear Studios.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Zespół rozpadł się w 1983 roku wskutek nieporozumień między muzykami na tle artystycznym. Swój ostatni koncert zagrał 23 września 1983 u boku zespołów: Trouble Funk i Big Boys.

  MacKaye kontynuował karierę w zespołach: Embrace (utworzony z byłymi muzykami The Faith) i od 1987 roku w Fugazi. Brian Baker grał m.in. w Dag Nasty. Aktualnie jest członkiem Bad Religion. Lyle Preslar występował z Glennem Danzigiem. Jeff Nelson jest obecnie grafikiem, zaangażował się także w politykę.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.The Teen Idles – amerykański zespół punk rockowy. Powstał w sierpniu 1979 w Waszyngtonie. Przez całą karierę grupy skład nie uległ zmianie – tworzyli ją: wokalista Nathan Strejcek, gitarzysta Geordie Grindle, basista Ian MacKaye oraz perkusista Jeff Nelson. Dorobek The Teen Idles składa się z dwóch próbnych sesji nagraniowych (demo) oraz EPki Minor Disturbance, która ukazała się (tuż przed rozpadem grupy w listopadzie 1980) w barwach Dischord Records – wytwórni pierwotnie utworzonej w tym celu przez członków zespołu. Grupa była pierwszym punktem odniesienia dla nowo powstającej sceny hardcore w Waszyngtonie, zanim MacKaye z Nelsonem utworzyli Minor Threat – zespół, który zainspirował wielu innych muzyków.

  Muzycy[ | edytuj kod]

 • Ian MacKayewokal (19801983)
 • Lyle Preslar – gitara elektryczna (19801983)
 • Brian Bakergitara basowa (19801982)
 • Jeff Nelson – perkusja (19801983)
 • Steve Hansen – gitara basowa (19821983)
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Single[ | edytuj kod]

 • Minor Threat, (Dischord Records 1981)
 • In My Eyes, (Dischord Records 1981)
 • Salad Days, (Dischord Records 1985)
 • Albumy[ | edytuj kod]

 • Out Of Step, (Dischord Records 1983)
 • Complete Discography, (Dischord Records 1989)
 • First Demo Tape, (Dischord Records 2003)
 • Kompilacje[ | edytuj kod]

 • Flex Your Head, (Dischord Records 1982)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Dag Nasty amerykański zespół grający emocore / hardcore punk, założony latem 1985 roku przez byłych członków Minor Threat i Bloody Mannequin Orchestra. Przez 4 lata aktywnego istnienia (1985-1988), zespół miał 2 różnych basistów, 3 wokalistów i 3 perkusistów.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bad Religion – amerykańska grupa punk rockowa, utworzona w Kalifornii w 1979 r. przez Grega Graffina (wokal), Bretta Gurewitza (gitara) oraz Jaya Bentleya (bas) i Jaya Ziskrouta (perkusja). Od początku Bad Religion krytykuje "amerykański sen", a nazwa zespołu "zła religia" oznacza sprzeciw wobec wszelkiej zorganizowanej religii.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Straight edge (SE, sXe) – niehomogeniczny ruch społeczno-kulturalny powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Jego zwolennicy, nie wyrzekając się typowej dla punkowych subkultur postawy buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucali charakterystyczny dla punków nihilizm i powszechną skłonność do używania alkoholu i zażywania narkotyków, a także promiskuityzmu seksualnego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.659 sek.